„Zkusil jsem kvíz uspořádat v Blansku a lidi to chytlo. Začali chodit a chodí pořád. Teď už mám kvízy na čtrnácti místech republiky," říká jejich autor Tomáš Hloušek.

Princip hry je jednoduchý. „Lidé utvoří týmy maximálně po osmi soutěžících. Dostanou papíry, na které píšou odpovědi. Moderátor jim promítá soutěžní otázky. Po každém kole papíry vybere, vyhlásí výsledky a jede se dál. Celkem mohou získat pětapadesát bodů. Kdo má nejvíc, vyhrává cenu od hospody. Většinou jde o nějakou láhev alkoholu nebo slevy na baru. A kdo nevyhrál, může zkusit ještě šestapadesátou tipovací otázku, za kterou hospoda dává rundu panáků," vysvětluje Hloušek.

Témata po pěti otázkách vymýšlí sám. Některé se opakují každý kvíz – například hudební poznávačka nebo aktuální události. Ostatní se mění. „Jsou to věci, které mě třeba zaujmou nebo si říkám, že by mohly lidi bavit," podotýká organizátor. Každý kvíz je tak jiný.

Někdy se otázky týkají literatury, filmů nebo umění, jindy to je chemie, biologie, sport nebo drby. „Témata jsou různá. Někdy slavné góly, jindy Sigmund Freud či vylodění v Normandii. Snažím se to měnit, občas ale vybírám i podle toho, co baví mě. Minimálně v Blansku už si třeba všimli, že fandím Arsenalu a podobně," usmívá se jedenadvacetiletý mladík.

Vymýšlení témat je podle něj náročné. „Občas si třeba říkám, že něco budou znát všichni a budou padat plné počty bodů a pak to neví nikdo. Jindy je to přesně naopak," přibližuje.

Nad každým tématem stráví zhruba hodinu času. „Nejdřív vymyslím téma, pak hledám jednotlivé otázky a ověřuji si odpovědi. Občas se stane, že je třeba víc možností a já to nezjistím. V takovém případě ale platí pravidlo, že mám pravdu já, jakožto tvůrce," směje se Hloušek. Další pravidla jsou jednoduchá. Nepoužívat telefony, nehledat odpovědi, neopisovat.

Každý týden navštíví jeho kvízy přes čtyři sta lidí. „V každé hospodě je to jiné. Obvykle chodí kolem pětatřiceti návštěvníků, v Blansku ale třeba průměrně hraje tak pětapadesát lidí," objasňuje Hloušek.

V Blansku mladík kvízy sám moderuje. „Dělám to rád, je to zábava. Přemýšlel jsem nad tím, že budu sám moderovat i v dalších hospodách, ale radši jsem si sehnal moderátory. Nechci, aby mi to zevšednělo. Takhle se na to vždycky i těším," dodává.

MARIE JAHODOVÁ