Ke skautské historii se dostal náhodou. „Do skautu jsem začal chodit, když mi bylo osm let a vydržel jsem až do dneška. Mapování blanenské skautské historie jsem pomyslně převzal od bývalého vůdce střediska Srdce na dlani Ivoše Fajmana," vysvětluje Martinek.

Fajman popsal historii skautingu po válce a kolem roku 1968. „Jednou jsem byl na nějaké akci pro starší skauty a tam se historie skautingu řešila. Zaujalo mě to, a tak jsem se rozhodl zjistit, kde se vzali junáci v Blansku. Chtěl jsem vědět, kdo začal s něčím, čeho jsem členem ještě já dnes," vypráví skaut.

Nejdříve se Martinek obrátil na skautský institut, později obcházel matriky, archivy i antikvariáty. „Zjistil jsem, že tu první oddíl zaregistroval v roce 1921 nějaký Honza Placák. Osobně si ale myslím, že už ten oddíl asi fungoval nějakou dobu před registrací nebo že aspoň Placák už někde skautoval," popisuje Martinek. Kdo Jan Placák byl, zjistil prostřednictvím matriky i památníků padlých ve válce. „Povedlo se mi dohledat, že Honza byl synem Františka Placáka, majitele hotelu U Placáků, později U Ježků a dnes budovy restaurace Punkva. Jeho otec se sem přistěhoval v roce 1899 a byl tu radním," popisuje Martinek historii. Jan Placák se stal v roce 1939 ředitelem Adamovských strojíren. O rok později ho ale Němci odsoudili a popravili za protistátní činnost.

Hledání skautské minulosti není jednoduché. „Prošel jsem blanenský archiv. Měl jsem velké štěstí na vstřícné lidi, kteří mi s tím pomohli a ušetřili mi tak spoustu času. Pořád mám ale velice kusé informace. Nevím, co třeba Placák dělal většinu životu. Jak se k Junáku dostal, s kým ho vedl, co podnikali a podobně," podotýká mladý skaut.

Další zmínku o skautech v Blansku našel náhodou. „Na Blanensku působila odbojová skupina Vela, jejímž členem byl i Karel Prášil. Gestapo ho ale odhalilo a zastřelilo před jeho domem v roce 1945. Jeho manželka po jeho smrti sepsala Prášilův životopis, v němž bylo mimo jiné zmíněné i to, že před válkou skautoval," uvádí Martinek.

Blanenskou skautskou historii chce popsat co nejpodrobněji. „Pokud se mi povede zjistit dostatek informací, chtěl bych o skautech v Blansku vydat menší brožurku. Nic podobného tady totiž není a i s novodobou historií je občas problém," myslí si Martinek.

Nové informace by rád získal od pamětníků. „Myslím, že je v Blansku ještě určitě někdo, kdo třeba předválečné skauty pamatuje nebo o nich alespoň něco slyšel. Pokud tomu tak je, chci je poprosit, aby se mi ozvali na e-mail sid.martinek@gmail.com nebo na telefonní číslo 731 225 732. Budu rád za každou informaci," dodává Martinek.

MARIE JAHODOVÁ