Hlavní dění akce se odehrává na čtyřech vedle sebe sousedících místech. Jedná se o Panský dvůr, areál letního kina, prostory zámku a hradu. Tyto hlavní body doplňuje židovská čtvrť, synagoga, budova zámeckého skleníku a Muzeum Boskovicka. Pohodlné přecházení mezi jednotlivými scénami je jednou z výhod festivalu.

Na Panském dvoře zrovna dohrála česko-italská kapela Oswaldovi. V hledišti sedí i duchovní otec a hlavní pořadatel Čestmír Huňát s manželkou. „S tímto ročníkem jsem zatím spokojený. Mám pocit, že lidí je podobný počet jako v posledních letech. A dobře se baví. Akorát včera večer nám pršelo, když byl hlavní koncert. Už to začíná být tradice,“ vypráví s úsměvem pořadatel.

Chvíli naslouchá hlasům z vysílačky, kterou má u sebe. „Jedna z věcí, kterou tento festival přináší, je možnost představit méně známé interprety. Návštěvníci pak pro sebe objeví kapelu nebo umělce, o kterých dříve neslyšeli. I já sám jsem pro sebe za to čtvrt století objevil mnoho nového,“ doplňuje Huňát a spěchá za svými povinnostmi.

Krátce poté se na nádvoří hradu připravuje hudební formace Aniby neřekla. Frontmankou skupiny je známá herečka Anna Polívková.

Prostory nádvoří jsou z velké části zaplněné. Lidé sedí na zemi před pomyslným jevištěm. Mnoho návštěvníků je rozeseto také na terasách, schodech a hradbách zříceniny. „Já jsem herečka. Tak mi dovolte, abych si zahrála na zpěvačku,“ uvede vystoupení Polívková.

Společně se svým uskupením představí akusticky zahrané písně, které zpívající herečka doplňuje působivými pohybovými kreacemi. Skladby prokládá vtipnými glosami. Přítomní posluchači reagují na glosy smíchem a hudebníky odměňují vřelým potleskem.

Celý hradní výjev připomíná velký piknik. „Tady to má skvělou atmosféru. Už od těch prvních ročníků. Já jsem tady po dvaadvacáté. Je to otevřený festival, který je propojen s městem. Účastnil jsem i jako člen pořadatelského týmu. A párkrát i jako vystupující se svou kapelou,“ popisuje svůj vztah k akci Václav Hrtan z Prahy, který sedí u nedalekého občerstvení.

Několik metrů od něj postává muž s malým dítětem. „Jsem tady asi posedmé. Poprvé jsem tu byl před dvaceti lety. Mám to tady rád. Je to pěkný místo a hrají tu dobrý kapely. Líbí se mi výběr kapel, které hrají večer. Dnes se těším na kapelu Dunaj,“ shrnuje důvody své návštěvy Brňan Jakub Dvorský.

Mezi návštěvníky je mnoho těch, kteří do Boskovic jezdili jako mladí a teď sem jezdí ze svými dětmi či vnoučaty. To je zohledněno i v programu akce, kde je konkrétně divadelní scéna věnována především dětskému divákovi. Kromě koncertů a divadel je zde možnost navštívit zajímavé výstavy a filmová představení. Tématicky spjatá nejen z židovskou čtvrtí.

Festivalový den se pomalu blíží k zlatému hřebu. Tím je vystoupení kapel Ty syčáci, Hugo Race and Fatalists či minus123minut v Letním kině.

V Panském dvoře zrovna skončil koncert maďarské punkové kapely Gustave Tiger. Hosté tohoto vystoupení proudí do Hradní ulice. Na protějším chodníku vyhrávají pouliční hudebníci a atmosféra je přátelská. Z nedaleké židovské čtvrti zní rytmy elektronické hudby, které doplňují živé festivalové dění.

Z koncertu odchází i mladík v černých brýlích. „Teď jsem byl na tom maďarském punku. To bylo dobré. Odpoledne jsem také navštívil koncert Anny Polívkové. To mě moc nebavilo. Jsem tu už podesáté. Bydlím v Boskovicích a jsem moc rád, že se tahle akce pořádá. Město to vždycky skvěle oživí,“ pochvaluje si David Grenár.