Pokud jim ho v podnicích odmítnou nalít, pošlou si pro něj starší kamarády nebo pijí doma.

Nejmenovaný chlapec z Blanska v pátek oslavil plnoletost. Alkoholem. Tomu se nevyhýbal ani dříve. „I když mi ještě nebylo osmnáct let, neměl jsem nikdy problém s tím, že by mi v hospodě nechtěli nalít,“ prohlásil mladík.

Podle šéfa blanenské Městské policie Martina Lepky si ale v poslední době dávají provozovatelé hospod, diskoték i organizátoři vesnických letních zábav většinou na nalévání alkoholu mladistvým pozor. „Společně se státní policií provádíme pravidelné kontroly na alkohol u neplnoletých. Ale provozovatelé podniků sami nemají zájem o problémy a tak jim většinou alkohol neprodávají,“ vysvětlil Lepka.

Zátahy policisté dělají hlavně na diskotékách, například na blanenském Lucky Break nebo na Mlýně v Dolní Lhotě. O prázdninách nevynechávají také letní zahrádky. „S alkoholem u neplnoletých se ale setkáváme. Když jim nechtějí nalít na baru, pošlou si pro drink buď staršího kamaráda nebo mají třeba schované víno v blízkém parku a chodí se napít tam,“ doplnil Lepka.

Pro alkohol posílal starší přátele i chlapec z Blanska. Na diskotéky chodil v partě. Pokud mu někde nechtěli číšníci alkohol prodat, koupil mu ho plnoletý kamarád. „Když jsem se chtěl ještě před osmnáctými narozeninami opít, nebyl to nikdy problém. Pokud to nešlo v hospodě, pili jsme u někoho z party doma,“ dodal mladík.

K domácím letním oslavám vyjíždějí i blanenští záchranáři. „V létě vyrážíme kvůli alkoholu u neplnoletých hlavně na zahradní párty nebo na diskotéky. Nejčastěji je to na přivolání svědků,“ uvedl mluvčí blanenské Záchranné služby Radek Turín.

Podle něj mládež nejčastěji slaví alkoholem různé svátky a výročí. Důvodem k zapití je také začátek a konec prázdnin. „Na konci prázdnin a začátkem školního roku se tyto případy vždycky hromadí,“ doplnil Turín.

Policejní kontroly - ilustrační foto

Alkoholové hlídky provádí obvykle Městská policie společně s policií státní. Jedná se buď o jednorázové kontroly podniků, kde alkohol u mládeže hrozí nebo o hromadné zátahy v rámci celého okresu. Jaroslav Hloušek, vedoucí obvodního oddělení státní policie v Blansku, vzpomínal na jeden případ, ke kterému museli vyrazit i blanenští záchranáři. „Když byl na počátku prázdnin v Jedovnicích Street dance kemp, sedmnáctiletá dívka z Prahy se tam opila tak, že ji musela odvést záchranka,“ řekl Hloušek.

Zkušenosti s alkoholem u neplnoletých má i šéf obvodního oddělení Policie České republiky v Boskovicích, Martin Doskočil. „V srpnu jsme dělali dva zátahy v kempu na Suchým. Jednu zaměřenou speciálně jen na tamní Whisky bar v čase HradHausu, takže jsem měl k dispozici až dvacet policistů,“ informoval Doskočil.

Do rekreačního střediska na Suchým se v létě sjíždí mládež nejen z Blanenska. Protialkoholové akce tam bývají většinou úspěšné. „Nachytali jsme šest přiopilých neplnoletých. Jeden mladík nadýchal téměř jednu a půl promile. Tak jsme ho rovnou odvezli domů k rodičům,“ uvedl Doskočil. Boskovičtí policisté v baru uložili dvě pokuty za nalévaní mladistvým. Starším kamarádům, kteří neplnoleté na drink nalákali.

„Většinou pokuty nedáváme provozovatelům podniků, kteří si už dávají pozor. Ale těm, kteří s mládeží přijdou. Dvakrát to ve Whisky baru byla dokonce maminka mladistvého,“ doplnil Doskočil.