V nejbližší době se má situace v obci s třemi sty obyvateli zlepšit. Jeden z mobilních operátorů tam poblíž kulturního domu staví základnovou stanici. V současnosti je vztyčená její konstrukce. Jedná se o čtyřiadvacet metrů vysokou věž. „Signál z tohoto vysílače bude pokrývat kvůli složitosti terénu jen Kořenec. Do provozu by vysílač mohl být uveden letos v červenci,“ informoval mluvčí společnosti Vodafone Ondřej Luštinec.
Obec pronajala pozemek a výstavba stanice je v režii operátora. „Jsme za to rádi. Problém s mobilním signálem tu máme léta. Komplikuje to případný zásah hasičů nebo záchranky. I samotné úřadování na obci,“ poznamenal starosta Kořence Miloslav Svoboda.
Podobné starosti mají například také v Černé Hoře, okrajových částech Letovic, Vavřinci, Kuničkách, Kulířově nebo v třítisícovém Kunštátě a jeho místních částech. Podle starosta Zdeňka Wettera se to v dohledné době zřejmě nezlepší. „Zkoušeli jsme kde co. V tomto odvětví bohužel vládne byznys. Mám obavy, že v nejbližší době se nic nezmění,“ řekl kunštátský starosta.
Problémy s mobilním signálem na Blanensku:
Černá Hora
Kunštát
Letovice
Malá Roudka
Vavřinec
Kulířov
Kuničky
Lhota u Lysic
Po starostech už naopak mají obyvatelé obcí Deštná, Horní Smržov a Roubanina. V jejich blízkosti totiž už druhý rok stojí zařízení, které mobilním signálem vesnice pokrylo. Postupně je začali využívat tři operátoři. „Konečně jsme v jednadvacátém století. S mobilním signálem jsme tu měli léta velké problémy. Kvůli volání se muselo chodit na kraj obce nebo na kopec. Z údolí se lidé nedovolali. Z úřadu jsme mohli volat jen z pevné linky, nebylo to ideální,“ uvedl po spuštění zmíněného zařízení starosta Roubaniny Petr Dvořáček.
V podobném duchu mluvil i starosta Deštné Tomáš Kraut. „Velmi špatný signál byl problém hlavně pro mladé lidí, kteří jsou přes mobil zvyklí vše vyřizovat a fungovat na něm. Možná to stálo i za tím, že z vesnice odcházeli,“ dodal Kraut.
Problémům s nedostatečným mobilním signálem se dlouhodobě na Blanensku věnuje senátorka Jaromíra Vítková. Uvedla, že pro obce jsou náklady na realizaci výstavby nových vysílačů velmi vysoké. „Komunikovala jsem s Ministerstvem průmyslu a obchodu i s Českým telekomunikačním úřadem a také se zástupci poskytovatelů mobilního signálu. Ministerstvo pak v létě spustilo veřejnou konzultaci k připravované výzvě na podporu výstavby 5G sítí. Díky veřejné konzultaci byl sestaven seznam míst, kde některá místa nesplňují podmínky výzvy a je třeba řešit, kde vzít finance, které by obcím pomohly s výstavbou infrastruktury,“ informovala Vítková.
Letos v březnu pak ministerstvo vyhlásilo dotační výzvu v objemu tří set milionů korun. Obce mohou žádat o podporu do začátku června.