Přímý přenos sledují necelé dvě stovky fanoušků a nálada je parádní. „Děkuju městu a boskovické kultuře, že tento přímý přenos připravily. Velký palec nahoru. Super, lidi se sejdou na jednom místě a fandí. Všichni společně, jdeme si pro zlato! Vyhrajeme tři jedna. Tři díry do ementálu a je to,“ hlásí jeden z místních hokejových fandů Zdenda Horák.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

U stolu sedí s kamarádem a synem Patrikem, který dorazil v dresu a stylovém klobouku v národních barvách. „Hokej sleduju, hlavně extraligu. Fandím Kometě Brno. Bude to boj, ale naši vyhrají tři dva v prodloužení, vítězný gól dá asi Pasta,“ tipuje výsledek finálového zápasu chlapec.

O kousek dál fandí u stolku dvojice žen. Dana Petrů s barevnou šálou a její kamarádka Zuzka. „Říká se, že ženy sport příliš nesledují. Ale není to pravda, jen předsudky. Mistrovství světa prožíváme opravdu hodně. Jsou to velké nervy. Nevaříme, nepereme, nežehlíme. Podle mě je super, jak sportovní výkony nejen naší reprezentace spojují zase po dlouhé době společnost a národy, které jsou rozdělené politikou a spoustou špatných zpráv ze všech stran. Je to euforie a nádherná věc, hlavně naše národní hymna na konci zápasů. A co si budeme povídat, taky máme parádní tým a v něm krásné urostlé chlapy,“ směje se Petrů.

Slované na huti promokli. Historickou tavbu železa v Josefovském údolí poblíž Adamova zchladily v sobotu bouřky.
Slované na huti v Adamově promokli. Od vaření piva v kádi je to ale neodradilo

Bílý dres s číslem třináct a jmenovkou Scorňák si na nedělní přímý přenos obléká Radek Fuxa z Boskovic. „Byl jsem připravený nastoupit, ale nepovolali mě. Nevadí, jsem aspoň s týmem na dálku. Byl jsem i v Praze na zápase s Rakouskem. Hokeji fandím na maximum a ještě ho také hraju v místní lize. Věřím, že vyhrajeme tři jedna. I když Švýcaři budou velmi tvrdý soupeř, za mě těžší než Kanada,“ říká těsně před začátkem přenosu Fuxa s tím, že má na druhý den hlášenou v práci dovolenou.

V úvodní třetině rozezní prostorný sál po několika povedených akcích českých hokejistů hlasitý potlesk. Při nastřelené tyči ze strany Švýcarů to jen zašumí. Uf! To bylo o fous. Po prvních dvaceti minutách nula nula. Nastřelené tyče přichází i ve druhé dvacetiminutovce také v podání domácího výběru. Safra, už to chce gól. „Češi, Češi, Češi!“ burácí sálem.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Po čtyřiceti minutách čistého času se hraje pořád bez gólů a napětí houstne. „Je to zatím hodně vyrovnané, doufám, že to ale nakonec dopadne pro náš tým dobře. Věřím tomu,“ komentuje první dvě třetiny hokejového finále mistrovství světa strongman Michal Krátký.

Postavu má podobně urostlou jako nekompromisní hokejový bek a vousáč Radko Gudas. V Boskovicích totiž Krátký pravidelně v létě pořádá poblíž zimního stadionu soutěž v silových disciplínách.

V závěrečné třetině to konečně přichází. Pasta střílí do odkryté klece a góóól! Jedna nula. Do konce zbývá zhruba deset minut. Švýcaři utahují šrouby, ale český fantom s maskou Lukáš Dostál dnes prostě gól nedostane. Ještě zbývají poslední tři pekelné minuty.

Obrovský nápor Švýcarů, Dostál na brankovišti opět čaruje. Devatenáct vteřin před koncem dojíždí Kämpf při power play soupeře vyhozený puk a uklízí ho do prázdné branky. Je vymalováno. „Mistři, mistři, mistři,“ otřásá se po půl jedenácté v noci Zámecký skleník v základech.