Město se navíc chlubí nálepkou „město s dobrou sociální situací”.

Celkové umístění ovlivnily dílčí úspěchy města v pěti kategoriích hodnotících trh práce, kriminalitu ve městě, kvalitu sociální a zdravotní péče, cenu bydlení a příjmy obyvatel. „Projekt každoročně poskytuje odborně vyhodnocené informace o stavu české ekonomiky. Letos se studie zaměřuje na analýzu a srovnání sociální situace v největších českých městech,“ uvedla Eva Kárníková ze společnosti Mastercard Europe, která na výzkumu spolupracuje.

Blansko bodovalo například v bezpečnosti města s šestým nejmenším celkovým počtem trestných činů a osmým nejmenším násilných činů. „Svou roli hraje velikost města. Na menším městě jsou nejčastějšími násilnými činy loupežná přepadení, lupiče lákají třeba zastrčené benzínky na okreskách,“ uvedl blanenský policista David Chládek s tím, že lidé na malých městech si však častěji myslí, že se na ně při trestné činnosti nepřijde.

Směrodatný ukazatel kvality života je podle demografů naděje dožití, kterou výzkumníci použili při srovnání kvality sociální a zdravotní péče. Dívky, kterým je dnes dva až šest roků, mají v Blansku naději dožití přes osmdesát let, což je patnáctý nejvyšší věk ve výzkumu. Muži se čtyřiasedmdesáti lety obsadili o stupeň nižší příčku. „Naděje dožití je dobře zvolený demografický ukazatel, který se používá jako součást indexu při mezinárodním srovnávání lidského rozvoje. Kupodivu tradiční průmyslové město Blansko má vyšší naději dožití než třeba Břeclav. Dožití proto momentálně nejspíš ovlivňuje dobré životní prostředí na severu Jihomoravského kraje,“ uvedl sociolog Ladislav Rabušic.

Nejhůře ve Znojmě

V celkovém hodnocení dvanácté Blansko předběhlo Vyškov i krajské město Brno. Všechna tři města však i přesto ve výzkumu spadají do hodnocení „města s dobrou sociální situací“. Z jižní Moravy je na tom nejhůře Znojmo, které získalo nálepku „město se zhoršenou sociální situací“.

Výsledek výzkumu potěšil blanenského starostu Lubomíra Toufara. „Vypovídá to o faktu, že v Blansku na tom nejsme tak špatně, jak někteří místní lidé často tvrdí. Ale nebudeme výzkum nijak přeceňovat. Stále je co zlepšovat, aby se tu lidé měli lépe. Třeba téměř osmi procentní nezaměstnanost by mohla ještě klesnout, ideálně o polovinu,“ uvedl Toufar s tím, že Brno sice skončilo v hodnocení o něco níž než Blansko, ale má třeba levnější byty a vyšší platy.

S životem v Blansku je spokojený Pavel Langr. „Žijeme si téměř dokonale. Můžeme dělat všechno možné a přitom za zlomek cen, které jsou ve velkých městech. Snad výzkum některým rýpalům otevře oči, protože my v Blansku máme co nabídnout. Přidal bych jen více kultury pro mladší ročníky, rockový klub a diskotéky,” uvedl Langr.