Byli zvyklí jezdit motorovým vlakem, ale od poloviny prosince mají smůlu. České dráhy ruší místní spoje a jedním z nich je i ten z Velkých Opatovic do Moravské Třebové. Konečná lokálky ze Skalice nad Svitavou bude ve Velkých Opatovicích. Zrušené spoje nahradí autobusy, které však některým cestujícím nevyhovují.

„Na těchto lokálních vlacích je dobré, že nastoupíte a dostanete se až do České Třebové. Není potřeba složitě přestupovat, hledat autobusové zastávky a podobně. Obecně se přestupování mezi vlaky a autobusy často těžce kloubí dohromady,“ míní Pavel Axman ze Šebetova.

Za zrušením spojů je změna koncepce dopravy v Pardubickém kraji. „Kraj si mimo jiné neobjednal hraniční vlakové linky, které zajížděly i do sousedních krajů. Jednou z nich je právě ta na trase z Velkých Opatovic do Jevíčka a dále,“ vysvětlila Kateřina Šubová z tiskového oddělení Českých drah.

Podle ní za zrušení nemůžou dráhy, ale Pardubický kraj. S tím souhlasí i mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement. „My zaručujeme, že bude nadále jezdit autobus ze Skalice do Jevíčka. Náhrada samotných vlaků je však v kompetenci Pardubického kraje,“ uvedl Klement.

A Pardubický kraj má jasno. Místo motoráků budou lidi vozit autobusy. „Vzniknou dvě nové linky. Jedna z Moravské Třebové přes Velké Opatovice do Jevíčka a druhá z Jevíčka přes Chornici do Svitav,“ uvedl Lukáš Mareš ze společnosti Oredo, která dopravu zajistí. Autobusy budou jezdit pravidelně. „Lidé do nich nasednou na autobusových zastávkách v centrech obcí,“ uvedl starosta ve Velkých Opatovicích Jiří Bělehrádek.

Podle něj se změna tolik nedotkne cestujících z Opatovic do Jevíčka. „Zastávky jsou dál od obce, takže lidé jsou už teď zvyklí jezdit spíše autobusem,“ vysvětlil Bělehrádek

Jezdí za prací

Z Brna do Jevíčka dojíždí denně i Pavla Ritterová. „Mně osobně změny nevadí. Mám totiž někdy problém s tím, že z Velkých Opatovic směrem na Jevíčko moc vlaků nejezdí, rodiče pro mě musí do Opatovic jezdit. Teď tam jednoduše přestoupím na autobus,“ řekla Ritterová. Nové jízdní řády ještě nezkoumala, doufá však, že spoje na sebe budou navazovat.

Potíže budou mít například lidé, kteří dojíždějí dál za prací. „Pracuji v Jeseníkách a ze Šebetova se tam v současnosti dostanu pomocí dvou vlakových spojů. Na to však odteď můžu zapomenout,“ uvedl cestující Axman.

Vlaková zastávka ve Velkých Opatovicích zůstane využitá jen pro směr na Boskovice, ta v Jevíčku zanikne úplně. „Změny se dotknou těch, kteří byli léta zvyklí využívat železnici,“ řekl místostarosta Jevíčka Miroslav Šafář s tím, že kraj zrušení vlaků zdůvodňuje tím, že autobusy budou dostupnější a jejich provoz levnější.

To však odmítá Antonín Minařík ze Sdružení pro rozvoj kolejové dopravy. „Tato tvrzení jsou absurdní. Náklady na provoz motoráčku jsou skoro dvakrát nižší než na autobus. Navíc nesmíme zapomínat na to, že silnice potřebují mnohem častěji opravovat než železniční tratě a tyto opravy stojí i více peněz,“ objasnil Minařík.

Podle něj by budoucnost železniční dopravy měla vypadat úplně jinak. „Poslední roky sílí trend rušení motoráčků, ale to je špatně. Odborníci se shodují, že železnice je jakousi kostrou dopravy a autobusy by měly jezdit jen na krátké trasy a mimo jiné se napojovat na tuto kostru,“ dodal Minařík.

ŽANETA ONDROUŠKOVÁ