SILVESTROVSKÁ ZPRÁVA

Psi, kteří hledají heroin či pervitin, a laboratorní krysy-odbornice na nášlapné miny? Za několik měsíců v Ráječku takových bude spousta. Namísto fotovoltaické elektrárny totiž lidem za domy vznikne cvičiště těchto zvířat. „Ministerstvo vnitra hledalo velký areál, kde postaví základnu na výcvik hledačů pyrotechniky nebo drog. My vyrábět elektřinu zatím nechceme, tak co bychom to nepronajali,“ uvedl zástupce firmy Václav Šindelář.

Dodal, že kvůli úsporám vláda nesháněla areál ke koupi, ale nejprve vyzkouší, zda se projekt osvědčí. Proto zatím postaví jen provizorní cvičiště, které bude spravovat Papeno. „Místo zděných staveb do areálu navezou unimobuňky, takové ty stánky ze sádrokartonu. V nich bude i sociální zařízení včetně chemických toalet, provizorní budou i kotce pro psy,“ popsal Šindelář.

Kolik stavba a pronájem bude stát či kdo bude zvířata cvičit, se ale Blanenskému deníku Rovnost zatím nepodařilo zjistit. Mluvčí ministerstva vnitra se tématem odmítl zabývat s tím, že na úřadě mezi svátky není ani noha.

Lidé z Ráječka mají strach, co jim nový nápad přinese. „Jako psy mám ráda. Ale pokud jim nějakej vlčák zdrhne, už to vidím, jak mně nebo sousedům zadáví slepice,“ běduje paní Marie z Ráječka.

František Vostřava má zase strach, že se z Ráječka stane doupě narkomanů. „Když budou mít plný boudy toho heroinu, tak jim tam určitě budou šmejdit feťáci. Musí to někam dobře schovávat,“ myslí si důchodce.

Kolem cvičiště ale údajně bude plot a hradby z vysokých stromů. Jeho vznik tak nepřímo potvrdil i ředitel Školního lesního podniku ve Křtinách Jaroslav Martínek. „Dostali jsme objednávku na větší množství rychle rostoucích japonských topolů. Víc neřeknu,“ mlží Martínek.