Tak má příští rok vypadat plocha na blanenském náměstí Republiky po zbourání hotelu Dukla. „Úpravy budou stát podle prvních odhadů kolem devíti milionů korun a dělníci se do nich pustí příští rok," uvedl blanenský starosta Ivo Polák.

Zchátralý hotel Dukla půjde k zemi letos v létě. Volnou plochu dělníci ještě letos provizorně upraví. „Centrum města jsme chtěli nějakým způsobem oživit. Nakonec jsme se nespokojili jen s jednoduchou úpravou volného prostranství. Na tomto místě tak bude klidová zóna pro setkávání a odpočinek nejen místních ale také turistů. Navíc s důstojným zázemím pro střed města," upřesnil Polák.

Nezájem investorů?

Blanenští tak zatím opustili od varianty, nabídnout uvolněný prostor developerům. O to se v minulosti pokoušelo město neúspěšně už několikrát. „Samozřejmě nemůžeme vyloučit, že třeba v horizontu dvaceti let o pozemky města v centru neprojeví zájem nějaký investor. Teď je ale prodávat nehodláme. Byl by to přece nesmysl za devět milionů místo po Dukle předělat na klidovou zónu a pak ji nechat zastavět. Tohle řešení je podle nás na hodně dlouho dobu," poznamenal místostarosta Blanska Jiří Crha.

Řadě lidí se však záměr blanenské radnice nelíbí a raději by chtěli místo Dukly například nákupní centrum. „Zrovna jsem přemýšlela, jak v Blansku chybí něco na způsob Vaňkovky. A ono park a lavičky?" napsala na Facebook Blanenského deníku Rovnost Blanka Mahrová.

Podle další čtenářky Deníku Aleny Šmerdové Maňouškové je to naopak dobrý nápad. „Nač další obchody? To je zbytečné. Jejich všude plno. Bude to dobře využitý prostor v centru Blanska jak pro mladé rodiny s dětmi tak i pro mládež," myslí si žena.

Architektonickou studii, jak má zmíněná lokalita po zbourání hotelu Dukla vypadat, představilo vedení Blanska včera. Počítá se dvěma variantami, které se liší jen v detailech. Studii vypracoval Atelier Habina, který už ve městě projektoval například pěší zónu v Rožmitálově ulici. „Pro Blansko se jedná o klíčovou lokalitu v samotném srdci města. Úpravy jsme se snažili navrhnout tak, aby byly atraktivní pro všechny věkové skupiny lidí," uvedl architekt Martin Habina s tím, že přístup do klidové zóny bude bezbariérový.

V zadání ze strany města také bylo, aby nová plocha propojila turisticky atraktivní trasu od kostela svatého Martina na Starém Blansku s blanenským zámkem. „Obě varianty zveřejníme na webu města a lidé dostanou prostor, aby zvolili tu, která se jim víc líbí," dodal starosta Ivo Polák.

Možná i záchodky

Po demolici Dukly zůstanou na náměstí Republiky suterénní prostory. Ty možná Blanenští přestaví na veřejné toalety. Na vyvýšené volné ploše má stát také parkourové hřiště. „Bude s pryžovým povrchem a několika překážkami. Akrobacii v městském i přírodním terénu se věnuje stále více mladých lidí," upozornil architekt Martin Habina.

Parkourová hřiště jsou například v Praze, Brně nebo ve Zlíně. „Parkourové hřiště v Blansku? To by byla paráda. Z Blanska a nejbližšího okolí je nás asi dvacet co se parkouru věnujeme. Zatím trénujeme v trialparku na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka," řekl Blanenskému deníku Rovnost Martin Kakáč z Blanska.

Má však obavy, aby hřiště postavili odborníci co parkouru rozumí. „V Praze jsou totiž dvě hřiště, kam parkouristé nechodí, protože překážky jsou na nic a nedá se na nich trénovat. Rád bych se o tom taky dozvěděl víc, aby to nebyly vyhozené peníze," dodal dvaadvacetiletý sportovec.