Ochutnat u stánku vonící koláče, vybrat si u vedlejšího zdravou zeleninu a o kousek dál koupit kozí sýr nebo čerstvý tvaroh. Farmářské trhy, na které si lidé chodí pro kvalitní potraviny regionálních výrobců, vznikají po celé republice. Na Blanensku zatím chybí. Radní Blanska i Boskovic by je však ve svých městech uvítali.

„To, že by v Boskovicích nebo někde v jejich blízkosti vznikl farmářský trh, na němž by si lidé mohli koupit čerstvé potraviny a na kterém by zároveň dostali prostor výrobci z regionu, bych určitě uvítal. Pokud by někdo s touto myšlenku na radnici přišel, rádi bychom mu vyšli vstříc,“ uvedl boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.

Na Boskovicku zatím podobné trhy chybí, podle starosty je ale naděje, že by si tam už za krátko mohli výrobci z regionu rozbalit své stánky. „Slyšel jsem o tom, že by měl v blízké době na Boskovicku farmářský trh vzniknout. Nic bližšího ale nevím, tak snad se brzy někdo ozve,“ dodal starosta.

Přesto, že v okrese Blansko své produkty na trzích zatím neprodají, výrobcům potravin se tu daří. V právě ukončené soutěži Jihomoravského kraje o nejchutnější, nejoriginálnější a nejkvalitnější regionální potraviny firmy z Blanenska zabodovali. Brynza z kozí farmy v Šošůvce, tvarohy z Olešnice, svatební koláč ze Sloupa nebo česnek z Bořitova porotcům chutnaly a tak výrobky obsadily přední místa hned v několika kategoriích.

„Úspěch v soutěži nás samozřejmě potěšil. Každý rok se do ní hlásíme s nějakým novým výrobkem. Jednak si tak testujeme, jestli máme šanci uspět na trhu a také pro nás soutěž představuje možnost, aby se o nás lidé v regionu dozvěděli,“ řekl Jan Sedlák. Právě brynzu z jeho kozí farmy odměnila porota prvním místem v kategorii Mléko a mléčné výrobky. Z kozího mléka vyrábí sýr, tvaroh, korbáčky i brynzu na své farmě rodina Sedlákových ze Šošůvky už téměř dvacet let. V současnosti s nimi objíždí farmářské trhy po celé České republice. A rádi by prodávali také na Blanensku.

„Farmářský trh je pro nás jedna z možností, jak nabídnout výrobky lidem. Líbí se nám, že jsou na nich k dostání čerstvé a originální potraviny, které je problém sehnat jinde. V okrese Blansko zatím bohužel chybí. Ale doslechli jsme se, že by měly v letošním podzimu vzniknou někde na Boskovicku. Už jsme dokonce dostali i nabídku tam prodávat,“ nastínil Sedlák.

S čerstvou zeleninou by si rád stoupl na farmářský trh také Jaroslav Crhák z Bořitova, jehož česnek získal v krajské soutěži Regionální potravina v kategorii Ovoce a zelenina první příčku. „Farmářské trhy se mně líbí. Je škoda, že v okrese Blansko nic podobného není. Pokud by tu vznikly, určitě bychom toho využili. Nedokážeme sice odhadnout, kolik zeleniny bychom na trzích prodali, ale určitě by nás pomohly alespoň zviditelnit,“ řekl Jaroslav Crhák, který pěstuje také brambory, zelí nebo mrkev.

Farmářské trhy by na Blanensku uvítala také blanenská starostka Jaroslava Králová. Podle ní by o ně měli lidé zájem.„Kdyby si lidé v Blansku mohli koupit čerstvé mléčné výrobky nebo ovoce a zeleninu na trhu, určitě by to uvítali. Zatím jsou v Blansku jen páteční trhy, na kterých se sice dají koupit i nějaké potraviny, například cukrovinky, ale které jsou zaměřené hlavně na prodej látek a oblečení. Farmářským trhům bychom se tu rozhodně nebránili,“ uvedla Králová.