Zbytečná byrokracie na radnicích, zato hodně míst pro podnikání. Taková zjištění zaznamenal průzkum Město pro byznys mezi jihomoravskými podnikateli. V Blansku podle něho obchodníkům vychází vstříc hlavně s nabídkou míst, na kterých můžou postavit svoje podniky. Dostupnost pozemků či prostor k podnikání si ve městě podle průzkumu pochvaluje víc než sedmdesát procent oslovených podnikatelů. Což je až dvacet procent nad celokrajským průměrem.
„Domnívám se, že blanenští podnikatelé mají opravdu dostatečný prostor pro svou činnost. Ostatně Blansko vždycky bylo a stále je průmyslové město,“ uvedla blanenská starostka Jaroslava Králová.
Průmyslová zóna Vojánky i prázdné areály po kdysi prospívajících firmách. Pokud chce v Blansku někdo začít podnikat, prostoru k tomu má dost. Jenže se volná místa nenaplňují tak, jak by si vedení města představovalo. „Průmyslová zóna je zatím bohužel zaplněná tak z poloviny. Spousta podnikatelů, kteří měli o pozemky v ní zájem, totiž bohužel kvůli hospodářské krizi odstoupila od svého záměru. Doufáme ale, že až dozvuky krize pominou, tak se to zlepší. S cenami jít dolů nemůžeme. Na pozemky v průmyslové zóně jsme totiž získali výraznou dotaci a nemůžeme nyní porušit její pravidla,“ vysvětlila Králová.
Nejen místa však nabízí podle starostky podnikatelům Blansko. „S tím, že tu byl vždycky průmysl, souvisí i, že ve městě není problém sehnat dostatek kvalifikovaných lidí k práci,“ dodala blanenská starostka. Také podle předsedy Oblastní hospodářské komory v Blansku Milana Hlaváče jsou v Blansku k podnikatelům vstřícní. „Radnice má v dnešní době dost omezené možnosti jak podnikatelům pomoci, ale v rámci nich se snaží být k nim vstřícná. A dobrá spolupráce je také s blanenským Úřadem práce, který pořádá pro lidi různá školení,“ uvedl Hlaváč.
Zatímco průmyslové Blansko je podle průzkumu Město pro byznys pro podnikatele výhodné, Boskovice dopadly o něco hůř. To, že na tamních úřadech panuje zbytečná byrokracie, se myslí nejvíce obchodníků z celého Jihomoravského kraje. K boskovické radnici je kritických až jedenasedmdesát podnikatelů. Podle Michala Kaderky ze srovnávacího výzkumu Město pro byznys to však ani úředníci nemají jednoduché. „Úřad sám o sobě nemůže být nikdy oblíbený. Podnikatelé očekávají od pracovníků úřadu stejný servis, jako poskytují oni svým zákazníkům. Navíc z médií a od politiků slyší, jak podnikatelská administrativa ubývá a jejich očekávání se tak nenaplňuje,“ vysvětlil Kaderka.
Že by se podnikání obešlo bez administrativních překážek úřadu, nedoufá ani ředitel firmy APOS Blansko Miroslav Růžička. „S byrokracií úřadů bohužel při podnikání počítat musíme. Ale na druhou stranu se nedá říct, že by byl okres Blansko na tom nějak hůř,“ prohlásil Růžička.
To, že by v Boskovicích podnikatelům vycházeli vstříc méně než jinde, si nemyslí ani mluvčí radnice Jaroslav Parma. „Podnikatelům v rozvoji nebráníme. Samozřejmě dodržujeme zákony, ale žádné zbytečné překážky jim neklademe,“ tvrdí Parma. Jeho slova potvrzuje i Zdeněk Kovář z boskovické firmy Novibra. „V Boskovicích působíme už patnáct let, ale na žádné větší problémy při vyřizování na úřadech jsme nenarazili,“ doplnil Kovář.