Turisté mohou na Blanensku zavítat do řady muzeí. V následujících letech jich nejspíš ještě přibude.

Už letos se rozroste například muzeum v Horním Smržově, které návštěvníky seznamuje s venkovským životem v první polovině minulého století. Jak prozradil starosta Horního Smržova Petr Poláček, na podzim do areálu muzea přemístí roubenku z Novičí. Tu před časem rozebrali a uskladnili.

„Bohužel jsme nezískali tolik peněz, kolik jsme mysleli. Takže letos uděláme jen první etapu projektu, postavíme holou stavbu, opravíme krovy a vyměníme krytinu," popsal starosta. Rozpočet celého projektu včetně postavení chlévů je dva a půl milionu korun. „Ale z ministerstva kultury jsme z havarijního programu dostali jen tři sta sedmdesát tisíc korun," vysvětlil Poláček. Do muzea tak letos přibude jen dřevěná část.

Také okolí železničního Ježkova mostu v Blansku se promění. Občanské sdružení Kolejová chce kolem mostu zřídit malé železniční muzeum. „Máme zpracovaný projekt a model muzea. Kvůli nedostatku peněz ale musíme muzeum zakládat postupně," uvedl předseda sdružení Jiří Šimkůj. Ten doplnil, že pokud se jim podaří získat stavební povolení, v příštím roce plánují k mostu umístit závoru a mechanické návěstí. „V dalších letech by pak mohla přibýt i replika strážního domku či železniční vagón," nastínil Šimkůj.

O dotaci na další turistické lákadlo Blanenska v letošním roce žádá společnost Přírodní Areál Velká Dohoda, která v Lipovci vlastní bývalou vápenku Velká dohoda. Podle jednatele společnosti Evžena Tomáška chtějí v objektu bývalé vápenky založit muzeum vápenictví. „Měli bychom tak nějaké peníze na údržbu a hlavně bychom v muzeu ukazovali stará místní řemesla. Samotná šachtová pec pak fyzickým svědkem náročné obživy našich předků," sdělil Tomášek.

Muzeum má tvořit několik expozic. „Chceme přiblížit historický přehled použití, výroby a těžby vápna u nás i ve světě, sociální a společenské aspekty vápenictví, ekologii, ochranu životního prostředí, pracovní podmínky, rekultivaci lomů v průběhu a po těžbě a nechyběla by ani ukázka vývoje vápenných pecí s přihlédnutím na typ vápenné pece Velká dohoda," naznačil jednatel.

Projekt je vyčíslen na více jak dva miliony korun, takže vše závisí na přidělení dotace. „Pokud se nám podaří dotaci získat, muzeum plánujeme otevřít už v příštím roce," dodal. Společně s muzeem hodlá společnost v Lipovci také postavit v areálu bývalého kamenolomu dětské lanové centrum a lanovku.

Muzeum chtějí mít také v malé vísce Deštná, kde by expozice ukazovala nálezy z bývalého hradu Rumberk. Kvůli penězům je ale uskutečnění tohoto nápadu podle starosty Tomáše Krauta zatím v nedohlednu. „Odhadovaný rozpočet na muzeum je kolem tří milionů korun a my nyní máme jiné priority. V současné době například opravujeme veřejné prostranství," zdůvodnil starosta.