Psal se rok 2000. Tehdy se majitelé penzionu U Kamenného kola u Adamova rozhodli postavit pro své návštěvníky minigolf. Chyběla jim ale patřičná povolení. Minigolf totiž leží v přísně chráněné lokalitě.
„Zjistili jsme tehdy, že v první zóně národní přírodní rezervace Býčí skála byly zahájeny nepovolené stavební a terénní úpravy. Kontaktovali jsme tehdy stavebníka, ale ten nedbal a stavbu dokončil,“ přiblížil vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.
Nyní, po sedmi letech, nepovolená stavba z národní přírodní rezervace zmizí. Úředníci adamovského stavebního úřadu, kteří o odstranění stavby rozhodli, už vybírají firmu, která přijede stavbu přímo na místo zlikvidovat.


„Náklady na exekuci zaplatí město Adamov ze svého rozpočtu a následně budou vymáhány na základě rozhodnutí od stavebníka. Po fyzickém odstranění stavby, které plánujeme na podzim, bude pozemek uveden do původního stavu,“ sdělila Iveta Henková z adamovského stavebního úřadu. Dodala, že po dobu provádění exekuce bude na místě spolu s pracovníky stavebního úřadu i městská policie. „Za svoje působení od roku 1995 na stavebním úřadě podobný případ nepamatuji,“ přiznala Henková.


Majitelé penzionu, kteří minigolf postavili, tvrdí, že právo je na jejich straně. „Nejvyšší soud rozhodl, že rozhodnutí stavebního úřadu musí být zrušeno, ale ten to nerespektuje. Nežijeme v právním státě,“ tvrdí jeden z majitelů penzionu Pavel Okurek.

Více informací se dozvíte ve čtvrtek 30. srpna v blanenském Deníku Rovnost.