Probírali také společnou zemědělskou politiku. Jedním z témat vzájemné debaty byl enormní nárůst kontrol dotovaných farmářů podle nařízení úředníků Evropské unie.

Počet kontrol podle Výborného v uplynulých měsících narostl na dvojnásobek a situace se stává neúnosnou. A není to jen problém České republiky ale i dalších členských zemí. Digitalizovaný systém měl přitom administrativě a procesu vyplácení dotací v této oblasti odlehčit a zrychlit ho, jenže v praxi je vše jinak.

„Nikdo nerozumíme tomu, proč se počet kontrol zdvojnásobil. Zavedlo se satelitní snímání půdních bloků, ze kterého lze barevně poznat, zda farmář opravdu má na polích to, co uvádí v osevním plánu a na co dostal dotace. Brambory, pšenici nebo kukuřici. Pokud je problém, dojde k fyzické kontrole na místě. Je logické, že když někdo vydá peníze, chce si to zkontrolovat. Pokud ale v systému svítí zelená, že je vše v pořádku není, přece potřeba tahat sedláka z traktoru a prověřovat, jestli se systém nespletl,“ uvedl k nařízení Evropské komise na páteční tiskové konferenci Výborný.

Chtějí prosazení větších změn

Dodal, že na zmíněnou situaci budou co nejdříve reagovat a společně s dalšími ministry členských zemí vyzvou evropské komisaře ke změně. Jeho slova podpořil i Richard Takáč.

„Co se týká společné hospodářské politiky připravujeme se na druhou modifikaci. Uvidíme, kam nás Evropská komise pustí. Chtěli bychom být odvážnější a prosadit si větší změny. Více podpořit rostlinou a živočišnou výrobu. V současnosti jsme v této oblasti na Slovensku soběstační někde na úrovni čtyřicet procent. Dáváme si za cíl ji zvýšit u zeleniny, pekařských a mléčných výrobků, stejně jako u produkce masa. Tak aby v obchodních řetězcích bylo více kvalitnějších domácích produktů,“ informoval slovenský ministr.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Další otevřenou otázkou se stala regulace prodeje zábavní pyrotechniky s ohledem na ochranu zdraví, životního prostředí a také zvířat. Na Slovensku ji omezili od letošního ledna.

„Cest, jak regulovat zábavní pyrotechniku, je několik. Stáhnout ji z tržnic pouze do licencovaných prodejen, prodej zcela zakázat nebo omezit její používání. V okolních státech to mají nastaveno různě. U nás jsme na začátku politické debaty. Nejslabší místo dané regulace je kontrola. Například u soukromých pozemků to může být problém. Z mého pohledu je ale lepší vytvořit nějaký regulační systém a kontroly doladit, než nedělat vůbec nic,“ dodal Výborný.