Rozhodnutí Krajského úřadu v Brně z letošního března, aby lesníci překážky odstranili, před nedávnem zrušilo ministerstvo dopravy. Do doby, než o nich znovu rozhodne odbor dopravy krajského úřadu.

„Rozhodnutí krajského úřadu, kterým byla Mendelově univerzitě v Brně stanovena lhůta pro odstranění závory, kamenů a kmene stromu z příjezdové cesty na Nový hrad, se ruší a vrací k novému projednání odboru dopravy Krajského úřadu Jihomoravského kraje,“ uvedl v rozhodnutí Josef Kubovský, ředitel odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy. Podle něj totiž kraj nedostatečně zvážil, o odstranění jaké překážky Kraft vlastně žádá. A místo kamenů a kmene, které zatarasují cestu, přikázal lesníkům navíc odstranit závory na cestách. „Za pevnou překážku, o jejíž odstranění usiluje, žadatel označil jen kameny a ležící kmen stromu na přístupové cestě k hradu. Z obsahu žádosti vůbec nevyplývá, že se domáhá odstranění závor na dalších cestách. Kraj tedy o odstranění závor rozhodl nad rámec žádosti,“ stojí ve spisu ministerstva dopravy.

Spor o odstranění překážek mezi Mendelovou univerzitou a Kraftem se táhne už několik let. Loni lesníky vyzvala k odstranění překážek obec Olomučany. Lesáci výzvu nevyslyšeli. Z důvodu složitosti případu předalo vedení Olomučan štafetu krajskému úřadu. „Ten vyzval Mendelovu univerzitu, pod kterou patří školní lesní podnik, aby závory, kameny i pařez z cesty odstranila. Podle zákona o silnicích totiž nikdo nesmí pevné překážky umístit na cestu bez povolení silničního správního úřadu,“ zdůvodnil březnový verdikt krajského úřadu mluvčí Jiří Klement.

Odstranění překážek

Toho, že by kraj znovu rozhodl ve prospěch pána hradu, se zástupci Mendelovy univerzity nebojí. „Naším nadřízeným orgánem je ministerstvo a ne kraj. Krajští úředníci překročili svoje kompetence, když rozhodli o odstranění překážek. Teď potvrdilo i ministerstvo dopravy, že se jedná o lesní cesty. Na krajském úřadu nyní pouze je, aby nás i pana Krafta s tímto rozhodnutím seznámil,“ míní mluvčí Mendelovy univerzity Kateřina L. Brettschneiderová.

Že krajský úřad znovu rozhodne tak, že překážky musejí být odstraněny, naopak věří právní zástupkyně hradního pána Gabriela Polesná. „Ministerstvo dopravy vrátilo věc krajskému úřadu, který už jednou rozhodl v náš prospěch. Nyní proto od něj očekáváme totéž,“ uvedla Polesná.

O tom, co s překážkami, se pracovníci univerzity a majitel Nového hradu nemůžou domluvit už dlouhá léta. Hradní pán Robert Kraft tvrdí, že mu Mendelova univerzita brání v přístupu na hrad, který se snaží opravit. „Kvůli překážkám ve stavbě nemůžeme pokračovat. Hrad přitom může skončit v havarijním stavu,“ řekl už dříve Kraft.

Lesáci zase zdůrazňují, že závory mají v přírodě zabránit vzniku černých skládek a vjezdu motorkářů či čtyřkolkářů. „Musíme chránit naše lesy. Navíc posledních několik set metrů k hradu vede nezpevněná cesta přírodní rezervací,“ podotkla mluvčí univerzity.

Nyní záleží na novém rozhodnutí kraje, jak se k problému postaví.