Strážníci z Adamova se služebním autem, starosta Adamova, pracovníci tamního stavebního úřadu a jeden z majitelů penzionu U Kamenného kola Pavel Okurek. Ti všichni se ve středu v půl osmé ráno sešli na louce u penzionu, aby se definitivně vyřešilo, co bude s osmnácti hracími drahami na minigolfu.

Ty totiž byly podle ochranářů přírody postaveny bez patřičných povolení, a zcela tak byla zničena původní mokřadní louka. Stavba na asi pěti stech čtverečních metrech je navíc v blízkosti národní přírodní rezervace a adamovský stavební úřad již vydal rozhodnutí o jejím odstranění.

Bagry ale nakonec na louku nevyjely. Úředníci se totiž na místě dohodli s majiteli louky, že minigolf odstraní sami na vlastní náklady.

„Podmínkou je, aby nebyly narušeny břehové hrany, je nutné odstranit podkladové plochy, vytěžit štěrk a vše vysypat zeminou a oset travní směsí semen,“ navrhl řešení vedoucí adamovského stavebního úřadu Pavel Ševčík.

S jeho návrhem, i s tím, ať louku dají do pořádku její majitelé, souhlasil i vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.

„Navržené řešení splňuje podmínky, aby louka byla uvedena do plus minus původního stavu. Proto jsme s řešením souhlasili,“ řekl.

Na dohodu přistoupil i majitel penzionu a louky Pavel Okurek. „Musíme to udělat. Bude to na naše náklady. Odhaduji, že to bude stát asi padesát až osmdesát tisíc,“ řekl. Část minigolfu včetně plotu už odstranil na podzim. Dál rozhodnutí odmítl komentovat.

Adamovský starosta Petr Němec přivítal dohodu zejména proto, že nebude muset z městské pokladny platit za odstranění stavby a pak peníze vymáhat po majitelích penzionu. „Je to spor, který se našeho města nijak netýká. Přesto jsme měli za odstranění stavby zaplatit firmě několik desítek tisíc korun. Ty bych určitě raději ve městě investoval na něco jiného, užitečného pro lidi,“ sdělil.

Za nepovolenou stavbu minigolfu byla už majitelům vyčíslena pokuta ve výši pětatřiceti tisíc korun. Přestože různé instituce žádali, aby jim stavbu dodatečně povolili, nepodařilo se jim jejich názory prolomit. Případ řešil i Ústavní soud.