Kdysi se tyčily hrdě nad okolím. Dnes jsou z nich rozpadající se trosky a na ty známější občas sem tam zavítá nějaký turista. Skupiny nadšenců se pokouší zachránit zříceniny hradů na Blanensku. Kličkují přitom mezi ochranáři i památkáři.

„Momentálně jednáme s památkáři o opravě narušené hradní zdi, ze které odpadávají kameny. Celý projekt vyjde asi na čtvrt miliónu. Doufáme, že se nám podaří získat na jaře příštího roku grand,“ řekl Marek Bejček ze sdružení Phoenix Holštejn, které usiluje o to zastavit chátrání holštejnského hra­du.

Statiku zdi by Phoenix rád zajistil použitím původních kamenů z hradního příkopu. Pokud mu to povolí Správa chráněné krajinné oblasti Moravský kras, ve které zbytky hradu leží. „Kdybychom použili původní kámen, odkryla by se tak celá hradní místnost. Památkáři by s tím pravděpodobně souhlasili, nyní se ještě musíme domluvit se zástupci CHKO,“ doplnil Bejček.

Sdružení Phoenix funguje kolem holštejnského hradu přes dva roky. Sdružuje asi pětadvacet příznivců historie z širokého okolí. Pokud se mu bude dařit získávat peníze i vyjednávat s ochranáři, chtěli by časem na hradě postavit například padací most.

Holštejnský hrad není na Blanensku jediný, který podle nadšenců stojí za to opravit. Lidé z občanského sdružení Spolek na záchranu hradu Blansek se pokouší zachránit také zříceninu Blansek. Ta stojí v lesích Chráněné krajinné oblasti Moravský kras poblíž Punkevních jeskyní a propasti Macocha. Z davů turistů proudících do krasu však k ní zavítá jen málokdo. „Činnost spolku stále pokračuje. Momentálně chystáme o hradě velkou orientační tabuli, kterou bychom chtěli umístit u Punkevních jeskyní nebo u Skalního mlýnu. Aby se turisté o Blanseku alespoň dozvěděli,“ prozradil vedoucí spolku Karel Souček.

Jak budou postupovat dál, zatím zachránci Blanseku sami neví. „Uvidíme, až podle zájmu všech organizací a společností, na kterých opravy zříceniny závisí,“ dodal Souček.

Zřícenina hradu v Holštejně i Blansek leží v chráněné krajinné oblasti. Veškeré práce na nich tak musí schvalovat ochranáři. A rozsáhlé opravy zbytků středověkých památek se jim moc nelíbí. „Pokud se jedná o zakonzervování současného stavu nebo například o zlepšení přístupového chodníku nebo informačních tabulí pro návštěvníky, tak s tím problém nemáme. S nějakou větší dostavbou hradu bychom ale rozhodně nesouhlasili,“ prohlásil vedoucí Správy CHKO Leoš Štefka.

Zatraktivnit zříceninu hradu Louka u Olešnice se před časem pokusily okolní obce. „U Louky jsme chtěli postavit rozhlednu. Památkáři nám ale plány tak zkomplikovali, že jsme prošvihli možnost získání dotací. Pokud by se ještě naskytla, rozhlednu bychom asi postavili jinde. Přístup památkářů nás zklamal. Je to škoda, chtěli jsme zříceninu vyzdvihnout, aby k ní chodili turisté,“ vzpomínal starosta Olešnice Zdeněk Peša.

O záchranu zříceniny Nového hradu u Olomučan se už více než dvacet let pokouší společně dalšími nadšenci jeho majitel Robert Kraft. Opravy však zbrzdily spory s majitelem okolních lesů, Školním lesním podnikem Křtiny.