„Snažíme se kapličku udržet v reprezentativním stavu. Takže jsme ji natírali a opravovali největší škody. Po sto osmdesáti letech si ale už zaslouží rozsáhlejší obnovu," uvedla starostka Milonic Marcela Nešetřilová s tím, že opravy budou stát zhruba půl milionu korun.

Kapli ohrožuje především vlhkost a plísně. „Vnitřní prostory jsou provlhlé. Stěny i podlahy jsou zelené od řas. Ze stěn opadává omítka a dřevěná konstrukce střechy je ztrouchnivělá. Místy dokonce už chybí střešní krytina. S opravami proto začneme co nejdříve," dodala Nešetřilová.

Práce by měly začít už v srpnu. Počítá se s vysušením stěn, s novou vnitřní i vnější omítkou, opravou podlahy, dřevěného krovu i střechy. „Důležitá bude i izolace. Kaplička totiž stojí pod kopečkem a tak není divu, že se v ní drží vlhkost," podotkla Nešetřilová. K budově povede také nový chodník.

Součástí oprav bude i zavedení elektrického systému, který bude ovládat zvonění zvonu. Ten se jako jeden z mála zachoval i přes období druhé světové války, kdy ho Němci zabavili a chtěli použít na vojenské účely. „Zvon po válce našli v muzeu v Praze, takže ho místní dovezli zase zpět," připomněla starostka.

Kdy se bude zvonit je zatím v jednání. „Zatím zjišťujeme, co na to říkají lidé z okolí a co se tu zvonilo třeba historicky," vysvětlila Nešetřilová. Počítá se také s novým oltářem a opravou vybavení.

Oprava kapličky bude stát téměř půl milionu korun. Sedmdesát procent částky pokryje dotace, zbytek doplatí obec. Opravy mají být hotové do konce listopadu. Po nich možná dojde i k vysvěcení ka­ple.