Spor mezi Kunštátem a Svazkem vodovodů a kanalizací se táhne už od roku 2009. Tehdy se Kunštátští rozhodli ze svazku vystoupit a spravovat si své vodovody a kanalizace sami. „Bylo to už za minulého vedení města. Jako důvody vystoupení Kunštát uváděl neprůhlednost účetnictví Svazku vodovodů a kanalizací. Dále to bylo také kvůli rekonstrukci kanalizace a čističky odpadních vod. Tehdejší zástupci města se domnívali, že pokud si tuto akci město zorganizuje samo, bude to pro něj levnější. Ale byly tam i další nesrovnalosti mezi tehdejším vedením města a svazku, které začaly ještě o několik let dříve," připomněl současný starosta Kunštátu Zdeněk Wetter.

Společně s Kunštátem ze svazku vystoupila i sousední obec Zbraslavec. „Vodní zdroje máme s Kunštátem propojené, takže jsme s městem na stejné lodi. Ani nám se nelíbilo hospodaření svazku. Jsme ale malá obec a nemáme kapacity na to, abychom soudní spor se svazkem vedli sami. Tuto záležitost tak vyřizuje Kunštát i za nás," vysvětlil starosta Zbraslavce Milan Vaněrka.

Ve sporu jde přitom o několik milionů korun. „Svazek vodovodů a kanalizací požaduje, aby mu Kunštát za předání infrastruktury zaplatil přes jedenáct milionů korun. Naproti tomu my jsme zase přesvědčeni, že by měl naopak svazek zaplatit Kunštátu osm milionů jako vyrovnání zisku z provozování kanalizací," uvedl Wetter.

V minulosti se tak obě strany pokusily dohodnout i mimosoudně. „Nabízeli jsme svazku, že ustoupíme ze svých požadavků, a byli jsme i ochotni několik milionů zaplatit. Zástupci svazku ale naši nabídku nepřijali. My jsme však zároveň nemohli přijmout jejich požadavky," popsal kunštátský starosta.

Tolik neslevíme

I Svazek vodovodů a kanalizací byl ochotný ze svých požadavků slevit. „Nebylo ale možné slevit tolik, kolik požadoval Kunštát. Proto jsme se rozhodli, že spor budeme řešit soudní cestou a tu dotáhneme do konce. Jsme totiž odpovědní členům svazku. Nemůžeme tak riskovat to, že bychom v případě dohody připravili svazek o několik milionů korun, které bychom jinak možná vysoudili," vysvětlil předseda Svazku vodovodů a kanalizací Jiří Crha.

Podobně argumentuje i vedení Kunštátu. „My jsme zase odpovědní občanům města za to, jak hospodaříme s městskými penězi. Pokud by svazek soudní spor vyhrál, určitě bychom neměli na to, abychom z městské pokladny najednou zaplatili jedenáct milionů korun," řekl Wetter.

Obě strany tak mají za sebou tři soudní stání. „Nyní má svazek podle soudu povinnost ustanovit soudního znalce, který by měl ujasnit některé věci, ve kterých se se svazkem neshodujeme. Potom bude následovat další soudní stání," přiblížil kunštátský starosta.

V minulosti vedl v souvislosti s vystoupením ze svazku Kunštát spor o náklady na provoz vodohospodářství i s Vodárenskou akciovou společností (VAS). Ten se ale podařilo začátkem minulého roku vyřešit. „Najít řešení nebylo jednoduché. Na panu starostovi ale byla vidět upřímná snaha se domluvit. Nakonec se nám podařilo dospět k dohodě, kterou schválilo vedení naší divize i zastupitelstvo města, a obě strany ji považují za výhodnou, což je ideální," řekl ředitel boskovické divize VAS Petr Fiala.

Ze Svazku vodovodů a kanalizací v minulosti vystoupil například i Rájec-Jestřebí. „Majetkové vyrovnání se obešlo bez větších problémů. Nyní si své vodovody a kanalizace spravujeme sami a osvědčilo se nám to. Se svazkem ale spolupracujeme," popsal starosta Rájce-Jestřebí Pavel Perout.