Pátý prosinec. Den, kdy se děti učí básničky, aby je Mikuláš odměnil, a kdy se schovávají za máminu sukni ze strachu, že si je odnese čert. Děti čekají i za zavřenými dveřmi nemocnic a dětských domovů na Blanensku. Lidé, kteří se tam o ně starají, pro ně každoročně připravují návštěvu Mikuláše.

„Letos poprvé jsme o pomoc na Mikuláše požádali brněnské vysokoškoláky. Dovezou si svoje masky a vymyslí představení pro děti,“ uvedla zástupkyně ředitelky v Dětském domově v Boskovicích Eva Musilová. Brněnští studenti dříve chodili do domova na praxi a s Boskovickými spolupracují i teď. „Mikulášskou nadílku jsme nakonec naplánovali už na pátek. V pondělí pátého se totiž naše děti pravidelně účastní Mikulášského pochodu,“ upřesnila Musilová.

Tradiční pochod

Pochod už dlouhá léta připravuje Dům dětí a mládeže v Boskovicích. „Je to tradiční akce pro rodiče a děti, zakončená nadílkou u vánočního stromu na Masarykově náměstí. Po cestě plní děti různé úkoly, které vymysleli naši externí pracovníci. Podle toho pak dostávají nadílku od Mikuláše, anděla a čertů,“ popsala ředitelka Domu dětí a mládeže Hana Kučerová.

Každoročně se průvodu účastní až tři stovky dětí. „Zaplatí si vstupenku předem v našem sídle. Pak mezi čtvrtou a pátou hodinou vyrazí,“ uvedla Kučerová. Děti si zajezdí i na koni, když mají zájem. „S jezdeckým klubem jim to umožníme na našem dvoře asi od tří hodin odpoledne,“ dodala Kučerová s tím, že akci pojmenovali Mikulášská jízda.

Děti z dětského domova se průvodu zúčastní ve skupinkách. „Chceme, aby se co nejvíce smísily s ostatními dětmi. Mají po Boskovicích různé kamarády, se kterými navštěvují zájmové kroužky. Takto si večer užijí mnohem víc, než kdyby šly v oddělené skupině,“ vysvětlila Musilová.

Mikuláš obdaruje i děti v Dětském domově v Hodoníně u Kunštátu. „Domluvíme skupinu, co prochází obcí. Hlavně menší děti se už na to velice těší,“ uvedl ředitel domova Bohumír Verner.

Malé pacienty potěší návštěva i ve křetínské léčebně. „Stává se, že starší děti čerty provokují, ty menší se zase bojí. A není divu, z letovických čertů jde opravdu strach. Proto některé musí vzít sestřičky a vychovatelky do kouta, aby se nebály,“ popsala hlavní sestra Jana Novotná. Tamní děti dostanou i nadílku. „Zůstává jich tu tak dvacet. Kuchařky jim přichystají i překvapení v podobě balíčků,“ dodala sestra Jiřina Folerová.

Premiéra v nemocnici

Nemocní uvítají Mikuláše i v boskovické nemocnici. „Loni se nic takového nekonalo, letos se ale pacienti na dětském oddělení můžou na Mikuláše s čerty těšit,“ potvrdil ředitel nemocnice Rostislav Verner.

Dětem tak vynahradí to, že nemůžou na větší akce pořádané doma. Jedna z takových je i ta, kterou každý rok chystají dobrovolní hasiči v Letovicích. „Pátého prosince ve zbrojnici vystoupí tanečníci ze základní umělecké školy a zahraje dechovka. Za malými návštěvníky samozřejmě přijde Mikuláš se svojí družinou a nadílkou. Tradice je dlouhá, sám si nepamatuju, kdy vlastně začala,“ přiznává velitel letovických dobrovolných hasičů Martin Leinveber.

Kulturní program začne po čtvrté hodině, Mikuláše v Letovicích čekají těsně před pátou. „Rodiče předem dávají dárky do zbrojnice a Mikuláš je pak rozdává. Lidé si akci oblíbili. Když je pěkně, přijde i tisícovka lidí,“ dodal Leinveber s tím, že výtěžek z dobrovolného vstupného každoročně putuje na charitu.

Některé mikulášské akce už mají děti za sebou. Například v neděli se svezli mikulášským vlakem.

ŽANETA ONDROUŠKOVÁ