„Mami, já se bojím,“ ozývaly se tiše hlásky dětí, kterým jeskynní tma připadala příliš temná. Ale po chvilce ji rozsvítily tisíce světýlek na stropě jeskyně a pohádka mohla začít. Andělé děti odvedli hlouběji do jeskyně, kde se jim otevřel pohled přímo do červeně ozářeného pekla. Ale čerti nevypadali nijak hrůzostrašně – mastili karty. Když to šéf Lucifer zatrhl a připomněl čertům jejich povinnosti, vypadalo to chvilku vážně. Pekelníci se totiž chtěli vydat mezi děti, aby si ty zlobivé odnesli. To jim ovšem andělé nedovolili.

„Všechny děti slíbily, že budou hodné, vraťte se zpátky do pekla,“ byli nesmlouvaví. A děti v jeskyni, která byla ozářená jen loučemi a svíčkami, pomalu čekal zlatý hřeb dne. Když společnými silami všichni probudili Mikuláše, už bylo jasné, že je všechno tak, jak má být. Každé dítě si tak odnášelo perníček ve tvaru netopýra a certifikát hodného dítěte stvrzený podpisem samotného Mikuláše.

Správa jeskyně spolu s křtinským ochotnickým sdružením KŘOVÝ pořádala mikulášskou prohlídku jeskyně poprvé. A zájem byl velký, přišlo asi sedm set lidí. „Dokonce jsme přidali navíc jednu prohlídku. V zimě do jeskyní moc lidí nechodí, takže jsme moc rádi, že takto se nám je sem podařilo přivést,“ uvedl vedoucí jeskyně Robert Dvořáček, který doufá, že se mikulášské prohlídky v budoucnu stanou tradicí. To plánuje i Marcela Kuchyňková, režisérka křtinských ochotníků, kteří ztvárnili pohádkové postavy.

„Uděláme to zase trochu jinak, ale určitě bychom v tom chtěli pokračovat. Už v létě jsme připravili několik prohlídek Výpustku na téma oživlá minulost a toto je další zpestření. Někteří průvodci jeskyní hrají v našem spolku, tak je to taková přirozená spolupráce,“ míní režisérka.

Nadšeny byly děti i rodiče. „Chtěli jsme jeskyni zase poznat jinak a toto je výborná příležitost,“ řekl Miloš Fiala z Blanska, který přijel s osmiletou dcerou Barborou. „Čerti byli trochu strašidelní, ale myslím, že v neděli to bude horší. Trochu jsem se bál tmy, ale jinak se mně to moc líbilo,“ byl spokojený jedenáctiletý Lukáš Beránek z Březiny.