Na hry, pohádky, procházky, jízdy na koni a nadílku se od pátku do neděle mohou těšit děti na Blanensku. Zábavu a balíčky plné sladkostí jim přinese svatý Mikuláš.

V Blansku pořádá v sobotu od tří hodin odpoledne blanenský Dům dětí a mládeže tradiční Mikulášský pochod. „Připraveny jsou soutěže, ukáží se pohádkové bytosti a chybět samozřejmě nebude ani Mikuláš s čertem,“ prozradila organizátorka Irena Petrželová.
V sobotu ve tři hodiny začíná v Blansku dětský program také v Katolickém domě. „Na mikulášské besídce nejprve zahraje divadelní kroužek Kolpingovy rodiny v Blansku tři krátká představení a pak přijde Mikuláš s nadílkou,“ upřesnil farář římskokatolické farnosti v Blansku Jiří Kaňa, který doplnil, že vstup na besídku je téměř zdarma. „Chtěli jsme, aby se děti do programu aktivně zapojily, takže jedinou podmínkou ke vstupu je přinést a odevzdat vlastnoručně malovanou vánoční pohlednici. Prostředky získané jejich prodejem v předvánočním čase pak poputují na konto tří adoptovaných dětí v Indii v rámci Adopce na dálku,“ řekl Kaňa.

Také pro děti z Boskovic je připraven mikulášský program. „V pátek od čtvrt na čtyři do čtvrt na pět se děti mohou za pět korun povozit na koních a potom následuje tradiční pochod s názvem Mikuláši, co máš v koši…?“ sdělila Blanka Dokoupilová z Domu dětí a mládeže v Boskovicích, který mikulášské akce pořádá. Vyrazit na pochod mohou děti s rodiči v době od čtvrt na pět do čtvrt na šest od DDM. „Půjde se večerním městem a na Masarykově náměstí pak Mikuláš rozdá nadílku,“ upřesnila Dokoupilová a dodala, že loni na pochod vyrazilo přes tři sta dětí.

Pro děti v Rájci-Jestřebí blanenský Dům dětí a mládeže nachystal mikulášské závody. „Děti si vyrobí vozítko, kterým podle nich Mikuláš vozí dárečky. Mohou použít třeba trojkolku, sáňky či kočárek a ozdobit ho podle své fantazie,“ uvedla organizátorka Iva Jabůrková. Start je v neděli ve dvě hodiny odpoledne u spodní brány rájeckého zámku.
Program čeká i na drobotinu v Kunštátě. V sobotu tam kromě příjezdu Mikuláše uvidí od čtyř hodin v kostele svatého Stanislava pohádku O šípkové Růžence.

K řadě dětí přijde Mikuláš až domů. Dvanáctým rokem už takto společně s kamarády chodí jako Mikuláš Vladimír Šmíd z Blanska. „Chodíme k lidem, kteří se nám ozvou na inzerát. Zájem je stále větší. Před třemi roky jsme byli v jednadvaceti rodinách, loni už v třiatřiceti,“ řekl Šmíd.