Dámy mají přednost – tak zní podtitul letošního, již čtrnáctého, ročníku Mezinárodního hudebního festivalu 13 měst Concentus Moraviae. První koncert uznávaného festivalu se letos odehraje tuto sobotu ve slavnostním sále rájeckého zámku.

„Je to pro nás samozřejmě čest. Zahajovací koncert jsme tady ještě neměli. Po koncertu, asi ve čtvrt jedenáct, bude na nádvoří zámku ohňostroj,“ uvedla kastelánka rájeckého zámku Jana Kopecká. Koncert v Rájci začíná v sedm hodin večer. Skladby Bacewiczové, Janáčka a Prokofjeva přednese Pavel Haas Quartet. Ráječtí tomu musí přizpůsobit i provoz zámku. „V sobotu a v neděli tak bude pro návštěvníky přístupné pouze první patro, přízemí jsme museli částečně vystěhovat pro potřeby koncertu. Počet návštěvníků je daný, přijde jich asi sto dvacet,“ dodala kastelánka.

Dílo některé skladatelky devatenáctého nebo dvacátého století zahájí každý festivalový koncert. „Chceme co nejšířeji představit mistrovská díla mezinárodně uznávaných skladatelek a demonstrovat, za co vše vděčí tvůrčím ženám koncertní repertoár dodnes ovládaný muži,“ vysvětluje letošní dramaturgický záměr festivalu dramaturg Walter Labhart.

Posluchači se také mohou těšit na vystoupení současných žen interpretek a autorek, které se zabývají různými žánry.

Výjimečným hudebním zážitkem tak určitě bude vystoupení houslistky a zpěvačky Ivy Bittové, která na nádvoří zámku v Boskovicích zazpívá třináctého června. „Iva Bittová do Boskovic a do Brna přijede po koncertech v New Yorku a Londýně spolu s australskou klavíristkou Lisou Moore představit nový projekt Noc na zemi,“ přiblížil ředitel festivalu Concentus Moraviae David Dittrich. Koncert se v Boskovicích koná od půl osmé večer.

Fanoušci Moniky Načevy, zpěvačky, dříve více známé jako herečky legendárního divadla Sklep, budou moci svůj idol vidět naživo devatenáctého června při koncertu na nádvoří zámku v Lysicích. Spolu s ní od půl osmé večer vystoupí DJ Five.

Tím výčet koncertů festivalu na Blanensku nekončí. Pátého června v lysickém zámku představí recitál pro klavír levou rukou Alexander Varró. Osmnáctého června festival zavítá opět do Rájce – skladby pro violu a klavír tam zahrají Milan Radič a Christopher Hinterhuber. Třiadvacátého června rozezní kostel svatého Jakuba v Boskovicích Cappella Istropolitana s dirigentem Zbyňkem Müllerem a varhanicí Věrou Heřmanovou.