Stačí chvilka nepozornosti. Při placení v obchodě vypadnou doklady, na ulici klíče z děravé kapsy. Před odemknutím auta položí roztržitý řidič peněženku s telefonem na střechu auta, nasedne a odjede. Pracovníci úřadů ve městech a obcích evidují mezi ztrátami a nálezy ročně desítky podobných případů. Ovšem najdou se i rarity a bizarní příběhy. Ztracený automat na žvýkačky, kola, vzácná kočka, zubní protéza nebo želva.

Právě želvu našli loni Ráječtí v tamní ulici Šafranice. Na služebně jedovnických obecních strážníků, kteří mají ztráty a nálezy v městečku na starosti, se loni zase ocitla vzácná siamská kočka. V hodnotě asi deseti tisíc korun. „Museli jsme si půjčit klec. Kočka byla na služebně asi dvanáct hodin, pak si pro ni přišel majitel," řekl velitel jedovnických strážníků Luděk Kolář.

V Blansku na tamním úřadě loni převzali zubní protézu, kterou někdo ztratil. „To byl asi nejbizarnější předmět, který tady za loňský rok máme. Lidé ve městě ztratili také několik kol. Jinak mezi ztracenými věcmi je jednoznačně nejvíce klíčů, dokladů, peněženek a telefonů," uvedla Hana Kolmačková z oddělení hospodářské správy na blanenské radnici.

Klíče a mobily

Za pravdu ji dávají seznamy a statistiky ztracených předmětů z dalších úřadů, kde také evidují zejména ztracené klíče, mobilní telefony a peněženky s doklady. V Adamově loni lidé na úřadě odevzdali pětadvacet ztracených předmětů. Ve dvaceti případech šlo o klíče. V Boskovicích to loni bylo sedmapadesát nálezů. Drtivou většinu z nich tvořily klíče, telefony a doklady. „Pokud se najdou doklady, snažíme se jejich majitele kontaktovat. Spolupracujeme také s policií," dodala Kolmačková.

Častým nálezem jsou také peněženky. V nich však peníze zůstávají málokdy. „Peněženky s doklady lidé ztrácejí v okolí kempu a rybníka Olšovec také docela často. K nám se však většinou dostanou už prázdné, jen s doklady. Ale ty jsou pro majitele kolikrát cennější než pár stovek. I když výjimky se najdou" poznamenal Kolář s tím, že nedávno ztratil v jednom z brněnských obchodů patnáct tisíc korun. Ty nakonec dostal od poctivého nálezce zpět.

Podobné štěstí měl i muž z Blanenska, který loni při cestě do práce na kole ztratil dvakrát mobilní telefon. „Poprvé manžel zavolal na svůj telefon z pevné linky. Měl štěstí. Mobil našla rodina, co jela na kole chvíli za ním. Podruhé našel mobil opět cyklista před odbočkou na Klepačov. Manžel měl radost, protože v mobilu měl spoustu telefonních kontaktů," uvedla žena, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Města a obce seznamy ztracených předmětů pravidelně zveřejňují na svých internetových stránkách, ve zpravodajích a také v místním rozhlase. „Jakmile se najde nějaká cennější věc, informujeme o tom hned na našem infokanále, internetových stránkách a také v rozhlase," řekl jedovnický strážník.

Ztracené věci skladují na úřadech minimálně šest měsíců. Pokud se po této době o ně nikdo nepřihlásí, připadají do vlastnictví obce. „Cennější věci většinou město nabídne k prodeji, tato suma se pak zařadí do rozpočtu města. Věci, které jsou ještě potřebné, můžeme nabídnout například charitě," upřesnila Hana Kolmačková z blanenského městského úřadu.