Zábava může skončit rozpíchanými žílami a závislostí. Své o tom ví mladá žena z malého města na Blanensku. „Když mi bylo šestnáct let, stýkala jsem se s lidmi, kteří experimentovali s drogami. Nebylo tedy těžké se k tomu dostat,“ vzpomněla žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce je ale zná. Studentku tehdy zlákal pervitin. Užívala jej, když s přáteli vyrážela na večírky a diskotéky.

„Po tom, co jsem pervitin poprvé zkusila, se mi to zalíbilo. Měla jsem pocit, že mám všechny ráda, ta euforie mě dostala,“ přiblížila. Když na ni droga přestávala působit, nechtělo se jí spát, neopouštěla ji hyperaktivita a propovídala by věčnost. Nevychutnala si ale jídlo. „Rozdrolilo se mi v ústech, bylo takové suché. Nedalo se to jíst,“ podotkla.

I v těchto dnech někteří lidé koketují s drogami. Jiní závislosti propadli a radí se s terénními pracovníky a vyměňují s nimi použité injekční stříkačky za nové. Blanenští i boskovičtí radní drogové víceúčelové službě přispívají penězi. „Terénní pracovníci se potkávají se závislými lidmi na smluveném místě. Je to diskrétní. My nevíme, koho se tato služba týká. Víme jen, že počet závislých stoupá,“ uvedl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.

Čtyřicet tisíc jehel

Počet narkomanů je těžko zjistitelný. Tvrdí to Jiří Valnoha ze sdružení Podané ruce. To drogovou víceúčelovou službu na Blanensku zajišťuje. „Loni jsme byli v kontaktu se sto třemi lidmi. Přes ně komunikovalo dalších sto deset osob. Dále jsme navázali kontakt s padesáti novými klienty. Celkový počet narkomanů na Blanensku bude ale určitě vyšší,“ sdělil Valnoha s tím, že loni streetworkeři na Blanensku rozdali téměř čtyřicet tisíc injekčních setů. Takový počet se blíží číslu terénního programu v Brně.

„Použité injekční stříkačky si u nás mohou závislí lidé vyměnit za sterilní. Tím se uchrání před hepatitidou B a C i virem HIV. Zároveň zabrání šíření těchto nemocí do společnosti. Dále jim poskytujeme želatinové kapsle, aby neužívali drogu nitrožilně ale polykali ji,“ přiblížil Valnoha

Podle něj Blanensko holduje zejména pervitinu. „Ten je nejrozšířenější z tvrdých drog. Časté užívání pervitinu může rozvíjet psychické poruchy. Uživatelé mohou trpět i depresemi a výkyvy nálad, a to i když tuto drogu šňupají,“ dodal Valnoha.

Narkomani se poslední dobou stěhují z velkých měst do menších a pak dál na vesnice. Na Blanensku je drogová scéna extrémně uzavřená.

Sedm varen pervitinu a jednu pěstírnu konopí odhalili v minulém roce policisté. „Varny byly rozmístěné po celém Blanensku, i v malých vesničkách. Víc neprozradím,“ řekla policejní mluvčí Iva Šebková. Podle ní se podařilo mužům zákona objasnit na dvaatřicet případů. „Šlo o výrobu, držení nebo přechovávání omamných psychotropních látek,“ nastínila Šebková.

Policisté zaostřují i na ty, kteří požijí alkohol nebo tvrdou drogu a poté usednou za volant. Řidiče usvědčí vzorek slin odebraných pomocí speciálního testeru. S drogami souvisí i majetková trestná činnost. „Závislí lidé se dopouštějí třeba drobných krádeží,“ dodala Šebková.