Zahrádkáři své květy naaranžují do prostor s vystavenými mapami a měřicími přístroji i na zámecké schodiště. „K vidění bude na tři sta různých druhů jiřinek, které jejich pěstitelé naváží do asi čtyř set padesáti rozličných vazeb," uvedl Milan Vykydal ze Služeb města Velké Opatovice. Návštěvníci také zhlédnou ukázky vázání suchých kytic.

Výstavy okrasných květin se ve Velkých Opatovicích tradičně pořádaly před více než třiceti lety. V posledních pěti letech se místní snaží na tuto tradici navázat. „Na minulé ročníky výstavy jsme měli velmi dobré ohlasy, lidé odcházeli nadšení. Za víkend vždy přišlo nějakých patnáct set lidí a doufám, že podobně hezký výsledek můžeme očekávat i letos," řekl Vykydal.

Každoročně se výstavy účastní deset až patnáct pěstitelů jiřinek. Letos se se svými květinami přijedou pochlubit i Rakušané a Němci.

Mezinárodní výstavu jiřinek Velkoopatovičtí zahájí v sobotu o půl deváté slavnostní vernisáží. „Představíme návštěvníkům zcela novou odrůdu jiřin a slavnostně pokřtíme nový kalendář, který vznikl z fotografií z loňských výstav," pozval Vykydal. Výstava bude k vidění po oba dva víkendové dny od devíti hodin do sedmi večer.

V této době se na nádvoří zámku zároveň uskuteční i jarmark tradičních řemesel. „Přijedou keramici, řezbáři, košíkáři, prodavači šperků i bytových dekorací. Doufám, že se na nádvoří všichni vejdou," dodal se smíchem Vykydal.

V sobotu i v neděli od dvou hodin zahraje například Malohanácký dechový orchestr, kapely Defekt a Epicentrum. Pro nejmenší pořadatelé přichystali skákací hrad. Návštěvníci mohou ochutnat zvěřinový guláš, medové pivo či pštrosí párečky.

VERONIKA MACHOVÁ