Ostrá diskuse, která se rozpoutala kolem prodeje městských bytů v Blansku, končí. Ti, kterým se zdála cena přes dvě stě tisíc korun za byt vysoká, se svými protesty neuspěli ani u ombudsmana. O byty nakonec projevilo zájem téměř sto osmdesát nájemníků. Díky penězům z prodeje se blanenští radní chystají od příštího roku zahájit opravy starých domů.

Místostarostu Lubomíra Toufara tak velký zájem lidí překvapil. „Očekával jsem, že si byt koupí nanejvýš sto padesát lidí,“ řekl Toufar. Podle něj se ceny nabízených bytů pohybují kolem dvou set tisíc korun, což je čtyřicet procent z tržní ceny. Na výši prodejní ceny měl vliv jejich současný stav.

Většině nájemníků se však nabídnutá cena zdála vzhledem ke stavu obytných prostor příliš vysoká a odmítli ji. Měli také obavy z toho, že v budoucnu zaplatí více peněz za nájem. „Pokud bude mít dům na půl město s družstvem a lidé si budou chtít opravit fasádu, která je ve špatném stavu, promítne se to zřejmě na nájmu. Z toho máme strach,“ nastínil Jiří Šenkýř, který odmítl koupit byt v ulici 9. května. Samotné opravy jednoho bytu, ve kterém je špatná elektrika i stoupačky od vody a kanalizace, by si podle něj vyžádaly minimálně čtvrt milionu korun navíc.

Utrží 40 milionů

V bytových domech budou bydlet jak nájemníci, tak vlastníci bytů. „Prodej městských bytů se nájemníků nijak nedotkne,“ míní místostarosta Toufar s tím, že městská pokladna by díky prodeji měla být o téměř čtyřicet milionů korun bohatší. A tyto peníze poputují do bytového fondu.

„Můžeme si pak dovolit zateplit venkovní pláště domů i jejich střechy, vyměnit okna v bytech i sklepních prostorech, dále štítová okna či vstupní dveře. Už jsme zadali firmě, aby spočítala, na kolik peněz nás přijde konkrétní dům,“ uvedl Toufar s tím, že na zateplení požádají radní o dotace z programu Zelená úsporám.

Opravy by měly odstartovat už v příštím roce. O veškerých úpravách budou kromě radních rozhodovat také vlastníci bytů. Pokud se v domě uvolní další byt a nájemník o něj nebude mít zájem, radní prostor nabídnou ve výběrovém řízení nejvyšší nabídce.

Ano prodeji městských bytů řekli všichni obyvatelé jediného domu, a to bytovce v ulici Sadová. Víc jak polovina nájemníků měla zájem v domě v ulici Bezručové. Z šedesáti tří bytů jich tak radní plánují prodat šestačtyřicet plus dva nebytové prostory. V každém dalším domě v ulicích 9. května, Údolní či Chelčického a Komenského se podařilo radním udat do desíti bytů.

Nespokojení nájemníci, kteří požadovali po zastupitelích, aby slevili prodejní cenu na sto tisíc korun za byt, tak nakonec neuspěli. Poté, co je zastupitelé odmítli vyslechnout, obrátili se na ombudsmana. Ten se do konfliktu odmítl vložit. „Kupní cenu určuje samospráva, tedy obec. Městské byty jsou majetkem Blanska a s tím ombudsman nic nenadělá. Lidé mají jedinou možnost. Obrátit se na zastupitelstvo,“ uvedla mluvčí ombudsmana Iva Hrazdílková.