Podle starosty Jaroslava Dohnálka radnici nenahrává ani fakt, že zároveň provozuje síť sociálních služeb. Na nemocnici jde z rozpočtu města kolem dvaceti milionů ročně. Podobné je to s dofinancováním sociálních služeb. „Ve zdravotnictví je situace v současnosti velmi turbulentní. Na zastupitelstvu jsme se shodli, že provoz nemocnice s výhledem do nejisté budoucnosti musíme řešit. Od odborníků si necháme vypracovat analýzu, která nezávisle zhodnotí postavení naši nemocnice jako podniku na trhu. Co je ok a co špatně. Jaké jsou hrozby do budoucna a naopak výhody. Navrhnou varianty dalšího provozu a doporučí tu nejvýhodnější,“ uvedl boskovický starosta.

Analýza by měla být hotová příští rok na jaře. Na scénu se tak opět dostává téma možného převodu městské nemocnice pod Jihomoravský kraj. O tom uvažovali Boskovičtí v uplynulých letech už několikrát. Naposledy se o to předchozí vedení Boskovic snažilo před třemi lety, kdy odeslalo na kraj žádost. Krajští úředníci tuto možnost tehdy zavrhli. Přišla jim příliš nákladná. „Já se k variantě, aby nemocnici provozoval kraj, přikláněla vždy. Podle mě je v otázce zdravotnictví kraj silnější finanční hráč než město. Navíc spádovost boskovické nemocnice není jen Boskovicko. Ale i okolní kraje,“ řekla bývalá boskovická místostarostka a nyní senátorka Jaromíra Vítková.

Před dvěma lety se o provoz nemocnice ucházela také firma Agel miliardáře Tomáše Chrenka. Z nabídky však nakonec sešlo.

Řešení musí být koncepční

Předchozí vedení kraje nechalo před časem zpracovat koncepci, která by řešila společný provoz krajských nemocnic pod jednou hlavičkou. V ní má být zahrnuta i problematika městských nemocnic. „Jakékoli řešení v rámci krajského zdravotnictví musí být koncepční. Jen těžko si jde představit, že jen z důvodu tíživé ekonomické situace městské nemocnice přejdou pod kraj. V současné době je zpracovávána analýza nemocnic v majetku kraje. Chceme do ní zapracovat vztah k městským nemocnicím do budoucna. Jakýkoli názor na tuto věc se bude odrážet právě od výsledků této analýzy,“ uvedl nastupující hejtman Jan Grolich.

Situace je podle zástupců Boskovic o to složitější že musejí počítat s milionovými výpadky v příjmech kvůli epidemii koronaviru a chystaném zrušení superhrubé mzdy. S podobnými problémy se však potýká i krajský rozpočet. „Uvidíme, jak dopadne projekt případného slučování krajských nemocnic a možnost přidružení dalších zdravotnických zařízení. Není to žádné zadání, že v tuto chvíli chceme jednat o převodu nemocnice pod kraj. Chceme mít jen černé na bílém, co od toho případně můžeme čekat a jaké trumfy budeme mít v rukách. Právě proto si necháme vypracovat zmíněnou odbornou analýzu. Provozovat nemocnici i sociální služby zatím umíme. Otázka je, jak ještě dlouho bez nějakých omezení. V toto chvíli je to pro nás takový Černý Petr,“ upřesnil starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.

Nemocnici má ve své režii i sousední Blansko. Obě zařízení dostaly od kraje loni po pěti milionech korun. Před pěti lety převzal kraj městskou nemocnici v Hustopečích na Břeclavsku. Ta měla dlouhodobě velké finanční problémy. Tehdy byla ve ztrátě zhruba 120 milionů.