Na Městském úřadě vBlansku jsou vedeny seznamy budov, které mají problémy sbezbariérovými přístupy. „Odbor komunální údržby spravuje především bytové domy, starou fabriku naproti gymnáziu a výškovou budovu. Žádná znich bezbariérový přístup nemá, vyjma nových obytných domů svýtahem, ty de facto bezbariérové jsou,“ sdělil vedoucí odboru komunální údržby Miroslav Pokorný.

Vblízké době se však podle Pokorného úpravy neplánují. Město má také vytipované tři hlavní trasy spojující všechna důležitá místa, včetně úřadů, nádraží a sídlišť. Na těchto trasách je potřeba zbudovat sto dvacet bezbariérových nájezdů na chodníky. „V rámci programu Mobilita pro všechny jsme žádali o dotaci na první dvě trasy. Kdybychom náhodou příspěvek nedostali, budeme postupně chodníky upravovat vdelším časovém období, jak tomu bylo doposud,“ vysvětlil vedoucí odboru investičního a územního rozvoje Marek Štefan.

V Boskovicích na vozíčkáře také pamatují. „Nové nebo opravené chodníky mají nájezdy,“ uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. V nových budovách se již musí počítat s bezbariérovým přístupem. Ale ve starých domech je to problém, vždy záleží na majiteli, jak chce postiženým lidem vyjít vstříc. „Bezbariérový přístup je na městském úřadě na ulici 9. května. V budově na náměstí musí vozíčkář zazvonit a někdo mu přijde pomoci. Pak je k němu přivolán úředník,“ popsala Vítková jeden z možných postupů, jak se dá hendikepovaným lidem pomoci. „Pošta i muzeum bezbariérový přístup mají. Pokračuje snaha, aby se zpřístupnilo kino a katolický dům. Máme přislíbenou dotaci z kraje, město také vyhradilo prostředky a letos začne první etapa úprav,“ řekla místostarostka.


O plánech do budoucna se zmínil i starosta Letovic Radek Procházka. „Chodníky v centru města máme z devadesáti procent bezbariérově upraveny. Dále máme různá opatření v budovách a brzy bychom chtěli zbudovat bezbariérový vstup do kulturního domu,“ sdělil starosta.