Boskovičtí s přípravami na Vánoce neotálejí. Už teď stojí na Masarykově náměstí vánoční strom. „Vánoční strom je smrk, který městu daroval muž ze své soukromé zahrady. Odjíždí ale do zahraničí a chtěl být u kácení stromu, proto jsme strom dovezli tak brzy. Ozdobený ještě není," vysvětlila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Vánoční výzdobu Boskovičtí chtějí mít hotovou do druhého prosince. „Ten den bude totiž slavnostní rozsvícení vánočního stromu. S ním se rozzáří i další vánoční ozdoby," řekla místostarostka.

Změny ve výzdobě vánočního města ale Boskovičtí neplánují. „Letos budeme mít vyzdobené Masarykovo náměstí, náměstí 9. května, bude svítit i věž radnice a na jejím balkóně budeme mít velký věnec. Oproti loňsku rozšiřovat výzdobu nebudeme. Vyměníme jen například špatné žárovky na stávající výzdobě," uvedla Vítková.

Ani v Blansku novinky ve vánoční výzdobě ulic města neplánují. „Vyzdobené bude Wanklovo náměstí, náměstí Republiky, kde bude i vánoční strom, a potom bude nějaká výzdoba na sloupech veřejného osvětlení. Nic nového jsme letos nepořizovali," řekl Milan Vítek z odboru komunální údržby v Blansku. Podle něj město stojí ročně instalace a údržba vánoční výzdoby asi šedesát tisíc korun.

Vánoční strom letos Blanenští přivezou šestadvacátého listopadu z Ráječka. „Je to asi devět metrů vysoký stříbrný smrk, který nám darovala soukromá osoba," řekl Vítek. Slavnostně vánoční strom Blanenští rozsvítí v pátek posledního listopadu.

I v Kunštátu začnou ulice města zdobit v posledním listopadovém týdnu. „Instalaci provádí zaměstnanci města a údržba letos není potřeba nijak veliká, loni ozdoby nikdo neponičil. S údržbou a instalací se tedy vejdeme řádově do několika set korun," řekl starosta Kunštátu Zdeněk Wetter.

Podle technika kunštátského stavebního odboru Karla Konopáče mají v Kunštátu vánoční výzdoby za více než sto tisíc korun. „Kupovali jsme je je asi před třemi lety, takže jsou poměrně nové. Nějaké inovace proto letos neplánujeme," řekl Konopáč.

V Adamově už začali vánoční výzdobu instalovat před dvěma týdny a rozsvítí ji posledního listopadu. „Ten den rozsvítíme i vánoční strom u kostela," řekl starosta Adamova Roman Pilát. Na Adamovské v ulicích města čekají jiné vánoční motivy než minulý rok. „Vánoční výzdobu si totiž každý rok půjčujeme od specializované firmy. Motivy tak můžeme každý rok měnit a odpadá tím i starost o údržbu a skladování vánoční výzdoby," pochvaluje si starosta s tím, že vypůjčení a instalace vánoční výzdoby Adamov stojí asi čtyřicet tisíc korun za sezónu. „Jsme s tímto systémem spokojení a pravděpodobně to tak uděláme i příští rok," dodal Pilát.