Moderní techniky se nebojí například v Šebetově. „Elektronická média podle mě nabízí nejefektivnější způsob, jakým se obce mohou veřejnosti představit. Jsou levné a jejich nespornou výhodou je, že je můžeme průběžně aktualizovat, což takový tištěný leták nemůže nabídnout," zhodnotil šebetovský starosta Zdeněk Čížek.

Šebetov má moderní internetové stránky, které jsou stavěné i pro zobrazení v mobilních telefonech. „Chytré telefony a tablety dnes využívá velká část populace, která si zakládá na tom, být neustále v on-line světě. Pokud hledají nějaké informace, většinou se podívají právě do chytrých zařízení. Naše internetové stránky jsou přímo propojeny s mobilní aplikací, kterou si zde mohou návštěvníci bezplatně stáhnout. Pokud něco aktualizujeme na internetu, projeví se to i v této aplikaci. Nemusíme to dělat zvlášť. Máme propojený systém, včetně sociálních sítí," popsal Čížek.

Turisté se bez mapy nyní obejdou i v Blansku. Město v dubnu spustilo vlastní mobilní aplikaci. Ta obsahuje například kalendář akcí, informace o možnostech dopravy včetně jízdních řádů městské hromadné dopravy, Krasobusu a cyklobusů, tipy na ubytování, přehled restaurací, bankomatů, supermarketů, čerpacích stanic, lékáren či různých úřadů. Rovněž i mapu, ve které jsou vyznačeny všechny body, které mohou návštěvníka zajímat. Funguje v českém jazyce, ale bude rozšířena o angličtinu a němčinu.

Ke stažení je na oficiálních stránkách města. „Zatím jsme s provozem spokojeni, ale na hodnocení je ještě brzy, turistická sezóna teprve začala. Nicméně ohlasy uživatelů jsou vesměs velmi pozitivní," uvedl vedoucí odboru kanceláře tajemníka Jiří Kučera.

Svého mobilního turistického průvodce mají i Boskovice. Nemůžou si ho vynachválit. „Tyto nové technologie jsou dnes návštěvníky velmi vyhledávané a stávají se standardní nabídkou v oblasti cestovního ruchu. Největší výhodu vidím v tom, že budoucímu návštěvníkovi přiblíží město a usnadní mu i pobyt a orientaci při návštěvě," zhodnotila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Virtuální prohlídku některých turisticky zajímavých míst nabízí Boskovice na svých internetových stránkách už řadu let. „Aktuálně tvoříme novou interaktivní prohlídku, kterou spustíme asi letos v září. Jejím prostřednictvím bude možné zhlédnout areál Červené zahrady, městské lázně, zámek, Zámecký skleník, rezidenci, tedy sídlo Muzea regionu Boskovicka, synagogu. Dále pak bude možné rozšiřovat nabídku o další objekty," upřesnila Vítková.

Virtuální prohlídka lékárny

Z pohodlí domova nahlédnout do vybraných interiérů některých zámků mají možnost zájemci u celé řady těchto památek. Díky virtuálním prohlídkám mohou nabýt dojmu, že se v místnosti přímo nacházejí. Nikoliv však na Blanensku. Rozpačité dojmy vzbuzuje tato technologie například na zámku v Rájci nad Svitavou. „Moc o to nestojíme. Když si lidé prohlédnou expozici z domu, nebudou už pak mít zájem navštívit nás osobně, což je pro nás velice důležité. Snažíme se propagovat jinými způsoby, například nedávno se u nás natáčelo," vysvětlila kastelánka Jana Kopecká.

V Letovicích funguje virtuální prohlídka historické lékárny. V tamním turistickém centru jsou za to rádi. „Už mnohokrát k nám zdaleka přijeli turisté, kteří chtěli lékárnu navštívit. Jenže mimo otvírací dobu to není možné. Proto jsme jim nabídli alespoň virtuální prohlídku. Byli vděční i za to," popsala jedna z pracovnic Radka Marková. I Letovice mají svého mobilního průvodce.