Změnu oproti minulým letům zaznamenají lidé ze Šebetova. „Nechceme je zklamat, ale tentokrát se prostě musíme trochu uskromnit. Doby, kdy jsme za ohňostroje utráceli více než deset tisíc korun ročně, jsou pryč. Letos na něj vynaložíme pouze šest tisíc," oznámil starosta Šebetova Zdeněk Čížek.

Atmosféra však podle něj určitě neutrpí. „Sice záleží i na počasí, ale vždycky se venku sejde několik stovek lidí. Jejich počet mě pokaždé mile překvapí. Nepřijdou samozřejmě jen za ohňostrojem, ale i kvůli tomu, aby si mohli navzájem popřát. Světelná show začne přibližně čtvrt hodiny po půlnoci, protože chceme lidem umožnit odpočítávání posledních minut roku 2012 v teple domova," řekl Čížek.

Po pohádkách

Spíše na skromnější světelné představení si v posledních letech zvykli Boskovičtí. „I letos bude součástí programu pro děti v letním kině. Ty se můžou nejprve dívat na kreslené pohádky a pro jejich rodiče připravíme občerstvení. Samotný ohňostroj vypukne poslední den v roce kolem páté hodiny odpoledne," přiblížila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Silvestrovské ohňostroje na Blanensku.

Jeho cena bude i tak skoro třikrát vyšší než v Šebetově. „Vypočítali jsme, že náklady na něj přesáhnou šestnáct tisíc korun, ovšem za značného přispění ředitele jedné z místních firem, Igora Láníka," ocenil ředitel Kulturních zařízení města Boskovice Oldřich Kovář.

V Blansku si mohou lidé pyrotechnické efekty užít hned dvakrát. „Loni jsme zkusili uspořádat takzvaný dětský ohňostroj a sklidil velký ohlas. Takže i letos se mohou přijít děti podívat do kina na animovaný film, pobavit se a asi v šest hodin večer začneme ze střechy kina střílet různé světlice," přiblížil ředitel Kulturního střediska města Blanska Jaroslav Jeřábek.

Na Nový rok

Stejně jako v minulých letech město s hlavním ohňostrojem nepočítá přímo na Silvestra. „Odstartuje opět až v šest hodin večer na Nový rok. Rozhodli jsme se tak hlavně kvůli dětem, protože v noci to pro ně bylo nebezpečné, nehledě na množství opilých lidí. Hlavně rodiny s dětmi tento krok oceňují a na náměstí se jich vždycky sejde několik set," připomněl blanenský starosta Lubomír Toufar. Obě představení dohromady město vyjdou na padesát tisíc korun.

Až na Nový rok plánují ohňostroj i v Adamově. „Už se to stalo tradicí a lidem to takto vyhovuje. Těším se, kolik se jich v sedm hodin večer zase sejde. Letos nás toto povyražení přijde na sedmnáct tisíc korun," uvedl starosta Adamova Roman Pilát.

V Letovicích bude světelná show součástí silvestrovské půlnoci. „Připadá nám to stále jako ideální čas. Naše náměstí bývá tou dobou plné, pravidelně se na něm sejde okolo pěti set lidí. Počítáme s náklady ve výši dvaceti tisíc korun, jsou vždycky zahrnuté v rozpočtu města," poznamenal letovický starosta Vladimír Stejskal.