VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města s čestnými občanstvími šetří. Letovičtí je zvažují udělit letos

Blanensko – Výjimečně a za mimořádné zásluhy. V takových případech města přistupují k udělení čestného občanství. Pro poctu se rozhodují většinou ve spojitosti s významným výročím své obce nebo státu.

23.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Petr Švancara

Letos slaví Blansko osm set osmdesát let od první písemné zmínky a Letovice osmdesát let od povýšení na město. „Udělit čestné občanství zvažujeme na říjnovém slavnostním zasedání zastupitelstva," uvedl starosta Letovic Vladimír Stejskal. Prozatím bez upřesnění komu a za jaké zásluhy. „Musí to projednat nejprve městská rada a poté zastupitelé," doplnil místostarosta Jiří Palbuchta.

Významné výročí si připomínají letos i Blanenští. „O udělení občanství jsme při této příležitosti neuvažovali. Neobjevil se zatím ani žádný návrh," řekl starosta Ivo Polák. Naposledy tam projednávali udělení této pocty prezidentu Václavu Klausovi při oslavách stého výročí povýšení Blanska na město v roce 2005. „Rozpoutala se kolem toho velká polemika a diskuze. Nakonec návrh zastupitelstvem prošel, ale těsně o jeden hlas. Prezident však tyto rozpory vnímal, a čestné občanství proto odmítl," přiblížil blanenský starosta. A tak prozatím poslední čtyři ocenění město udělilo před šestnácti lety. In memoriam Karlu Absolonovi, Vladimíru Přečičovskému, Vladimíru Polákovi a Karlu Musilovi. Na listině čestných občanů má přitom Blansko už pětapadesát jmen. Mezi nimi i prezidenty Tomáše Garrigua Masaryka nebo Edvarda Beneše, archeology, sportovce, vynálezce, ale i oběti komunismu. Prvním šesti mužům, mezi nimiž je například František Palacký, Blansko udělilo občanství jako „horlitelům pro dobro a blaho našeho slovanského národa" už v květnu 1861.

Výročí města nebo republiky. To jsou příležitosti, při nichž pravidelně zvažují udělení občanství v Adamově. „Naposledy jsme je udělili v roce 2014 při padesátém výročí povýšení na město. Máme na to vnitřní předpis i komisi. Ta před blížícím se výročím osloví zastupitele, spolky, organizace a podobně, že mohou podat návrhy na ocenění lidí, kteří se zasloužili o rozvoj Adamova," popsal místostarosta Jiří Němec. Shromážděná jména pak vyhodnotí, některé osobnosti ocení pamětním listem, další uvedou do síně slávy a nejvyšším uznáním je právě udělení čestného občanství. Před dvěma lety ho obdrželi Jindřich Svoboda, Jaroslav Šťastný a Richard Beránek.

Dlouho už neudělili žádné čestné občanství Boskovičtí. Naposledy v roce 2000. „Dostal ho například duchovní Alois Krchňák, čtyři roky před tím kardinál Tomáš Špidlík. Dlouho už nikdo žádný nový návrh nevznesl, ale pokud by se tak stalo, zastupitelstvo by se jím určitě zabývalo," uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. Vnitřní předpis pro udělování čestných občanství tam nemají, postupují proto podle zákona o obcích. Podle něj ho obec může udělit fyzickým osobám, které se významnou měrou zasloužily zejména o rozvoj obce. Titul čestného občana Boskovic nesou přes tři desítky lidí, mezi nimi i Edvard Beneš nebo Alois Jirásek.

Udělování čestných občanství odráží vývoj společnosti a střídají se etapy, kdy je této pocty užíváno častěji a kdy téměř upadá v zapomnění. Nejvíce čestných titulů pochází z druhé poloviny devatenáctého století. Poté jsou udělovány spíš ojediněle. K jejich renesanci došlo po sametové revoluci v devadesátých letech. Po roce 2000 počet udělených čestných občanství měst klesá.

Autor: Andrea Šrámková

23.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Druholigoví volejbalisté Bučovic i Holubic plní předsezónní plány

Poškozený les - ilustrační snímek

Moravu potrápil silný vítr. Lámal stromy, odnášel střechy, přerušil elektřinu

Staré opuštěné areály chátrají. Ohrožují životy

Blanensko, Vyškovsko /FOTOGALERIE/ – Co šlo ukrást a zpeněžit, zmizelo. Včetně částí kovových konstrukcí dnes velmi zchátralých budov. Přestože má areál bývalé vyškovské traktorové stanice majitele, dlouhodobě leží ladem a stahují se do něj bezdomovci. Nebezpečí ale hrozí nejen jim.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Po Herwartu stále uklízejí popadané stromy. A vichr lámal další

Blanensko, Vyškovsko – I měsíc po orkánu Herwart odklízí správci lesů následky jeho řádění. Do regionu přitom v pondělí opět vtrhl silný vítr. V obci Krásensko na Vyškovsku odpoledne způsobil hodinový výpadek elektřiny. A hodně foukat má i v úterý.

Brňané mají školu smyku za rohem. Na novém polygonu řidiče rozhodí tržná deska

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Námraza na silnici překvapila před dvěma lety řidiče z Brněnska Václava Hájka. „Dostal jsem smyk a skončil v příkopu. Byl to jeden z důvodů proč jsem si zaplatil školu smyku v Jihlavě,“ poznamenal. Od pondělí už jihomoravští řidiči na polygon nepojedou daleko. Představitelé firmy Polygon Brno otevřeli nový areál u Masarykova okruhu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT