Využívat alternativních zdrojů energie se rozhodli v několika městech na Blanensku. Solární panely by jim totiž mohly přinést do budoucna stálý zdroj příjmů.

O tom, zda čerpat energii ze slunce, se v těchto dnech rozhodují například ve Velkých Opatovicích. „Prozatím jsme schválili umístění několika solárních panelů v katastru Korbelovy Lhoty. Dostali jsme totiž žádost o souhlas s jejich stavbou. Rada města měla pouze schválit, zda je pro, nebo proti. Nic víc s tím nebudeme mít společného,“ uvedl tajemník velkoopatovické radnice Břetislav Strnad s tím, že stavbě solárních panelů v Korbelově Lhotě dali zelenou, protože budou na soukromém pozemku.

Podle Strnada by solární panely měly v budoucnu najít své místo i ve Velkých Opatovicích. „Uvažujeme o tom, že bychom nechali dát na střechu základní školy několik panelů. Dále jednáme o poměrně velké ploše v polích za šamotkou. Vše je ale zatím v počátcích,“ dodal.
Solární panely by totiž mohly být pro město přínosem. „Zejména na střeše školy by se mohly panely vyplatit. Vybudování na zelené louce bývá obtížnější. Mohl by to být stálý zdroj příjmů, protože bychom energii prodávali,“ řekl Strnad a dodal, že by se panely mohly ve městě objevit přibližně za rok.

V nejbližších dnech budou projednávat umístění panelů na čerpání sluneční energie také v Lysicích. „Oslovily nás dvě firmy, které chtěly v oblasti Perná a u staré německé dálnice vybudovat fotovoltaické sluneční elektrárny. Jedna zatím od jednání ustoupila, se druhou chystáme v těchto dnech uzavřít smlouvu,“ upřesnil lysický starosta Luděk Baláč.

V blízkosti německé dálnice by tak do konce letošního roku mohly stát solární panely. „Musíme dát firmám povolení. Žádné peníze to městys stát nebude. Naopak nám firma přislíbila peněžní dar,“ dodal starosta.

O postavení solárních elektráren uvažují i v Kunštátě. Měly by stát do konce letošního roku směrem na Zbraslavec a zabrat plochu deseti hektarů. „Připravujeme změnu územního plánu, bez které bychom nemohli panely ke Zbraslavci umístit. Společně s tím děláme studie a projekty na stavbu elektráren,“ řekl místostarosta města Petr Sojka, který si od panelů slibuje finanční přínos do městské pokladny.

„Zvolíme jednu ze dvou možností. Buď zaplatí elektrárnu město, což by ale bylo finančně náročné, nebo budeme pronajímat pozemky pod elektrárnou. O všem ale budeme v nejbližších měsících teprve jednat,“ dodal.