Někde na pomocné práce využívají jen nezaměstnané z úřadů práce a na další brigádníky nemají peníze. „Sečení trávy? To bych jako brigádu bral. Nějakou práci na léto si chci sehnat. Potřebuji si vydělat na doplňky k počítači. V zimě jsem roznášel noviny, ale letní brigádu jsem zatím moc neřešil," řekl šestnáctiletý Martin Šebek z Blanska.

Nabídku na letní brigádu ve službách města nedávno zveřejnili na webu města Adamovští. Potřebují celkem šest brigádníků, kteří by o prázdninách zaskočili za pracovníky tamní technické čety na dovolené. Za patnáct dní práce si vydělají necelých osm tisíc korun. „Brigádníky rozdělíme do tří turnusů vždy po dvou lidech. Nahradí pracovníky naší technické čety, kteří si budou vybírat dovolenou. Tento model se nám v minulých letech osvědčil. Zájem mají hlavně studenti. Z loňska zůstávají dva brigádníci, se kterými jsme byli spokojení a chtěli si přivydělat i letos. Na zbylá čtyři místa už máme několik zájemců," uvedl adamovský místostarosta Jiří Němec.

Brigádníci budou v létě udržovat zelené plochy ve městě a pomáhat při úklidu. Zájemci se mohou hlásit na tamním městském úřadě do desátého června.

Velmi podobný model funguje už několik let také v Rájci-Jestřebí. Tam podle starosty Pavla Perouta zaměstnají přes léto několik brigádníků. „Je jedno, jestli to budou studenti nebo někdo jiný. Ale většinou jsou to mladí lidé, kteří mají prázdniny. Přesný počet volných míst ještě neznám, protože harmonogram prací chystáme a podle něj teprve nabereme lidi. Budou se sekat obecní pozemky, které jsou na okraji Rájce. Upravovat okolí vodní nádrže v Karolíně nebo číslovat sloupy veřejného osvětlení. Brigádníci si vydělají kolem sedmdesáti korun za hodinu," upřesnil Perout. Starosta Rájce-Jestřebí doplnil, že obec zaměstnává při úklidu také dlouhodobě nezaměstnané lidi z úřadu práce.

V Blansku v režii města našli letní brigádu studenti například v tamním akvaparku nebo na přehradě Palava. Tato místa však už studenti obsadili na podzim. Práce je rozdělená na turnusy. Vždy jsou dva brigádníci u pokladen a turniketů v akvaparku. Další dva na parkovišti u přehrady Palava a v pokladně na minigolfu. Za léto se tam protočí deset až patnáct lidí. Jsou to hlavně studenti.

O místa je velký zájem. „Plno jsme měli už na podzim," řekl Radek Snopek, šéf společnosti Služby Blansko, která provozuje blanenský akvapark. Volná místa podle něj mohou být ještě u provozovatele občerstvení na blanenském koupališti a v tamní restauraci.

Plno má i blanenská knihovna, která nabídla přes léto práci v půjčovně knih a časopisů právě na blanenském koupališti. „Dvě studentky tam budou v červenci a další dvě v srpnu. Místa už byla obsazená v zimě," poznamenal ředitel Městské knihovny Blansko Pavel Přikryl.

Provozovatel boskovického koupaliště Červenka, Služby Boskovice, žádné brigádníky k bazénu ani do sportovního areálu nesháněl. „V bazénu je nový provozovatel občerstvení a ten nové brigádníky zřejmě hledat bude. My jsme žádnou nabídku na letní brigádu nedávali," řekl ředitel Služeb Boskovice Milan Strya.

Letní brigádu nenabídlo ani vedení Boskovic. „Na úklid města celoročně zaměstnáváme dlouhodobě nezaměstnané lidi z úřadu práce. Je to více než deset pracovníků. Studentům nabízíme neplacenou stáž v rámci jejich povinné praxe, kdy u nás dělají administrativní práci," upřesnil tajemník boskovické radnice David Škvařil.

Nabídku letní brigády nevypsali ani v Letovicích. „Na údržbu města v létě využíváme nezaměstnané z úřadu práce. Na ostatní brigádníky nemáme peníze," řekl starosta Letovic Vladimír Stejskal.