Od prvního června plánují nájemné v městských bytech zdražit v Letovicích. „Nájemné bude vyšší o deset procent. V předchozích dvou nebo třech letech jsme nezdražovali," uvedl starosta Letovic Vladimír Stejskal.

O nemovitý majetek se Letovicím stará společnost Kordo. „Nájemníci tak od prvního června zaplatí za metr čtvereční padesát jedna korun a osmdesát haléřů na měsíc," řekla jednatelka společnosti Jitka Pospíšilová.

Každého nájemníka musí ale společnost s novým návrhem ceny seznámit a nájemníci s ní musí souhlasit. „Pokud by novou cenu odmítali zaplatit, musí se to řešit soudní cestou," vysvětlila Pospíšilová.

Bytů nyní město Letovice vlastní asi šedesát. „O pronájem městských bytů je velký zájem. Momentálně nabízíme dva k pronájmu a zatím se nám sešlo asi deset žádostí. Větší zájem je ale určitě o byty menší. Budeme proto letos například rekonstruovat jeden velký byt o dispozici 3+1 a uděláme z něho dva menší," uvedla Pospíšilová.

Zvyšování o inflaci

Ročně Letovice na nájemném z městských bytů vyberou asi milion tři sta tisíc korun. „V této částce zatím není zohledněno letošní navýšení nájemného, takže letos by to mohlo být kolem jednoho a půl milionu. Veškeré peníze, které na nájmech vybereme, ale investujeme zpátky do údržby a rekonstrukcí bytů, takže čistý zisk z pronájmu bytů bývá asi tak tři nebo čtyři tisíce korun," vyčíslila Pospíšilová.

S mírným navýšením nájemného v městských bytech počítají i v Boskovicích. „Nyní lidé v městských bytech platí 57,01 korun za metr čtvereční. V pololetí budeme zvyšovat nájemné o inflaci, což je 3,3 procenta," uvedl Petr Vychodil z majetkového odboru boskovické radnice.

Nájemních bytů mají Boskovice v současné době 128. „Roční příjem z nájemného městských bytů činí dva miliony šest set tisíc korun," dodal Vychodil.

O inflaci budou nájemné v městských bytech navyšovat i v Adamově. „Cenu nájemného takto navyšujeme každým rokem," uvedla pracovnice odboru správy majetku adamovského městského úřadu, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Ceny nájemného městských bytů se podle ní v Adamově různí. „V domě, ve kterém máme nejvíc bytů, nájem stojí 29,48 korun za metr čtvereční na měsíc," uvedla pracovnice městského úřadu s tím, že Adamov má ve správě asi devadesát bytů. „Roční příjem z nájmů bytů je zhruba milion a půl," vypočítala úřednice.

V Blansku se pro tento rok rozhodli nájemné v městských bytech nezvyšovat.

„Už po tři roky máme stabilní nájemné, a to je u většiny bytů 56 korun na metr čtvereční za měsíc. Výjimky tvoří například lidé, kteří mají starší smlouvy nebo byty v domě na Jungmanově ulici, kde je nájem menší. Bereme totiž v potaz, že zdroje příjmů lidí jsou v poslední době stagnující, takže já osobně si nemyslím, že bychom nájemné museli zvyšovat," řekl starosta Blanska Lubomír Toufar.

V současné době má Blansko pět set osmdesát nájemních bytů. „Je na ně vypsaný pořadník, který každého čtvrt roku aktualizujeme. Momentálně v něm je zapsáno asi padesát čekatelů na byt," řekl vedoucí odboru komunální údržby blanenského městského úřadu Miroslav Pokorný.

Roční předpis nájemného celkem je podle něj něco přes deset milionů. „Kolik skutečně vybereme ale přesně říci nedokážu," dodal Pokorný s tím, že vybrané peníze zase zpátky investují do oprav a údržby bytů.