Jedním z klíčových projektů je v Blansku dokončení přístavby u Základní školy TGM. To má stát bezmála padesát milionů. V novém objektu bude moderní kuchyně a jídelna. „Za mě je to dobrý záměr. Investice do zázemí školy je záslužný čin. Přístavba už měla svá nejlepší léta dávno za sebou. Je potřeba jít s dobou,“ řekl bývalý ředitel školy Michal Král.

Klíčové investice v roce 2021 - Blansko
Přístavba ZŠ TGM - 48,5 milionu
Silnice Klepačov, Lažánky, Brněnská, Dvorská - 17,7 milionu
Nemocnice Blansko investice - 7 milionů
Přemostění na Staré Blansko - 6,2 milionu
Úpravy sídliště Zborovce - 6 milionů

Příští rok má také odstartovat klíčová akce pro blanenskou dopravu. Příprava stavby silničního mostu přes řeku Svitavu a železnici do lokality Staré Blansko. Na průtahu městem jako napojení přibude na křižovatce ulic Svitavská a Fügnerova kruhový objezd. Nový rondel plánují ve druhé polovině roku na páteřní silnici ve městě také před sportovním ostrovem. Má stát 8 milionů. Polovinu zaplatí kraj. Proti němu v minulostí léta místní protestovali. Marně. „Křižovatka před sportovním ostrovem se musí řešit. Je problematická, o tom není sporu. Ale nemyslím si, že kruhový objezd je to správné řešení,“ poznamenal blanenský opoziční zastupitel za hnutí Ano Jan Nečas.

Podle něj ve vedení města chybí dlouhodobě dopravní koncepce. Není vypracovaná odborná studie, která by posoudila tuto křižovatku i se sousedními kruhovými objezdy na průtahu. S rozsáhlými pracemi se počítá také v ulici Brněnská, kde se na části nákladů bude podílet svazek vodovodů a kanalizací a kraj. Práce v rozsahu zhruba 26 milionů korun tam počítají s novým vodovodem, kanalizací, opravou sítí, novým povrchem silnice a chodníky.

Město investuje i do zázemí škol. Ve školách Erbenova a Dvorská mají dělníci udělat novou elektroinstalaci. „Ve sportovní hale ASK Blansko budou nové toalety a v Dělnickém domě pak nová vzduchotechnika a elektroinstalace za čtyři miliony korun,“ doplnil starosta Blanska Jiří Crha.

Demolice hotelu Velen

Klíčové investice v roce 2021 - Boskovice
Pozemky s hotelem Velen - 20 milionů
Podlesí a Milánovy infrastruktura - 20,7 milionu
Komunitní centrum Hrádkov - 13,5 milionu
Oprava ulice Hybešova - 12 milionů
Demolice hotelu Velen - 6,5 milionu

V Boskovicích počítají příští rok s demolicí zchátralého hotelu Velen v areálu Červené zahrady. Na jeho místě chtějí v budoucnu postavit sportovní halu. Demolice hotelu vyjde na 6,5 milionu korun. Na srovnané ploše mají parkovat auta návštěvníků nedalekého akvaparku. Radnice letos doplatí zbylou částku, za pozemky, které v této lokalitě koupilo od advokáta Jana Paroulka. Pošle mu 20 milionů korun. „Přes dvacet milionů korun investujeme na závěrečnou etapu úprav v lokalitě Podlesí a Milánovy. Tam se dělala nová infrastruktura. Kanalizace, vodovody, prodloužení plynovodu a nové povrchy komunikací,“ vypočítal práce boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.

Zhruba 12 milionů budou stát opravy v Hybešově ulici, kde město získalo dotaci bezmála čtyři miliony. 8 milionů pak půjde na druhou etapu úprav v Pilském údolí, kde vznikne nový chodník. Na plošné opravy chodníků město pro příští rok vyčlenilo bezmála 7 milionů. V místní části Hrádkov pak dělníci postaví nové komunitní centrum za 13,5 milionu korun.

Město také chce čerpat první 14 milionů z úvěru na 120 milionů. Z tohoto balíků počítá v budoucnu s 50 miliony na stavbu nové knihovny a se stejnou částkou pak na výstavbu sportovní haly. Na oba projekty se pokusí sehnat dotace.