Město novinka stojí půl milionu korun ročně. „Myslím si, že je to investice, která se nám vyplácí. Koncem letošního roku zhodnotíme situaci a rozhodneme, jestli budeme službu využívat i nadále, anebo raději zvýšíme počet městských strážníků," uvedl starosta Velkých Opatovic Jiří Bělehrádek.

Centrum města hlídá jen jedna kamera a zřejmě to tak ještě nějakou dobu zůstane. „Nevylučujeme, že v budoucnu kamerový systém rozšíříme. Větším přínosem jsou však podle mě policisté v ulicích," upřesnil Bělehrádek.

Podobný názor zastává i starosta Kunštátu Zdeněk Wetter. I na toto město dohlíží pouze jeden městský strážník. „Výrazné problémy s vandalstvím a jinými přestupky nemáme, proto o zvýšení počtu městských policistů neuvažujeme. V minulosti jsme chtěli pořídit kamerový systém, ale nevyšla nám dotace. Na pachatele trestných činů ale určitě více zabírá, když vidí uniformu," řekl Wetter.

Klid v Adamově zajišťují čtyři strážníci. Podle starosty města Romana Piláta to nestačí. „Budeme se snažit zvýšit jejich počet tak, abychom ve městě zajistili nonstop službu. Bude to mnohem přínosnější než investice do drahých kamerových systémů, které mají nízkou rozlišovací schopnost a navíc jsou podřízené zákonům o ochraně osobních údajů," uvedl Pilát. Podle něj projevů vandalismu ve městě přibývá, s čímž souhlasí i velitel městské policie Vítězslav Červený. „Kdyby nás bylo více, tak bychom to samozřejmě uvítali. Na sídlištích Horka nebo Ptačina se často potuluje podnapilá mládež, která poškozuje veřejný majetek. Někdy řešíme i ublížení na zdraví. Největším nešvarem jsou ale v Adamově krádeže, hlavně v obchodních domech," uvedl Červený.

V Letovicích jsou nyní čtyři městští strážníci. Od prvního října jim budou pomáhat další dva. Svoji pozornost zaměří především na letovickou přehradu zvanou Křetínka. „Přijali jsme novou vyhlášku o zajištění pořádku na přehradě. Strážníci budou dohlížet například na to, jestli někdo nerozdělává oheň nebo nevyhazuje do okolí odpadky. Budou se samozřejmě starat i o pořádek ve městě, který státní policie nedovede zcela zabezpečit, protože působí na velkém území," popsal radní Bohuslav Kuda.

Strážníci Letovic začnou působit i v okolních obcích – Vranové, Křetíně a Lazinově. „Tyto obce se s námi budou na nákladech na strážníky spolupodílet," upřesnil Kuda. Kamerový systém Letovičtí nemají a zatím jej ani pořídit neplánují. „Někdo by musel přes kamery pravidelně sledovat, co se děje. To nebude časově možné ani při šesti strážnících, Letovice jsou hodně rozlehlé. A bylo by to velmi finančně nákladné," sdělil Kuda.

Blanenští počet strážníků navyšovat neplánují, chtějí ale zefektivnit jejich práci. „Pořídíme zařízení, které bude v terénu mapovat pohyb policistů. Přesně budou vědět, kde se každý z nich nachází. Tím dosáhneme jejich větší operativnosti, rychleji se budou moci přesouvat z jednoho místa na druhé. V poslední době máme ve městě potíže hlavně se sprejery," uvedl starosta Blanska Ivo Polák.

V Blansku je nyní patnáct kamer. Radnice tento počet považuje za dostačující, v příštím roce plánuje ale všechny postupně začít modernizovat. „Chceme, aby měly dosah na mnohem větší vzdálenost, a pachatelé trestných činů tak byli lépe rozpoznatelní. Do rozpočtu jsme na příští rok navrhli částku čtyři sta padesát tisíc korun, ještě ji bude schvalovat zastupitelstvo," uvedl Polák.

Pořízení nových kamerových systémů už nyní podle něj není výhodné. „Kamery jsme dříve pořídili za pomoci dotací z ministerstva vnitra. To ale už teď nemá pro města velikosti Blanska vhodné podmínky, stálo by nás to spoustu peněz. Zefektivnění stávajících systémů považuji za nejvhodnější řešení," upřesnil blanenský starosta.