V Blansku jsou školky otevřené, ale rodiče musí dodržovat opatření, která město tento týden stanovilo. Do zařízení nemají posílat nemocné či nachlazené děti. „Učitelé mohou vykázat děti, u nichž se projevují známky akutního respiračního onemocnění. Do budov mateřských škol také nejsou vpouštěny osoby, které nejsou přímo doprovodem dětí,“ řekl blanenský starosta Jiří Crha.

Zavřená infocentra

Jak Blansko tak Boskovice od soboty uzavřou tamní informační centra. „I když bude zavřeno, budeme fungovat dál. Veškeré dotazy vyřídíme elektronickou poštou nebo po telefonu. Průběžně budeme o aktuálních záležitostech informovat i na našem facebookovém profilu,“ uvedla vedoucí blanenské informační kanceláře Blanka Martina Hejčová.

Úředníci zároveň žádají o omezení návštěv na městských úřadech na nezbytné minimum. „Žádáme veřejnost, aby u poplatků, u kterých je to možné, provedli platby bezhotovostně. Převodem z účtu a neprováděli je osobně na pokladnách úřadu. Provozní hodiny boskovického městského úřadu zatím nejsou omezeny,“ upřesnil tajemník boskovické radnice David Škvařil.

Blanenští úředníci rozhodli, že poplatek za svoz odpadu a poplatek za psa mohou lidé bez jakýchkoliv sankcí zaplatit až do konce června. Složenky pro platbu v hotovosti začne tamní úřad rozesílat až po ukončení nouzového stavu.

V Blansku zůstávají otevřena venkovní sportoviště. Platí tam ale limit maximálně třicet osob. Toto omezení podle nařízení vlády platí pro sportoviště, která nejsou v majetku města. Například baseballový stadion, hřiště u Orlovny nebo plocha RC Blansko. „Vnitřní sportoviště zůstávají uzavřena. Týká se to rovněž tělocvičen základních škol, v nichž funguje komerční pronájem,“ upozornila vedoucí blanenského odboru školství Petra Skotáková.

Bohoslužby on-line

Městská hromadná doprava zatím v okresním Blansku jezdí bez omezení. „Posílili jsme úklid a navyšujeme zásoby dezinfekčních prostředků. Žádná omezení dopravy jsme ale zatím neprovedli a ani je neplánujeme, přestože cestujících jezdí méně, než je běžné,“ informoval na webu města náměstek osobní přepravy společnosti ČAD Blansko Richard Maňoušek.

Věřící v Blansku musejí počítat s tím, že bohoslužby v kostele sv. Martina se uskuteční za zavřenými dveřmi. Zájemci je ale můžou sledovat on-line na webových stránkách blanenské farnosti.