Větší města sází na rozpočtová provizoria. První měsíce ukážou, kolik peněz můžou do čeho investovat. Konečný rozpočet schválí až na konci zimy.

„V prosinci schválíme rozpočtové provizorium na první tři měsíce příštího roku. V březnu pak samotný rozpočet,“ uvedl starosta Blanska Lubomír Toufar. Stejný postup se osvědčil i v Letovicích. „Rozpočtová provizoria vytváříme už několik let. Až na konci února nás čeká schvalování rozpočtu,“ řekl letovický místostarosta Radek Procházka.

V Boskovicích už pracují na návrhu rozpočtu, hlasovat o něm budou jednadvacátého listopadu. „Samotný rozpočet schválíme pravděpodobně v prosinci,“ dodal boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.

Už teď však v některých městech počítají s tím, že v investicích budou opatrní. „Musíme hospodařit tak, aby se běžné výdaje rovnaly běžným příjmům. Až pak budeme myslet na nějaké investice,“ vysvětlil Toufar.

V obcích jsou při sestavování rozpočtů opatrní také proto, že doteď není jasné, kolik do nich půjde peněz z daní. Je totiž velký nepoměr mezi daňovými příjmy obcí a největších měst na jednoho občana ze státní pokladny. Zvýhodněná jsou čtyři největší města, Praha, Brno, Ostrava a Plzeň.

Zástupci Sdružení místních samospráv s tím nesouhlasí. Premiéra Petra Nečase vyzvali, aby se novela zákona o rozpočtovém určení daní dostala na program jednání vlády a nepoměr v příjmech se zmenšil. To premiér slíbil, ale dosud neudělal.

„Zákon v podobě, v jaké je teď, diskriminuje menší obce. Například my dostáváme od státu na občana šest tisíc sedm set korun, kdežto v Praze je to skoro dvaatřicet tisíc,“ objasnil starosta Olešnice Zdeněk Peša.

Spravedlivé rozdělování

A to je důvod, proč už pár týdnů na některých obecních a městských úřadech visí nová vlajka. Je na ní nápis: Nezapomněli jsme na váš slib, pane premiére! Na Blanensku vlaje například v Olešnici, v Šebetově nebo v Borotíně. „Hodně lidí se mě ptá, co to má znamenat. Tak jim trpělivě vysvětluji, že rozdělení daňových příjmů není vůči středním a malým obcím spravedlivé,“ uvedl starosta Šebetova Zdeněk Čížek.

Vlajku můžou vyvěsit v každém městě. „Výzvu dostaly dvě stovky obcí v Jihomoravském kraji, a pak samozřejmě další po celé republice. Je jen na nich, jestli se připojí,“ uvedl Peša.

V případě, že schválí novelu zákona o rozdělení daní, Olešnice dostane v daňových příjmech pět a půl milionu korun. V současné době s nimi však počítat nemůže. I kdyby protest zabral a novela nakonec prošla, rozpočty na příští rok už neovlivní. „Platit by začala až od ledna 2013,“ upozornil Peša.

Přesto jsou radní opatrní. „Vnímáme vážnost ekonomické krize, a proto se nebudeme pouštět do žádných velkých investic. Jediné, co hodláme příští rok podniknout, je oprava hasičské zbrojnice a instalace bezdrátového rozhlasu. To jsou věci, na které dostaneme dotace,“ uvedl Peša. Zároveň nezvýší cenu vodného a stočného. „Už tak se u nich zvýší daň z přidané hodnoty, nechceme občany zatěžovat ještě více,“ dodal Peša.

Ani v Letovicích nechystají velké investice. „Počítáme jen s dotací na sběrný dvůr a s opravou nějaké komunikace. Jinak budeme opatrní,“ uvedl Procházka s tím, že vyvěšení vlajky plánují projednat v radě tento týden.

ŽANETA ONDROUŠKOVÁ