Žáků, kteří v červnu opustili základní školu, oproti předchozím rokům ubylo. Počet středních škol na Blanensku však zůstal stejný. Školy tak nabízejí více míst, než je možné absolventy obsadit. Především na středních odborných školách tak od nového školního roku ubude žáků.

Menší zájem

Na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti André Citroëna v Boskovicích ubude podle jejího ředitele Karla Ošlejška třicet až čtyřicet žáků. „Vliv má nejenom demografický pokles v tomto populačním ročníku, ale důvodem je i to, že nám v červnu odešlo celkem jedenáct tříd,“ uvedl ředitel. Podle něj se zmenšil zájem hlavně o učební obory. „Protože nabídka je větší než poptávka, dostávají se i žáci s horším prospěchem na maturitní obory, a u učebních oborů tak zájemců ubývá,“ sdělil Ošlejšek. Zároveň doplnil, že kvůli malému zájmu od září neotevřou maturitní obor mechanik strojů a zařízení.

„Otevřeme ale obor, který je mu velice podobný,“ upřesnil ředitel. Méně žáků bude podle ředitele znamenat, že některým učitelům musí od září snížit úvazky. „V teoretickém vyučování snížím části učitelů počty hodin. Tři až čtyři učitele praktického výcviku budu muset propustit,“ vysvětlil Ošlejšek.

Snižovat úvazky musí také Svatava Dvořáková, ředitelka Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy v Blansku. „Demografický vývoj se nás jednoznačně dotkl. O obor zdravotnický asistent byl letos zájem, ale ubylo zájemců o ekonomické obory. Myslím, že zde hraje roli fakt, že gymnázia neomezila kapacitu a rodiče, když mohou, dají děti tam,“ uvedla ředitelka. Podle ní otevřou všechny obory, ale třídy budou méně naplněné.

Kvalita klesá

Méně žáků budou mít od září také na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Letovicích. „Menší zájem jsme zaznamenali, ale protože ještě stále přijímáme přihlášky, přesná čísla nyní nelze říct,“ řekla ředitelka školy Sylvie Ducháčková. Ta upozornila, že propouštět učitele ale nemíní. „Máme množství různých oborů, takže propouštět vlastně ani nemohu, ale budu to řešit kratšími úvazky,“ dodala Ducháčková.

Na gymnáziích na Blanensku méně žáků ve třídách nezasedne. Jak uvedl Jaroslav Synek, zástupce ředitele Gymnázia Boskovice, třídy naplnily již po prvním kole přijímacích zkoušek. „Musím ale říct, že kvůli tomu, že studentů je nyní méně a mají hodně míst na výběr, šla jejich studijní kvalita trochu níže,“ doplnil Synek.