Podle Aleny Černé z Blanska most přes řeku chybí už dlouho. „Je to nutnost. Bydlím na Starém Blansku a roky se modlím, aby k nám nemusela záchranka. Přes trať by to kvůli neustále zablokovanému přejezdu nemusela stihnout," uvedla žena.

Nyní řidiči na Staré Blansko jezdí přes železniční přejezd, který však kvůli hustému provozu na trati blokují stažené závory. „Provoz na trati je velký. Závory jsou ve špičce dole s malými přestávkami i čtyřicet minut v hodině. Nový most přes Svitavu tento problém vyřeší. Uleví se podnikatelům v tamní průmyslové zóně a také se zlepší dojezdové časy záchranky a hasičů do této lokality," uvedl Ivo Polák.

Dodal, že město už vykoupilo část potřebných pozemků. „Zbývají nám dva pozemky, kde jsou jednání s vlastníky trošku složitější. Jsem ale optimista a doufám, že do roku 2018 budou projektová dokumentace hotová a potřebná povolení vyřízená," dodal Polák.

Nový silniční most na Staré Blansko bude měřit téměř sto padesát metrů a propojí hlavní blanenský tah Svitavská s ulicí Brněnskou. Stane se tak na úrovni křižovatky s Fügnerovou ulicí, kde bude kruhový objezd. Má stát asi sto osmdesát milionů korun.

Zástupci kraje a města si v prohlášení rozdělili úkoly. Město se postará o výkup pozemků a část projektové dokumentace. Peníze na stavbu jsou v režii kraje. „S vládou budeme jednat o pokračování čerpání dotací ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Další peníze bychom mohli získat z evropských fondů a samozřejmě část peněz dá kraj ze svého rozpočtu. Věřím, že v roce 2018 budeme připravení na výběrové řízení a zahájení stavby," řekl hejtman Hašek.