Přihlásil ji ale i z jiného důvodu. Stromy totiž před osmdesáti lety vysázel jeho děda František. „Bylo to na pokyn barona Königswartera, který si přál ohraničit cestu ke svému panství na Melkově, děda byl hajný," vypráví Martinek.

Tehdy jeho předek vysázel asi dvě stě padesát bříz. Aktuálně jich je v kilometrové aleji o jedenáct méně. „Některé nevydržely, jiné jsou naopak statné. Kmen největší z nich má průměr 225 centimetrů, nedávno jsem ji měřil," vypočítává muž.

Dodává, že jeho děd strávil na hájence nedaleko Šebetova nejkrásnější léta života. „Žil tam v letech 1932 až 1945 a také se tam narodil můj otec, který tam prožil mládí," vzpomíná.

Záleží mu na tom, aby se aleji dařilo. Domluvil se proto s Lesy České republiky a obcí Šebetov na jejím vyčištění. „Alej byla zarostlá a plná náletových dřevin," říká.

Keře podle něj alej zbytečně zakrývaly. „Břízy jsou vysázené ve stejných rozestupech a to se ukázalo teprve po vyčištění. Teď je mnohem krásnější," je spokojený Martinek. Dodává, že ve spolupráci s Šebetovem vznikne i informační cedule, na níž se zájemci dočtou o aleji i o místní hájence.

Kromě Melkovské aleje se z Blanenska o titul Alej roku uchází také Lysická obora. Obě aleje mají dalších třiapadesát konkurentů. Zájemci mohou hlasovat na webu projektu do 15. listopadu.