Březovou alej v údolí kolem říčky Bělé vysázel před osmdesáti lety dědeček Rostislava Martinka, který stromořadí přihlásil do soutěže. Návštěvníci si tam nyní mohou prohlédnout novou informační ceduli, na které se dozví, kdo alej založil a proč. „Chtěli jsme upozornit na to, že se toto krásné místo uchází o titul a proč si ho zaslouží. Na ceduli se každý dočte, díky komu alej vznikla. Chceme zviditelnit zásluhy tehdejšího hajného Františka Martinka, který stromořadí vysázel na pokyn barona Königswartera," popsal starosta Šebetova Zdeněk Čížek.

Břízy nyní září

Na toho, kdo vítěznou alej do soutěže přihlásil, čeká odměna v podobě letu balonem. „Výhra pro mě není smyslem soutěže. Pokud by Melkovská alej zvítězila, znamenalo by to pro mě jisté zadostiučinění a ocenění našeho úsilí. Díky projektu jsme vdechli aleji nový život. Byla zanedbaná a zarostlá, ale po jejím vyčištění vystoupily břízy z šedi lesa. Doufám, že ji bude navštěvovat daleko víc lidí. Je v malebném údolí, které teď na podzim září neuvěřitelnými barvami," vylíčil Martinek.

Stromořadí na internetových stránkách soutěže bojuje o titul. Momentálně je s necelými šesti stovkami hlasů na prvním místě. Před druhým má náskok víc jak dvě stě hlasů. „Velmi mile mě překvapilo, že se do hlasování zapojilo tolik lidí a jak k tomu lidé z obce přistoupili. V soutěži nejde tolik o výhru, jako o zviditelnění této krásné aleje a ocenění zásluh rodiny Martinků," doplnil Čížek.

Titul se letos pokouší získat celkem tři aleje z Blanenska. Kromě Melkovského stromořadí je to ještě jírovcová alej z Lysic a Budkovanská alej kaštanů v Jedovnicích. Jírovcová alej, která je součástí lysické obory, si v soutěži také nevede špatně. Nyní je na pátém místě. Lidé mohou výsledky soutěže ovlivnit do patnáctého listopadu, kdy hlasování končí.

KLÁRA GROMSZKÁ