Takto zná většina lidí mažoretky. Podle jedné ze čtyř vedoucích souboru letovických mažoretek Vo co Gou má všechno svůj vývoj. Tedy i sestavy pro mažoretky.

„Naše taneční skupina funguje už patnáctým rokem. Hlavní základ je samozřejmě pochodová technika a tanec s hůlkou, ale snažíme se děvčata rozvíjet všestranně, aby jen nepochodovala. S těmi nejmenšími cvičíme lidové tance, s většími děvčaty zase sestavy na moderní hudbu,“ uvedla Kamila Nováková.
Podle ní patří klasické pochody k nejžádanějším vystoupením mažoretek. „Pochody mažoretek jsou samozřejmě u lidí nejoblíbenější, protože je to u nás pořad ještě poměrně neobvyklé,“ doplnila Nováková, která vede děvčátka od osmi do deseti let.

„V našem souboru tančí přes sedmdesát holek od pěti do osmnácti let. Dojíždí k nám děvčata z Letovic, Boskovic nebo třeba Mladkova. Každá z nás vedoucích si vede svou skupinu od útlého věku. Samy si vymýšlíme choreografii, taneční prvky i kostýmy,“ sdělila sama bývalá mažoretka, která dnes už ovšem nevystupuje.

Její svěřenkyně letos zabodovaly. „Zúčastnily jsme se Mistrovství v mažoretkovém sportu České republiky, kde naše děvčata postoupila do finále. Nakonec se umístila ve druhé desítce, jednak se sólovým vystoupením a také v tanečním duu,“ upřesnila Nováková.

Na každé větší představení si musí mažoretky natrénovat nové vystoupení. „Prošly jsme různé kurzy a školení pro mažoretky, ale největší inspirací jsou pro nás naše holky. Ty starší už samy chodí s nápady, jaké prvky bychom mohly připojit. Jinak se snažíme čerpat nové nápady i z moderních tanců a na soutěžích, které absolvujeme,“ prozradila.

Naposledy byla skupina Vo co gou k vidění na letovickém jarmarku. „Děvčata jsou teď většinou někde na prázdninách a dovolených, vystupovat tedy budeme až koncem srpna ve Vískách na tamních dožínkových slavnostech,“ dodala.