Na vině je podle místních matoucí značení v ulici Legionářská a špatný výhled do křižovatky. Částečně kvůli nepředpisově zaparkovaným autům. V neposlední řadě pak nedodržování rychlosti. „Někteří řidiči jedou z kopce po Legionářské jako blázni. Nahoře je u křížení s ulicí Sadová značka hlavní silnice, ale o několik desítek metrů níž už je z hlavní vedlejší. Je tam sice značka, ale spousta lidí to nezaznamená, pořád mají za to, že jedou z kopce po hlavní. Za mě je to matoucí. Já bych tady dal stopku a čáru na silnici,“ řekl Deníku jeden z místních obyvatel Přemysl Buchal.

Rodina ze zmíněného domu již v minulosti na problém upozorňovala boskovické úředníky. Před časem došlo na křižovatce na sloupu k posunutí značky Dej přednost v jízdě do vyšší polohy. Nebyla vidět přes zaparkovaná auta. Ta tam ve velkém stojí přímo v křižovatce dál. „S parkováním je tu docela problém. Lidé auta nechávají, kde se dá. Provoz v této kdysi klidné části Boskovic několikanásobně narostl. Chodí tu maminky s kočárky a děti ze školky. Po poslední nehodě máme opravdu strach, že se stane něco vážného. Nabourané auto skončilo několik centimetrů od našeho domu,“ řekla žena, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Nová lávka s výtahy. Dvě ostrovní nástupiště s bezbariérovým přístupem, parkoviště pro třicet aut. Rekonstrukce výpravní budovy plus demolice starých drážních objektů. Správa železnic plánuje velké investice v Adamově na tamním nádraží.
Na perón výtahy: v Adamově přestaví nádraží i zastávku za stovky milionů

Redakce ji zná. Jako řešení navrhuje v ulici Legionářská před problematickou křižovatkou vybudování zpomalovacího retardéru. Stopka podle ní nepomůže. „Když řidiči teď ignorují značku Dej přednost v jízdě, tak se stopkou to asi bude podobné. Z města se mi už ozvali, že problém budou řešit v květnu na dopravní komisi. Nevím ale, jaké úpravy policie případně povolí,“ dodala.

Na delší jednání

Její slova potvrdil předseda dopravní komise Lukáš Holík. „O problému víme a budeme se snažit najít co nejrychlejší variantu řešení. Pokud by mělo případně dojít ke stavebním úpravám křižovatky, bylo by to samozřejmě na delší jednání. Schvalování a připomínkování ze strany policie. Ale například zvýraznění značku Dej přednost v jízdě lemováním v reflexně fosforové barvě můžeme udělat relativně rychle,“ uvedl Holík.

Ilustrační foto
Nutné opravy: po sesuvu svahu nastoupí na silnici I/43 u Lažan dělníci

Podobné obavy mají také obyvatelé nedaleké ulice Štefánikova. Vedoucí boskovického odboru dopravy Roman Dokoupil Deníku sdělil, že se město před časem zapojilo do projektu Centra dopravního výzkumu v Brně. Loni odborníci zpracovali studii, ve které se zaměřili na nehodové lokality v Boskovicích. Ani jedna z výše uvedených ulic v ní ale podle Dokoupila nepatřila mezi nejrizikovější. Podkladem byly policejní statistiky nehod. „V minulosti došlo na křižovatce ulice Legionářská a Bedřicha Smetany k posunutí značky Dej přednost v jízdě do vyšší polohy. Na situaci se zaměřila také městská policie častějšími kontrolami a pokutováním neukázněných řidičů. Vnímáme, že se jedná o problematické místo,“ informoval boskovický úředník.

Jako možné řešení se podle něj nabízí vodorovné dopravní značení přímo v křižovatce, umístnění značky do reflexního podkladu nebo odstranění značky hlavní silnice výše v kopci. K ulici Štefánikova má město zpracovanou projektovou dokumentaci na její kompletní opravu včetně úpravy křižovatek s ulicemi Bedřicha Smetany, Havlíčkova, A. Navrátila a Kollárova.