Postavení nových hřišť a rozšíření a vylepšení těch stávajících. Pro to se rozhodly bojovat maminky z Blanska a okolí. Chtějí totiž udělat něco pro děti, a tak se vydaly do terénu a nyní svoje představy konzultují s odborníky.

Spolupráci s aktivními maminkami si chválí Luděk Odehnal z odboru investic blanenské radnice. „Je lepší, když si uživatelé řeknou, co chtějí, než vše vymýšlet od stolu. Projektant připomínky maminek zapracuje,“ vysvětlil Odehnal, který v současnosti řeší projekt stavby a oprav jednotlivých hřišť v Blansku a jeho částech. „Jedná o šestnáct hřišť. Úplně nová by měla vzniknout na Sportovním ostrově, v areálu nemocnice, na sídlišti Zborovce a v Lažánkách. V hřiště by se měla změnit i asfaltová plocha v Horní Palavě,“ přiblížil s tím, že ostatní hřiště zkvalitní a rozšíří. „Všechna hřiště ohraničíme nízkým plotem, aby se tam nedostávali psi. Vylepšení se týkají hracích prvků, zpevněných ploch, laviček a odpadkových košů,“ nastínil změny na stávajících hřištích Odehnal.

Jestli si už v příštím roce děti budou moci hrát na nových místech, však ještě není jasné. Blanenští radní musí nejprve získat dotace. Stavba a úpravy šestnácti hřišť si totiž vyžádají kolem patnácti milionů korun. „Šanci na získání peněz máme. Projekty, které v minulosti uspěly, se zaměřovaly na stejnou věc,“ je optimistou Odehnal.

Nová plocha pro hry dětí by měla vzniknout i nad samoobsluhou na sídlišti Zborovce. Tuto lokalitu si vzala na starost dvojnásobná maminka Markéta Odehnalová. „Hřiště v Blansku jsou zaměřena na děti do sedmi let. Chybí tu něco pro teenagery. Ve Zborovcích by mělo vzniknout hřiště, kde si vyhraje i mládež. Nebudou tam chybět třeba lanové prvky,“ sdělila žena.

Svůj názor má Markéta Odehnalová i další matky podpořený představami lidí, mezi které vyrazily s dotazníky. „Většina z dotazovaných by uvítala oplocení hřišť, vadí jim psí výkaly. Poté uznali i na radnici, že je plot nutný,“ řekla Odehnalová. V těchto dnech čeká odpověď z radnice na své připomínky. „Projektanti nakreslili krásné hřiště. Tam ale byly jen dvě lavičky a jeden odpadkový koš. Přitom v této době maminky své děti samotné na hřiště pustit nemohou,“ podotkla další z žen.

Maminky se scházely v blanenském klubu Ratolest. „Setkávaly se každý týden od února. Spolupracovaly také s ekologickou poradnou Ponikva a spojily síly i s městem,“ uvedla Petra Veselá z klubu Ratolest. Podle ní mají svůj podíl na vzhledu chystaných hřišť i samy děti, které své představy ztvárnily ve výtvarné soutěži Hřiště snů. „Maminky dokázaly, že jen nesedí a nestarají se o své děti, ale jsou i veřejně prospěšné,“ míní Veselá.