Má se jednat o dvě třídy. „Reagujeme na to, že se maminky chtějí do zaměstnání vracet dříve, proto se snažíme vybudovat dvě nové třídy pro děti od dvou let," uvedla starostka Hana Nedomová.

Nyní má boskovická mateřská škola kapacitu 415 dětí a k dispozici tři pracoviště. Na ulicích Lidická, Bílkova a Na Dolech. „Po květnovém zápisu nebylo uspokojeno sedmapadesát žádostí, z toho šestnáct mimoboskovických. Na nepřijaté děti mladší než tři roky tak zbývají čtyři desítky žádostí. Z nich jsme ještě deset přijali o prázdninách. Místo tak mají všichni, kteří oslavili třetí narozeniny do konce října," shrnula současný stav ředitelka boskovické školky Dagmar Burianová.

Městem zamýšlená přístavba s dvěma třídami po pětadvaceti dětech by současnou poptávku míst pro nejmenší pokryla. Závisí ale na získání dotace. O ni radnice už jednou neúspěšně žádala, nyní se k tomu s upraveným projektem chystá znovu.

Přes 26 milionů

Ten vedle samotné přístavby a interiérového vybavení včetně kuchyně a prádelny zahrnuje i související venkovní úpravy, jako jsou chodníky, oplocení nebo například úprava zpevněných ploch včetně herních prvků. Předpokládané náklady mají přesáhnout šestadvacet milionů korun. Město by podle připraveného projektu zaplatilo něco přes čtyři miliony.

Pro Alžbětu a další letošní dvouleté děti, jejichž rodiče potřebují nastoupit do práce, záměr přístavby už nic nezmění, mnohým rodičům však v budoucnu může ušetřit řadu starostí. „Musíme tenhle rok nějak zvládnout. Některé dny jezdíme do Šebetova, jindy s hlídáním pomáhá babička. Příští rok už snad místo v Boskovicích dostaneme," věří Alžbětina maminka Daniela Stejskalová. A není sama, kdo musel hledat jiné řešení na umístění potomka, kterému nejsou tři roky. „V Šebetově vídám ještě nejméně dvě další boskovické maminky a o třech vím, že vozí děti do Cetkovic," doplnila Stejskalová.

Ve školkách v menších obcích je větší šance, že se místo pro mladší děti najde. Neplatí to však obecně, jak ukazuje příklad Ráječka nebo Lysic, které se pro přístavbu školky rozhodly už minulý rok.

Menší děti se nedostanou do školky ani například v Blansku. „Přijímáme kolem devadesáti procent zájemců. Přednost mají děti s trvalým pobytem v Blansku a starší tří let. U města velikosti Blanska nelze předpokládat, že se dostanou úplně všichni," potvrdila obdobnou situaci vedoucí blanenského odboru školství Petra Skotáková.

Kapacity tam rozšířili loni, když přechodně navýšili počet dětí ve třídě na osmadvacet. Přistavovat se tedy nechystají. „O vyhlášené dotaci na rozvoj výukových kapacit víme. Ale máme zpracovanou demografickou křivku a už dva roky nám klesá počet narozených dětí," doplnila Skotáková.

ANDREA ŠRÁMKOVÁ