VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Online Kuřim: Matka Škrlové neměla o hře na Aničku ani ponětí

Brno – (SLEDUJEME AKTUÁLNĚ) V zamotaném případu týraných dětí z Kuřimi na Brněnsku bude mimo jiné vypovídat hlavní hrdina kauzy Eduard Trdý. Muž, který mučení odhalil.

25.6.2008
SDÍLEJ:

Kateřina Mauerová.Foto: DENÍK/Ondřej Surý

TAKÉ DNES SLEDUJEME AKTUÁLNÍ DĚNÍ V SOUDNÍ SÍNI ON- LINE (více pod článkem)
Související on-line záznamy z minulých soudních líčení naleznete v pravé části této stránky.
Brněnský krajský soud čeká další série výslechů svědků, kteří se připletli do největšího případu týrání dětí v historii české kriminalistiky, takzvané kuřimské kauzy.

V případu, který nemá v novodobých dějinách policie obdoby, figuruje celkem šest obžalovaných. Kromě sester Kláry a Kateřiny Mauerových, Barbory Škrlové a Hany Bašové alias tety Nancy k nim patří Jan Turek a bratr Barbory Jan Škrla. Hrozí jim až dvanáct let vězení za to, že od prázdnin 2006 do loňského května bili, svazovali, pálili cigaretami a jinak surově mučili dva malé chlapce. Osmiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba.

K soudu přijde mimo jiné i klíčová postava podivného příběhu. Soused Kláry Mauerové z Kuřimi na Brněnsku Eduard Trdý, který na týrání přišel pomocí dětské chůvičky s videokamerou. Loni v květnu se totiž napojil na stejný signál, který používala matka týraných chlapců. Když Trdý chůvičku zapojil na monitor, uviděl zvláštní věc. Nahého a svázaného chlapce, který pojídá vlastní zvratky. Případ oznámil policii, která o den později do domu Kláry Mauerové vtrhla a odhalila tak jeden z nejbizarnějších případů, které jihomoravská kriminálka vůbec kdy vyšetřovala.

AKTUÁLNĚ

13.49 - Ke knize Ve světle pravdy přivedl Tesaře Josef Škrla. S ním také jezdil na setkání grálistů, která se konala v různých zemích Evropy. "Byli tam i další lidé. Zatloukal, Skála, Bína, Mach a další," vyjmenoval Tesař. Většina z vyjmenovaných byla i členem Mravenců, tedy skupiny starších lidí, kteří měli jakýsi skautský oddíl.

13.46 - Přestože Tesař tvrdí, že není v Hnutí Grálu, zúčastnil se několika setkání grálistů. "Kniha nabádá rodiče k odpovědnosti při výchově dětí. Je to napsané sice obecně, ale dá se vyložit i na jednotlivce. Já z toho vydedukoval, že se jim má vytvořit dětský svět, kde budou oddělení od dění venku," řekl Tesař, který v tomto duchu vychoval své děti. "Udělal jsem jim pěkný pokojíček," přiblížil Tesař.

13.41 - Ivo Tesař se také osobně zná s Josefem Škrlou. "Znám ho od svých třinácti let. Napřed ze skautu, pak z podnikání. Měl firmu FMCC," upřesnil Tesař, který se také musel vyjádřit k sympatiím či empatiím k Hnutí Grálu. "Nejsem jeho členem," zdůraznil svědek.

13.38 - "Kláru jsem viděl jednou v životě a jinak ji neznám. Vezl jsem jejího syna se svým synem z Paprsku na Zvonařku. To byl jediný kontakt s ní. Její sestru Kateřinu znám ze skautu, kde vedla oddíl. S Katkou jsme se stýkali, protože jsem v Paprsku vedl kroužek," řekl Ivo Tesař. Zná i Barboru Škrlovou. A velmi dlouhou dobu.

13.34 - Dalším svědkem je Ivo Tesař, manžel předchozí svědkyně.

13.23 - Soudní síň na odpolední část středečního jednání značně prořídla. Uvnitř je pouze třináct novinářů, soudní znalec, který sleduje celý proces, matka Barbory Škrlové Renáta a tři lidé z veřejnosti. Na lavici obžalovaných sedí polovina trýznitelů - Kateřina a Klára Mauerovy a Jan Turek.

13.16 - Jakub a Ondřej byli podle Tesařové "živí kluci". Chlapci u Tesařové několik dní bydleli. Žádných poranění si na tělech chlapců nevšimla, přestože je koupala. "Kluci byli až příliš živí a někdy jsem je měla problém zvládnout. Hráli si hlavně s mým synem. O nějakém zavírání nebo mučení se ani jeden z chlapců nesvěřil," uvedla Tesařová.

13.13 - Jako každý svědek, tak i Tesařová musí odpovědět na otázku, zda byla členkou nebo sympatizantkou Hnutí Grálu. "Knihu Ve světle pravdy jsem sice četla, ale v Hnutí Grálu jsem nebyla," tvrdí Tesařová.

13.11 - Eva Tesařová se znala s Barborou Škrlovou a bydlela s ní do té doby, než se vdala. "Často trpěla epileptickými záchvaty a potřebovala mít někoho okolo sebe. Něco jako ochranku," řekla Tesařová. Ze spisu vyplývá, že za Barboru absolvovala odbornou praxi. "Kateřina Mauerová mi řekla, že Báře není dobře a že je potřeba udělat nějakou práci. Proto jsem jí pomohla. Barbora strašně zhubla, snad o čtyřicet kilogramů. Byla bledá a vážně nemocná," doplnila Tesařová.

13.06 - Začala odpolední část středečního hlavního líčení. Jako první svědkyní vystoupí Eva Tesařová.

11.26 - Dopolední program je výslechem Renáty Škrlové u konce. Pokračovat se bude ve 13.00.

11.24 - S Barborou prý nikdy problémy nebyly. Přesto se matce nesvěřila o problémech. Nikdy jí neřekla, že byla znásilněná, že jí někdo sexuálně týral a podobně. "Bála se. Hlavně manžela," vysvětlila Renáta Škrlová. Manželství s Josefem prý nebylo standardní. "Narodila se nám postižená dcera a já byla s ní od rána do večera a od večera do rána. Odcizili jsme se od sebe," uvedla Škrlová. Na dotaz státní zástupkyně Zuzany Zámoravcové, zda ji v minulosti napadl její syn Jan Škrla, odpověděla vyhýbavě. "Tuto informaci máte, paní státní zástupkyně, zřejmě od novinářky z Mladé fronty Dnes Ivany Svobodové, že?" odpověděla Škrlová otázkou. Žalobkyně se jí zeptala znovu s tím, že novináře nemá do kuřimské kauzy vůbec zaplétat a že záznam o napadení lze zjistit na lince 158. "Nevzpomínám si, že by mě Honza kdy napadl," uvedla Škrlová.

11.15 - Výslech Renáty Škrlové se komplikuje. Nechce totiž odpovídat na otázky, které se týkají vazeb na Hnutí Grálu. Soudce jí proto poučil, že musí vypovídat na veškeré jeho otázky, protože se rozhodla vypovídat dobrovolně, ač měla právo svou výpověď odepřít.

11.13 - Renáta Škrlová si manžela vzala v roce 1974. Bydleli spolu, vedli společnou domácnost. Loni v červnu ji opustil. "Odjel. Nevím kam," potvrdila Škrlová, která manžela neviděla rok. "Vypadá to, že jste s tím smířená," poznamenal Göth. Škrlová prý s tím stejně nemůže nic dělat.

11.08 - Josef Škrla, manžel Renáty Škrlové, jezdil podle ní často do Ázerbajdžánu na služební cesty. "Proč tam jezdil, nevím. To se musíte zeptat jeho. Měli jsme sice společnou domácnost, ale protože jsme neměli nikdy žádné peníze, tak jsem se o jeho aktivity nestarala," uvedla Škrlová. Na dveřích jejího bytu v Brně měla být podle soudce i nějaká cedulka, která o spojení Škrly s Ázerbajdžánem informovala. "Jéžiši, co na té cedulce bylo fakt nevím. Honzo, nevíš, co tam bylo napsáno?" požádala Škrlová o pomoc obžalovaného Jana Turka. Soudce ji zarazil. "Nemůžete se ptát obžalovaných. Navíc to je váš byt," zdůraznil soudce Pavel Göth.

10.58 - "Barborka byla hodně dětská a naivní. Poslední rok hodně zhubla. Řekla jsem jí, že bude anorektička. Jenže ona se chovala jinak. Když jsem jí totiž dala nějaké jídlo, slupla ho a ani nemrkla," řekla Renáta Škrlová. Do roku 2006 dceru dlouho neviděla. Pak k ní Barbora chodila zhruba dvakrát týdně. "Vždycky přišla s Kateřinou, která si ji zase odvedla. Moc jsme spolu nemluvily. Řekly jsme si ahoj a já se věnovala své mladší dceři. S Katkou bydlela dlouho, ale byla taková nepraktická. Třeba se bála zapálit plyn na sporáku. Každý jsme nějaký, ona třeba skládala hudbu," přemítala Škrlová.

10.53 - Matka Barbory neměla o hře na Aničku ani ponětí. Dokonce ani neví, že se její dcera pohybovala po takových státech jako Dánsko, Švédsko nebo Norsko. "Manžel byl s dcerou v Dánsku, to jo. Byla tam s ním na českém velvyslanectví. Já totiž tehdy byla v Řecku. Když z Brna odjížděl, řekl, že se možná setká s Barunkou. Kam ale jel, neřekl," doplnila Škrlová.

10.48 - "Kláru Mauerovou neznám a nikdy jsem ji neviděla, Kateřina žila s mou dcerou Barborou," prohlásila Renáta Škrlová. Zdravotní stav Barbory podle ní nebyl dobrý. "Léčila se od první třídy základní školy na neurologii, měla poruchy se štítnou žlázou a léčila se také na kardiologii. Dcera byla velmi silná, štítná žláza jí vystupovala dopředu, takže trpěla dušností. Její váha šla velmi, velmi, velmi pomalu dolů. Zadržovala se v ní voda. Když jsem jí udělala ďůlek na paži, zůstal tam," řekla.

10.43 - Do soudní síně vešla matka Barbory Škrlové, doktorka Renáta Škrlová.

10.39 - Uvnitř domu v Kuřimi na Brněnsku viděla Romana Skálová i vřeštící holčičku. "Její matka mi řekla, že je autistka," řekla Skálová. Křičící dívka prý seděla na zemi. Ondřej byl prý na to, co prožil, zvláštní. "V sanitce se smál, mluvil s námi. Jakoby před tím neprožíval mučení," vzpomínala Skálová.

10.34 - Lékařka Skálová Ondřeje ošetřovala. "Ležel ve zvratcích, byl špinavý, upocený. Když jsem ho ošetřila a policie ho chtěla vyfotit, natočil se k fototaparátu a začal se usmívat. To mi přišlo hodně divné," uvedla Skálová.

10.28 - Další svědkyní je Romana Skálová, lékařka jihomoravské záchranky, která dávala první pomoc týranému Ondřejovi poté, co ho hasiči a policie vysvobodili z komory.

10.27 - "Byl to výplod chorého mozku," uzavřela Skálová svou výpověď. Hnutím mysli chtěla říci to, že Kateřina chtěla zneužít její dceru k výměně za Aničku před soudkyní, která by holčičky nepoznala.

10.21 - Barboru Škrlovou znala Skálová léta. "Měla smutné dětství a problémy s matkou. Prý ji zavírali do skříně," řekla manželka herce Městského divadla v Brně Viktora Skály. Žena si nedokáže vzpomenout, kolikrát se s Josefem Škrlou potkala. Vždy to ovšem bylo při setkání příznivců Hnutí Grálu, které se konalo v jedné vilce. "Nikdy se nemluvilo o násilí. Hnutí Grálu je o míru," zdůraznila Skálová, na kterou ostatní "grálisti" zapůsobili jako lidé, kteří rozhodně nejsou násilníci.

10.15 - Při výpovědi Zuzany Skálové se začíná mnohem častěji skloňovat Hnutí Grálu. Podle ní byla členkou náboženské skupiny nejen Kateřina a Klára Mauerovy, ale i Josef Škrla. "Říkalo se mu přezdívkou Čan a poznala jsem ho na jedné brigádě," potvrdila Skálová.

10.10 - Prostřední dcera Zuzany Skálové Marie měla nahradit u Městského soudu v Brně Barboru Škrlovou, která se vydávala za Aničku. "Maruška znala Kateřinu Mauerovou z Paprsku, kde byla jako vedoucí. Plánovanou výměnu jsme se dozvěděli od Kateřiny, která se tehdy šíleně trápila. Jak to ale všechno bylo, nevím. Maruška mi do dneška nic neřekla a vůbec o tom nechce mluvit," řekla Skálová.

10.01 - Zuzana Skálová je sympatizantka Hnutí Grálu. "Člověk by měl být dobrý a pomáhat lidem," řekla Skálová. Při domovní prohlídce v jejím bytě našla policie kromě náboženské literatury i duchovní eseje, které psal její manžel. "Nesouvisí to s týráním dětí," zdůraznila svědkyně. Její muž si prý psal poznámky z duchovních knih, ale s násilím prý nesouhlasí. "Jestli manžel přepisoval texty, nevím. Musíte se zeptat jeho," dodala Skálová.

9.57 - Svědkyně Skálová poznala i Barboru Škrlovou. "Byla to velmi nadaná studentka. Zúčastnila jsem se i jejího absolventského koncertu, byla výborná klavíristka. Naposledy jsem ji viděla hrát na klavír loni v březnu. Byla hodně hubená, myslela jsem si, že je nemocná. Barbora se přátelila s Kateřinou Mauerovu, ale jak moc, to nevím," skládá Skálová střípky z minulosti.

9.54 - "Kateřina byla mojí spolužačkou na pedagogické fakultě. Později jsem otěhotněla a čekala první dítě. Katka byla přátelská, pomáhala mi v učení a tak," vzpomíná Zuzana Skálová, které Kateřina nabídla práci v Domě dětí a mládeže Paprsek. Měla vést nějaké kroužky. "Místo externisty jsem přijala. V Paprsku jsem se pak seznámila s Klárou a jejími syny Ondřejem a Jakubem," pokračovala Skálová. S Hanou Bašovou se znala také, ale bližší vztah k ní neměla.

9.49 - K soudu přišla další svědkyně, Zuzana Skálová.

9.48 - Kláru Mauerovou odvádí ze soudní síně Justiční stráž. Je velmi rozrušená a třepe se.

9.46 - Kateřina Mauerová je dnes velmi aktivní. Vyjádřila se totiž i k výpovědi Jakuba Potočky. "Není pravda, že by jsem za ním šla a chtěla pomoct," prohlásila Kateřina. Na svědectví reagovala i Klára. "Verze ze Vsetína není pravdivá. O tom se vědělo. Jakub Patočka mluví pravdu," řekla Klára, která se při projevu zadýchávala. Podpírat ji musela justiční stráž.

9.37 - Jakub Patočka ve své výpovědi přiznal, že to byl on, který šel jako první za ředitelkou Klokánku Dittou Pokornou. "Medializaci případu bagatelizovala. Mě zájem médií, které obléhaly zařízení Klokánek dost vadila. Proto jsem chtěl, aby šla Anička dovnitř takovým vchodem, kde by ji novináři neviděli," řekl Patočka, který je šéfredaktorem Literárních novin. V nich vyšly informace o kuřimské kauze dvakrát. "Článek Člověk, důvěra, lež popisoval mou úlohu v případu. Pak jsem napsal druhý článek, který popisoval pozadí vztahu v rodině mezi Mauerovými, Coufalem a podobně. Věnoval se také úloze Fondu ohrožených dětí v této kauze," dodal.

9.31 - Barbora Škrlová v roli Aničky se chovala podle Patočky jako dítě. "Když jsem jí s Kateřinou vezl do Klokánku, který byl obklopený davy novinářů, měl jsem z ní pocit, že je postižená. Například se najednou rozběhla a dělala takový hýkavý zvuk. Utíkala strašně rychle. Pak řekla, že viděla motýla," uvedl Patočka.

9.21 - Patočka s Kateřinou Mauerovou vezl údajnou Aničku i do krizového centra Klokánek, kam poslal soud po odhalení případu Ondřeje i Jakuba. Chlapce vůbec neznal. "Jak jste vnímal Aničku jako bytost?" zeptal se soudce. Patočka uvedl, že mu na první pohled nepřipadala zvláštní. "Byla u mě doma, když jsem Kateřinu přesvědčoval, aby šla do Klokánku. Viděl ji i můj syn, která je stejně starý jako Anička. Stejně jako já si myslel, že je to dítě," poznamenal Patočka.

9.15 - Den poté, co policie objevila v kuřimském domě zavřeného Ondřeje, přišla za Jakubem Patočkou Kateřina Mauerová. "Říkala, že se stalo něco hrozného, že se Klára zhroutila. Tehdy jsem se Klárou poprvé setkal. Ve vazbě ještě nebyla. A také jsem poprvé uviděl údajnou Aničku. Chtěl jsem jim pomoci z toho otřesu, který ženy prožívaly," tvrdí Patočka. O tom, že je Anička ve skutečnosti Barbora Škrlová, se dozvěděl až od policie. "Později mi to řekla i Kateřina. Do případu jsem se tehdy opravdu ponořil a vzal si dokonce dovolenou. To, že mi lhala, narušilo můj vztah k ní. Jasně jsem jí řekl, že se nehodlám tvářit jakoby se nic nestalo. Vydal jsem prohlášení pro tisk a její jednání jsem si vysvětloval jako psychickou poruchu," doplnil Patočka.

9.08 - Koncem léta 2006 vyhledala Patočku Kateřina Mauerová. "Po řadě let zazvonila u nás v ulici Pod kaštany. Vylíčila mi příběh o děvčátku-nalezenci Aničce, o kterou se dlouho starala babička Drcmanová ve Vsetíně. Myslel jsem si, že se na mě obrátila kvůli tomu, že se vyznám v otázkách týkajících se dětských práv. Pomohl jsem jí," přiznal Patočka. Na Kateřině prý od první chvíle od setkání pozoroval změnu chování. "Zdála se mi vyčerpaná. Přičítal jsem to útrapám, které kvůli Aničce prošla," vzpomínal Patočka na dobu před dvěma lety.

9.02 - "Jana Turka a Jana Škrlu neznám. Hanu Bašovou také neznám. Kateřinu Mauerovou znám, byli jsme spolužáci. Její sestru znám z vyprávění," přiblížil Jakub Patočka vazby k obžalovaným.

9.00 - Před soud předstoupil Jakub Patočka. Muž, který podle vyšetřování pomáhal s dezinformační kampaní o údajné dívce jménem Anička, za kterou se vydávala Barbora Škrlová.

8.59 - "Policista to neřekl přesně," namítla Kateřina Mauerová. Jak to bylo podle ní ale nechtěla říct. "Myslím, že situace byla jasná. Sestry a Anička bránily policistům v pohybu předtím, než se dostali do komůrky. Až se jim podařilo ženy vytěsnit do obývacího pokoje, byl od nich klid," shrnul zásah předseda senátu brněnského krajského soudu Pavel Göth.

8.56 - Vyslýchaný policista Ivo Otáhal si při své výpovědi pletl jména. Tvrdil například, že mu otevřela Škrlová, ale myslel Mauerovou. "Kláru nebo Kateřinu?" zeptal se policisty obhájce Kateřiny Mauerové Pavel Holub. "Otevřela nám paní Klára Mauerová," řekl Otáhal. Klára Mauerová se k jeho výpovědi také vyjádřila. Uvedla, že policisty nechtěla nijak bránit. "A kdo bránil víc nebo míň?" zajímalo advokáta Holuba. Ivo Otáhal mu odpověděl, že v zásahu bránily všechny tři ženy - Klára, Kateřina i Anička. "Nebránily nám v akci, ale v pohybu," upřesnil Otáhal.

8.47 - Policisté, kteří jeli vysvobodit malého Ondřeje, měli s Klárou Mauerovou těžké pořízení. V domě byla podle Ivo Otáhala i Kateřina Mauerová. Když přijeli hasiči a chtěli otevřít dveře komory, začaly se ženy chovat hystericky. " Všechny intenzivně tvrdily, že tam nikdo není, snažily se nás o tom přesvědčit. Pak hasiči otevřeli dveře. Potom už jsem jenom viděl, jak vyvádějí nahého blonďatého chlapce. Usmíval se," vzpomínal Otáhal na osudný den. V tu chvíli prý ženy zcela změnily chování. "Klára Mauerová tvrdila, že o zavřeném klukovi vůbec nevěděla," dodal policista.

8.42 - Policista Otáhal byl loni 7. května v domě v Kuřimi na Brněnsku, kde byl v komoře pod schody zavřený Ondřej. "Vyjížděli jsme tam na základě oznámení pana Trdého, který viděl na dětské chůvičce s videokamerou svázaného chlapce. Zazvonili jsme u domu, otevřela Klára Mauerová. Slyšeli jsme křik, který vycházel z komory. Říkala, že od komory nemá klíč. Zavolali jsme proto hasiče, kteří dveře otevřeli," řekl Otáhal. Podle něj zvonili a bušili na dveře domu v kuřimské Dušínově ulici dlouho. "Když otevřela, tvrdila, že kromě Aničky nemá v domě žádné děti. Ta malá holka měla na sobě pyžamo, červené brýle a pořád křičela. Něco jako mama, mama, mama," vzpomínal Otáhal.

8.36 - První svědkem je Ivo Otáhal, policista z obvodního oddělení v Kuřimi na Brněnsku.

8.35 - Začal pátý den procesu v takzvané kuřimské kauze. V soudní síni je z šesti obžalovaných jen polovina - matka týraných chlapců Klára Mauerová, její sestra Kateřina a Jan Turek.

Autor: Pavel Mokrý

25.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Mechanik opravář, 26 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních strojů na řezání Obsluha pásové pily. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - obsluha pásové pily, - řezání materiálu z různých profilů dle výrobních pokynů a výkresové dokumentace, - dodržování předepsaných pracovních postupů, - manipulace s materiálem, - úklid na pracovišti a jeho údržba, Požadavky:, - vyučení v oboru, - praxe na obdobné pozici výhodou, - znalost čtení výkresové dokumentace, - manuální zručnost, pečlivost, samostatnost, spolehlivost, - dobrý zdravotní stav, Nabízíme:, Odpovídající mzdové ohodnocení, příplatky, 13. a 14. plat, 5 týdnů dovolené, dotované závodní stravování ve firemní jídelně, zázemí moderní a stabilní společnosti, práce v novém výrobním závodě ve Svitávce.. Pracoviště: M d let s.r.o. - provozovna, Školní, č.p. 518, 679 32 Svitávka. Informace: Lenka Jílková, +420 516 499 993.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 120 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Pracovník/ce kontroly a expedice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástupní mzda: od 80 Kč/h + pohyblivá složka 40 Kč/h, Navyšování mzdy možné po čtvrtletí., Požadované dovednosti:, - vzdělání – ukončené SOU, - zodpovědnost, spolehlivost a důslednost, - dobrý zdravotní stav, Náplň práce:, - kontrola dveřních křídel a dalších zalakovaných dílů, - přejímka a evidence zboží, - výstupní kontrola výrobku, - příprava k expedici, Rozrůstáme se a do svých řad hledáme nové spolupracovníky. Smlouva na hlavní pracovní poměr., Nabízíme práci ve stabilní prosperující firmě s cílem stále se rozvíjet, zajímavé platové podmínky, osobní benefity jako 13. plat, příspěvek na stravování apod., možnost finančního a kvalifikačního růstu již po 3 měsících, práci v příjemném kolektivu., Nástup možný ihned nebo dle dohody., , V případě zájmu nás kontaktujte: tel.601355595, nebo zasílejte životopisyna email: irena.ruzickova@colorprofi.cz. Pracoviště: Colorprofi, spol. s r.o., Chrudichromská, č.p. 2403, 680 01 Boskovice. Informace: , .

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 26 050 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) elektromontér. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26050 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME :manuální zručnost, profesionálnost, samostatnost a komunikativní schopnosti, vysoké pracovní nasazení, důslednost, spolehlivost, osvědčení §6 vyhláška č. 50/1978 Sb.. Pracoviště: Dct czech s.r.o. - provozovna boskovice, Havlíčkova, č.p. 2507, 680 01 Boskovice. Informace: Blanka Bašná, +420 739 506 646.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 20 000 Kč

Stavební zámečníci Zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., Vhodné i pro uchazeče po vyučení., Praxe vítána., První kontakt telefonicky na čísle: 731 530 739 nebo na mail: tomas.fiala@expono.cz. Pracoviště: Expono steelforce, a.s. - středisko adamov, Nádražní, č.p. 490, 679 04 Adamov 1. Informace: Tomáš Fiala, +420 731 530 739.


Ilustrační foto.
1

Po vedrech malé táborníky málem spláchla voda. V blízkém Kulířově zalila ulice

Historická bitva u brněnského hradu Špilberk.
38

Obléhání Brna švédským vojskem: markytánky bránily divákům v připletení do bitvy

Brněnskou zoo zahalil smutek. Lední medvěd Umca uhynul, měl problémy se zuby

Brno /VIDEO/ – Nejen s Noirou se musí nadobro rozloučit milovníci ledních medvědů v brněnské zoologické zahradě. V sobotu uhynul její otec, lední medvěd Umca.

Motorkář nezvládl řízení a havaroval u křtinského lomu. Má těžká zranění

Křtiny – Vážným zraněním motorkáře skončila noční nehoda u Křtin za lomem směrem na Jedovnice. „S těžkým zraněním jsme pacienta převezli do Brna na urgentní příjem fakultní nemocnice,“ sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Modelka klidně praští se stokilovým mužem o zem. Kvůli modřinám jí maskují nohy

Habrovany - Prasklé lokty, modřiny. Takové útrapy při modelingu nezažila. Dominika Ševčíková z Habrovan vyměnila molo za kimono a trénuje brazilské jiu jitsu a krav magu.

Nehody cyklistů: tři čtvrtiny zaviní lidé na kolech. Policisté radili s výbavou

Jedovnice – Nečekané setkání zažili v pátek rekreanti u rybníka Olšovec v Jedovnicích na Blanensku. Po stezkách kolem vodní plochy projížděli policisté na kolech a kontrolovali cyklisty. Tentokrát ale hlídka za chybějící výbavu nedávala pokuty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT