VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Online Kuřim: Matka Škrlové neměla o hře na Aničku ani ponětí

Brno – (SLEDUJEME AKTUÁLNĚ) V zamotaném případu týraných dětí z Kuřimi na Brněnsku bude mimo jiné vypovídat hlavní hrdina kauzy Eduard Trdý. Muž, který mučení odhalil.

25.6.2008
SDÍLEJ:

Kateřina Mauerová.Foto: DENÍK/Ondřej Surý

TAKÉ DNES SLEDUJEME AKTUÁLNÍ DĚNÍ V SOUDNÍ SÍNI ON- LINE (více pod článkem)
Související on-line záznamy z minulých soudních líčení naleznete v pravé části této stránky.
Brněnský krajský soud čeká další série výslechů svědků, kteří se připletli do největšího případu týrání dětí v historii české kriminalistiky, takzvané kuřimské kauzy.

V případu, který nemá v novodobých dějinách policie obdoby, figuruje celkem šest obžalovaných. Kromě sester Kláry a Kateřiny Mauerových, Barbory Škrlové a Hany Bašové alias tety Nancy k nim patří Jan Turek a bratr Barbory Jan Škrla. Hrozí jim až dvanáct let vězení za to, že od prázdnin 2006 do loňského května bili, svazovali, pálili cigaretami a jinak surově mučili dva malé chlapce. Osmiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba.

K soudu přijde mimo jiné i klíčová postava podivného příběhu. Soused Kláry Mauerové z Kuřimi na Brněnsku Eduard Trdý, který na týrání přišel pomocí dětské chůvičky s videokamerou. Loni v květnu se totiž napojil na stejný signál, který používala matka týraných chlapců. Když Trdý chůvičku zapojil na monitor, uviděl zvláštní věc. Nahého a svázaného chlapce, který pojídá vlastní zvratky. Případ oznámil policii, která o den později do domu Kláry Mauerové vtrhla a odhalila tak jeden z nejbizarnějších případů, které jihomoravská kriminálka vůbec kdy vyšetřovala.

AKTUÁLNĚ

13.49 - Ke knize Ve světle pravdy přivedl Tesaře Josef Škrla. S ním také jezdil na setkání grálistů, která se konala v různých zemích Evropy. "Byli tam i další lidé. Zatloukal, Skála, Bína, Mach a další," vyjmenoval Tesař. Většina z vyjmenovaných byla i členem Mravenců, tedy skupiny starších lidí, kteří měli jakýsi skautský oddíl.

13.46 - Přestože Tesař tvrdí, že není v Hnutí Grálu, zúčastnil se několika setkání grálistů. "Kniha nabádá rodiče k odpovědnosti při výchově dětí. Je to napsané sice obecně, ale dá se vyložit i na jednotlivce. Já z toho vydedukoval, že se jim má vytvořit dětský svět, kde budou oddělení od dění venku," řekl Tesař, který v tomto duchu vychoval své děti. "Udělal jsem jim pěkný pokojíček," přiblížil Tesař.

13.41 - Ivo Tesař se také osobně zná s Josefem Škrlou. "Znám ho od svých třinácti let. Napřed ze skautu, pak z podnikání. Měl firmu FMCC," upřesnil Tesař, který se také musel vyjádřit k sympatiím či empatiím k Hnutí Grálu. "Nejsem jeho členem," zdůraznil svědek.

13.38 - "Kláru jsem viděl jednou v životě a jinak ji neznám. Vezl jsem jejího syna se svým synem z Paprsku na Zvonařku. To byl jediný kontakt s ní. Její sestru Kateřinu znám ze skautu, kde vedla oddíl. S Katkou jsme se stýkali, protože jsem v Paprsku vedl kroužek," řekl Ivo Tesař. Zná i Barboru Škrlovou. A velmi dlouhou dobu.

13.34 - Dalším svědkem je Ivo Tesař, manžel předchozí svědkyně.

13.23 - Soudní síň na odpolední část středečního jednání značně prořídla. Uvnitř je pouze třináct novinářů, soudní znalec, který sleduje celý proces, matka Barbory Škrlové Renáta a tři lidé z veřejnosti. Na lavici obžalovaných sedí polovina trýznitelů - Kateřina a Klára Mauerovy a Jan Turek.

13.16 - Jakub a Ondřej byli podle Tesařové "živí kluci". Chlapci u Tesařové několik dní bydleli. Žádných poranění si na tělech chlapců nevšimla, přestože je koupala. "Kluci byli až příliš živí a někdy jsem je měla problém zvládnout. Hráli si hlavně s mým synem. O nějakém zavírání nebo mučení se ani jeden z chlapců nesvěřil," uvedla Tesařová.

13.13 - Jako každý svědek, tak i Tesařová musí odpovědět na otázku, zda byla členkou nebo sympatizantkou Hnutí Grálu. "Knihu Ve světle pravdy jsem sice četla, ale v Hnutí Grálu jsem nebyla," tvrdí Tesařová.

13.11 - Eva Tesařová se znala s Barborou Škrlovou a bydlela s ní do té doby, než se vdala. "Často trpěla epileptickými záchvaty a potřebovala mít někoho okolo sebe. Něco jako ochranku," řekla Tesařová. Ze spisu vyplývá, že za Barboru absolvovala odbornou praxi. "Kateřina Mauerová mi řekla, že Báře není dobře a že je potřeba udělat nějakou práci. Proto jsem jí pomohla. Barbora strašně zhubla, snad o čtyřicet kilogramů. Byla bledá a vážně nemocná," doplnila Tesařová.

13.06 - Začala odpolední část středečního hlavního líčení. Jako první svědkyní vystoupí Eva Tesařová.

11.26 - Dopolední program je výslechem Renáty Škrlové u konce. Pokračovat se bude ve 13.00.

11.24 - S Barborou prý nikdy problémy nebyly. Přesto se matce nesvěřila o problémech. Nikdy jí neřekla, že byla znásilněná, že jí někdo sexuálně týral a podobně. "Bála se. Hlavně manžela," vysvětlila Renáta Škrlová. Manželství s Josefem prý nebylo standardní. "Narodila se nám postižená dcera a já byla s ní od rána do večera a od večera do rána. Odcizili jsme se od sebe," uvedla Škrlová. Na dotaz státní zástupkyně Zuzany Zámoravcové, zda ji v minulosti napadl její syn Jan Škrla, odpověděla vyhýbavě. "Tuto informaci máte, paní státní zástupkyně, zřejmě od novinářky z Mladé fronty Dnes Ivany Svobodové, že?" odpověděla Škrlová otázkou. Žalobkyně se jí zeptala znovu s tím, že novináře nemá do kuřimské kauzy vůbec zaplétat a že záznam o napadení lze zjistit na lince 158. "Nevzpomínám si, že by mě Honza kdy napadl," uvedla Škrlová.

11.15 - Výslech Renáty Škrlové se komplikuje. Nechce totiž odpovídat na otázky, které se týkají vazeb na Hnutí Grálu. Soudce jí proto poučil, že musí vypovídat na veškeré jeho otázky, protože se rozhodla vypovídat dobrovolně, ač měla právo svou výpověď odepřít.

11.13 - Renáta Škrlová si manžela vzala v roce 1974. Bydleli spolu, vedli společnou domácnost. Loni v červnu ji opustil. "Odjel. Nevím kam," potvrdila Škrlová, která manžela neviděla rok. "Vypadá to, že jste s tím smířená," poznamenal Göth. Škrlová prý s tím stejně nemůže nic dělat.

11.08 - Josef Škrla, manžel Renáty Škrlové, jezdil podle ní často do Ázerbajdžánu na služební cesty. "Proč tam jezdil, nevím. To se musíte zeptat jeho. Měli jsme sice společnou domácnost, ale protože jsme neměli nikdy žádné peníze, tak jsem se o jeho aktivity nestarala," uvedla Škrlová. Na dveřích jejího bytu v Brně měla být podle soudce i nějaká cedulka, která o spojení Škrly s Ázerbajdžánem informovala. "Jéžiši, co na té cedulce bylo fakt nevím. Honzo, nevíš, co tam bylo napsáno?" požádala Škrlová o pomoc obžalovaného Jana Turka. Soudce ji zarazil. "Nemůžete se ptát obžalovaných. Navíc to je váš byt," zdůraznil soudce Pavel Göth.

10.58 - "Barborka byla hodně dětská a naivní. Poslední rok hodně zhubla. Řekla jsem jí, že bude anorektička. Jenže ona se chovala jinak. Když jsem jí totiž dala nějaké jídlo, slupla ho a ani nemrkla," řekla Renáta Škrlová. Do roku 2006 dceru dlouho neviděla. Pak k ní Barbora chodila zhruba dvakrát týdně. "Vždycky přišla s Kateřinou, která si ji zase odvedla. Moc jsme spolu nemluvily. Řekly jsme si ahoj a já se věnovala své mladší dceři. S Katkou bydlela dlouho, ale byla taková nepraktická. Třeba se bála zapálit plyn na sporáku. Každý jsme nějaký, ona třeba skládala hudbu," přemítala Škrlová.

10.53 - Matka Barbory neměla o hře na Aničku ani ponětí. Dokonce ani neví, že se její dcera pohybovala po takových státech jako Dánsko, Švédsko nebo Norsko. "Manžel byl s dcerou v Dánsku, to jo. Byla tam s ním na českém velvyslanectví. Já totiž tehdy byla v Řecku. Když z Brna odjížděl, řekl, že se možná setká s Barunkou. Kam ale jel, neřekl," doplnila Škrlová.

10.48 - "Kláru Mauerovou neznám a nikdy jsem ji neviděla, Kateřina žila s mou dcerou Barborou," prohlásila Renáta Škrlová. Zdravotní stav Barbory podle ní nebyl dobrý. "Léčila se od první třídy základní školy na neurologii, měla poruchy se štítnou žlázou a léčila se také na kardiologii. Dcera byla velmi silná, štítná žláza jí vystupovala dopředu, takže trpěla dušností. Její váha šla velmi, velmi, velmi pomalu dolů. Zadržovala se v ní voda. Když jsem jí udělala ďůlek na paži, zůstal tam," řekla.

10.43 - Do soudní síně vešla matka Barbory Škrlové, doktorka Renáta Škrlová.

10.39 - Uvnitř domu v Kuřimi na Brněnsku viděla Romana Skálová i vřeštící holčičku. "Její matka mi řekla, že je autistka," řekla Skálová. Křičící dívka prý seděla na zemi. Ondřej byl prý na to, co prožil, zvláštní. "V sanitce se smál, mluvil s námi. Jakoby před tím neprožíval mučení," vzpomínala Skálová.

10.34 - Lékařka Skálová Ondřeje ošetřovala. "Ležel ve zvratcích, byl špinavý, upocený. Když jsem ho ošetřila a policie ho chtěla vyfotit, natočil se k fototaparátu a začal se usmívat. To mi přišlo hodně divné," uvedla Skálová.

10.28 - Další svědkyní je Romana Skálová, lékařka jihomoravské záchranky, která dávala první pomoc týranému Ondřejovi poté, co ho hasiči a policie vysvobodili z komory.

10.27 - "Byl to výplod chorého mozku," uzavřela Skálová svou výpověď. Hnutím mysli chtěla říci to, že Kateřina chtěla zneužít její dceru k výměně za Aničku před soudkyní, která by holčičky nepoznala.

10.21 - Barboru Škrlovou znala Skálová léta. "Měla smutné dětství a problémy s matkou. Prý ji zavírali do skříně," řekla manželka herce Městského divadla v Brně Viktora Skály. Žena si nedokáže vzpomenout, kolikrát se s Josefem Škrlou potkala. Vždy to ovšem bylo při setkání příznivců Hnutí Grálu, které se konalo v jedné vilce. "Nikdy se nemluvilo o násilí. Hnutí Grálu je o míru," zdůraznila Skálová, na kterou ostatní "grálisti" zapůsobili jako lidé, kteří rozhodně nejsou násilníci.

10.15 - Při výpovědi Zuzany Skálové se začíná mnohem častěji skloňovat Hnutí Grálu. Podle ní byla členkou náboženské skupiny nejen Kateřina a Klára Mauerovy, ale i Josef Škrla. "Říkalo se mu přezdívkou Čan a poznala jsem ho na jedné brigádě," potvrdila Skálová.

10.10 - Prostřední dcera Zuzany Skálové Marie měla nahradit u Městského soudu v Brně Barboru Škrlovou, která se vydávala za Aničku. "Maruška znala Kateřinu Mauerovou z Paprsku, kde byla jako vedoucí. Plánovanou výměnu jsme se dozvěděli od Kateřiny, která se tehdy šíleně trápila. Jak to ale všechno bylo, nevím. Maruška mi do dneška nic neřekla a vůbec o tom nechce mluvit," řekla Skálová.

10.01 - Zuzana Skálová je sympatizantka Hnutí Grálu. "Člověk by měl být dobrý a pomáhat lidem," řekla Skálová. Při domovní prohlídce v jejím bytě našla policie kromě náboženské literatury i duchovní eseje, které psal její manžel. "Nesouvisí to s týráním dětí," zdůraznila svědkyně. Její muž si prý psal poznámky z duchovních knih, ale s násilím prý nesouhlasí. "Jestli manžel přepisoval texty, nevím. Musíte se zeptat jeho," dodala Skálová.

9.57 - Svědkyně Skálová poznala i Barboru Škrlovou. "Byla to velmi nadaná studentka. Zúčastnila jsem se i jejího absolventského koncertu, byla výborná klavíristka. Naposledy jsem ji viděla hrát na klavír loni v březnu. Byla hodně hubená, myslela jsem si, že je nemocná. Barbora se přátelila s Kateřinou Mauerovu, ale jak moc, to nevím," skládá Skálová střípky z minulosti.

9.54 - "Kateřina byla mojí spolužačkou na pedagogické fakultě. Později jsem otěhotněla a čekala první dítě. Katka byla přátelská, pomáhala mi v učení a tak," vzpomíná Zuzana Skálová, které Kateřina nabídla práci v Domě dětí a mládeže Paprsek. Měla vést nějaké kroužky. "Místo externisty jsem přijala. V Paprsku jsem se pak seznámila s Klárou a jejími syny Ondřejem a Jakubem," pokračovala Skálová. S Hanou Bašovou se znala také, ale bližší vztah k ní neměla.

9.49 - K soudu přišla další svědkyně, Zuzana Skálová.

9.48 - Kláru Mauerovou odvádí ze soudní síně Justiční stráž. Je velmi rozrušená a třepe se.

9.46 - Kateřina Mauerová je dnes velmi aktivní. Vyjádřila se totiž i k výpovědi Jakuba Potočky. "Není pravda, že by jsem za ním šla a chtěla pomoct," prohlásila Kateřina. Na svědectví reagovala i Klára. "Verze ze Vsetína není pravdivá. O tom se vědělo. Jakub Patočka mluví pravdu," řekla Klára, která se při projevu zadýchávala. Podpírat ji musela justiční stráž.

9.37 - Jakub Patočka ve své výpovědi přiznal, že to byl on, který šel jako první za ředitelkou Klokánku Dittou Pokornou. "Medializaci případu bagatelizovala. Mě zájem médií, které obléhaly zařízení Klokánek dost vadila. Proto jsem chtěl, aby šla Anička dovnitř takovým vchodem, kde by ji novináři neviděli," řekl Patočka, který je šéfredaktorem Literárních novin. V nich vyšly informace o kuřimské kauze dvakrát. "Článek Člověk, důvěra, lež popisoval mou úlohu v případu. Pak jsem napsal druhý článek, který popisoval pozadí vztahu v rodině mezi Mauerovými, Coufalem a podobně. Věnoval se také úloze Fondu ohrožených dětí v této kauze," dodal.

9.31 - Barbora Škrlová v roli Aničky se chovala podle Patočky jako dítě. "Když jsem jí s Kateřinou vezl do Klokánku, který byl obklopený davy novinářů, měl jsem z ní pocit, že je postižená. Například se najednou rozběhla a dělala takový hýkavý zvuk. Utíkala strašně rychle. Pak řekla, že viděla motýla," uvedl Patočka.

9.21 - Patočka s Kateřinou Mauerovou vezl údajnou Aničku i do krizového centra Klokánek, kam poslal soud po odhalení případu Ondřeje i Jakuba. Chlapce vůbec neznal. "Jak jste vnímal Aničku jako bytost?" zeptal se soudce. Patočka uvedl, že mu na první pohled nepřipadala zvláštní. "Byla u mě doma, když jsem Kateřinu přesvědčoval, aby šla do Klokánku. Viděl ji i můj syn, která je stejně starý jako Anička. Stejně jako já si myslel, že je to dítě," poznamenal Patočka.

9.15 - Den poté, co policie objevila v kuřimském domě zavřeného Ondřeje, přišla za Jakubem Patočkou Kateřina Mauerová. "Říkala, že se stalo něco hrozného, že se Klára zhroutila. Tehdy jsem se Klárou poprvé setkal. Ve vazbě ještě nebyla. A také jsem poprvé uviděl údajnou Aničku. Chtěl jsem jim pomoci z toho otřesu, který ženy prožívaly," tvrdí Patočka. O tom, že je Anička ve skutečnosti Barbora Škrlová, se dozvěděl až od policie. "Později mi to řekla i Kateřina. Do případu jsem se tehdy opravdu ponořil a vzal si dokonce dovolenou. To, že mi lhala, narušilo můj vztah k ní. Jasně jsem jí řekl, že se nehodlám tvářit jakoby se nic nestalo. Vydal jsem prohlášení pro tisk a její jednání jsem si vysvětloval jako psychickou poruchu," doplnil Patočka.

9.08 - Koncem léta 2006 vyhledala Patočku Kateřina Mauerová. "Po řadě let zazvonila u nás v ulici Pod kaštany. Vylíčila mi příběh o děvčátku-nalezenci Aničce, o kterou se dlouho starala babička Drcmanová ve Vsetíně. Myslel jsem si, že se na mě obrátila kvůli tomu, že se vyznám v otázkách týkajících se dětských práv. Pomohl jsem jí," přiznal Patočka. Na Kateřině prý od první chvíle od setkání pozoroval změnu chování. "Zdála se mi vyčerpaná. Přičítal jsem to útrapám, které kvůli Aničce prošla," vzpomínal Patočka na dobu před dvěma lety.

9.02 - "Jana Turka a Jana Škrlu neznám. Hanu Bašovou také neznám. Kateřinu Mauerovou znám, byli jsme spolužáci. Její sestru znám z vyprávění," přiblížil Jakub Patočka vazby k obžalovaným.

9.00 - Před soud předstoupil Jakub Patočka. Muž, který podle vyšetřování pomáhal s dezinformační kampaní o údajné dívce jménem Anička, za kterou se vydávala Barbora Škrlová.

8.59 - "Policista to neřekl přesně," namítla Kateřina Mauerová. Jak to bylo podle ní ale nechtěla říct. "Myslím, že situace byla jasná. Sestry a Anička bránily policistům v pohybu předtím, než se dostali do komůrky. Až se jim podařilo ženy vytěsnit do obývacího pokoje, byl od nich klid," shrnul zásah předseda senátu brněnského krajského soudu Pavel Göth.

8.56 - Vyslýchaný policista Ivo Otáhal si při své výpovědi pletl jména. Tvrdil například, že mu otevřela Škrlová, ale myslel Mauerovou. "Kláru nebo Kateřinu?" zeptal se policisty obhájce Kateřiny Mauerové Pavel Holub. "Otevřela nám paní Klára Mauerová," řekl Otáhal. Klára Mauerová se k jeho výpovědi také vyjádřila. Uvedla, že policisty nechtěla nijak bránit. "A kdo bránil víc nebo míň?" zajímalo advokáta Holuba. Ivo Otáhal mu odpověděl, že v zásahu bránily všechny tři ženy - Klára, Kateřina i Anička. "Nebránily nám v akci, ale v pohybu," upřesnil Otáhal.

8.47 - Policisté, kteří jeli vysvobodit malého Ondřeje, měli s Klárou Mauerovou těžké pořízení. V domě byla podle Ivo Otáhala i Kateřina Mauerová. Když přijeli hasiči a chtěli otevřít dveře komory, začaly se ženy chovat hystericky. " Všechny intenzivně tvrdily, že tam nikdo není, snažily se nás o tom přesvědčit. Pak hasiči otevřeli dveře. Potom už jsem jenom viděl, jak vyvádějí nahého blonďatého chlapce. Usmíval se," vzpomínal Otáhal na osudný den. V tu chvíli prý ženy zcela změnily chování. "Klára Mauerová tvrdila, že o zavřeném klukovi vůbec nevěděla," dodal policista.

8.42 - Policista Otáhal byl loni 7. května v domě v Kuřimi na Brněnsku, kde byl v komoře pod schody zavřený Ondřej. "Vyjížděli jsme tam na základě oznámení pana Trdého, který viděl na dětské chůvičce s videokamerou svázaného chlapce. Zazvonili jsme u domu, otevřela Klára Mauerová. Slyšeli jsme křik, který vycházel z komory. Říkala, že od komory nemá klíč. Zavolali jsme proto hasiče, kteří dveře otevřeli," řekl Otáhal. Podle něj zvonili a bušili na dveře domu v kuřimské Dušínově ulici dlouho. "Když otevřela, tvrdila, že kromě Aničky nemá v domě žádné děti. Ta malá holka měla na sobě pyžamo, červené brýle a pořád křičela. Něco jako mama, mama, mama," vzpomínal Otáhal.

8.36 - První svědkem je Ivo Otáhal, policista z obvodního oddělení v Kuřimi na Brněnsku.

8.35 - Začal pátý den procesu v takzvané kuřimské kauze. V soudní síni je z šesti obžalovaných jen polovina - matka týraných chlapců Klára Mauerová, její sestra Kateřina a Jan Turek.

Autor: Pavel Mokrý

25.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 16 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník, servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hotel Stará škola ve Sloupu přijme do svého týmu kolegu/kolegyni na pozici ČÍŠNÍK/SERVÍRKA., Požadujeme:, - vyučení nebo praxe v oboru výhodou, - spolehlivost, samostatnost, profesionální vystupování, chuť se neustále zlepšovat, - znalost cizího jazyka vítána, Nabízíme:, - jistotu stabilního zaměstnání, - práci v dobře fungujícím kolektivu, - dobré finanční ohodnocení.. Pracoviště: Hotel stará škola s.r.o., 679 13 Sloup v Moravském Krasu. Informace: Jaroslav Zeman, +420 603 535 043.

Výroba - Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků 120 Kč

Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků Lakýrník na práškové lakovně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Lakýrník na práškové lakovně, nepřetržitý provoz, dvanáctihodinové směny., Požadujeme:, - vyučení v oboru lakýrník/natěrač nebo 2 roky praxe, - manuální zručnost, - spolehlivost, - dobrý zdravotní stav, Nabízíme :, - pracovní poměr na dobu neurčitou , - nástupní mzda 120,- Kč/hod. + příplatky, - možnost zvýšení mzdy po zapracování, - příspěvek zaměstnavatele na stravování. Pracoviště: Letovické strojírny, s.r.o. - pracoviště letovice, Pražská, č.p. 333, 679 61 Letovice. Informace: -, +420 516 487 712.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 25 000 Kč

Číšníci a servírky servírka/číšník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., Nástupní mzda 25.000 Kč., Kontakt telefonicky, e-mailem nebo osobně na pracovišti: Café & Wine, Nádražní 115, Adamov.. Pracoviště: Milan juřena - provozovna, Nádražní, č.p. 115, 679 04 Adamov 1. Informace: Milan Juřena, +420 777 303 919.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 16 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech švadlena, práce v šicí dílně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracoviště: Benešov 71, 679 53 Benešov u Boskovic., Práce v šicí dílně, výroba ortopedických pomůcek., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na dopravu, penzijní připojištění, 13. plat., Kontakt možný telefonicky, mailem nebo osobně v době 8-14 hod na adrese Benešov 71.. Pracoviště: Handicap, a.s., 679 53 Benešov u Boskovic. Informace: Miloš Nerad, +420 602 590 876.


1. místo v kategorii díla výtvarného umění: Opravené varhany v loretánské kapli při minoritském klášteře sv. Janů v Brně.
12

Cenu kraje za nejlépe opravenou památku vyhrály nejstarší varhany v Brně

Nápisy, které jsou součástí festivalu Re:publika připomínajícího stoleté výročí vzniku Československa. Citáty z různých literárních děl se objevily v centru, například na náměstí Svobody nebo na Jakubském náměstí.
3

Re:publika čelí trestnímu oznámení. Za Švejkovu hlášku Češi jsou banda simulantů

Zelená města? V Blansku dvě třetiny rozlohy, třetinový Vyškov se snaží víc sázet

Blanensko, Vyškovsko – Když si kupoval Jan Kořalka v bezmála pětitisícovém Adamově na Blanensku byt, rozhodoval se především podle jeho ceny. Oproti sousednímu Brnu, kde žil, byla nesrovnatelně nižší. S rodinou však nyní oceňuje také okolní přírodu zalesněného údolí. „Všude to tady máme s dětmi kousek do lesa a je tu klid,“ řekl muž.

Neinfekční epidemie: vysoký tlak má každý čtvrtý dospělý, nemocných dál přibývá

Jižní Morava /ANKETA/ – Neinfekční epidemie jedenadvacátého století, za kterou může nadměrný stres, alkohol, kouření či nedostatek pohybu. Pacientů, které ohrožuje vysoký tlak, na jižní Moravě podle odborníků přibývá.

Kvůli zlodějům bývají zavřené. Noc kostelů otevře brány. Nabídne hudbu, meditaci

Blanensko, Vyškovsko - Tiché rozjímání si v pátek vychutnají návštěvníci blanenského kostela sv. Martina. Je součástí programu, který si Blanenští přichystali u příležitosti celostátní akce Noc kostelů. „Tichých prostor ve společnosti ubývá,“ poukázal tamní farář Jiří Kaňa.

Před draftem do NHL "zdobí" Krále ortéza: Kdo o mě stojí, ten si mě i tak vybere

Brno – Oslavy titulu Komety sledoval na Zelném trhu s obvázanou rukou. V nejdůležitější sezoně na něj sedla smůla. Závěr ročníku v zámořské juniorské soutěži WHL v dresu Spokane Chiefs dohrával hokejový obránce Filip Král se zraněným ramenem a poté s ním musel i na operaci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT